اجرای قصاص در مورد افراد کمتر از 18 سال

توسط : مهر 24, 1400 0
قصاص افراد کمتر از 18 سال

اجرای قصاص در مورد افراد کمتر از 18 سال و نکات مرتبط با آن:

زمانی که صحبت از جرم و مجازات می شود به تبع آن صحبت از مسئولیت کیفری نیز می شود. مسئولیت کیفری به این معنا است که آیا مجرم در قبال جرم ارتکابی خود مسئولیتی دارد یا آن که به دلایلی مانند جنون از مسئولیت مبری است. در ادامه با قوانین قصاص افراد کمتر از 18 سال.


مسئولیت کیفری برای افراد زیر 18 سال:

قانونگذار ما در اکثر جرایم (جرایم تعزیری) مسئولیت را برای افراد بالای سن 18 سال جاری دانسته است. و افراد زیر سن 18 سال را صرفا مشمول یک سری اقدامات تامینی و تربیتی از جمله اخذ تعهد کتبی، ملزم کردن والدین یا سایر افراد صلاحیت دار برای نگهداری اخلاقی از طفل، نگهداری در کانون اصلاح و تربیت و … دانسته است.

مسئولیت افراد زیر 18 سال در جرایم موجب قصاص (قصاص افراد کمتر از 18 سال) :

در اسلام سن بلوغ 9 سال تمام قمری برای دختران و 15 سال تمام قمری برای پسران درنظر گرفته شده است. که بر همین مبنا نیز  فقها سن مسئولیت کیفری را 9 سال تمام قمری برای دختران و 15 سال تمام قمری برای پسران می دانند.

در مورد این جرایم قانون گذار رویکرد متفاوتی نسبت به جرایم تعزیری مثل سرقت تعزیری، جعل، توهین، تهدید و از این قبیل دارد. تبصره 2 ماده 88 به این موضوع فحوا اشاره کرده است. که اگر فرد بالای سن بلوغ مرتکب یکی از جرایم موجب قصاص بشود، مجازات اصلی یعنی خود قصاص بر وی بار خواهد شد.

انواع قتل در قوانین جمهوری اسلامی ایران

وکیل دیه

یک استثنا:

قانون گذار در ماده 91 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 اشعار داشته است که: ((در جرایم موجب حد یا قصاص هرگاه افراد بالغ کمتر از هجده سال، ماهیت جرم انجام شده و یا حرمت آن را درک نکنند و یا در رشد و کمال عقل آنان شبهه وجود داشته باشد…)) به قصاص یا حد محکوم نخواهند شد. که غالبا در رویه ی قضایی هم قضات با استناد به یکی از این سه مورد، فرد را به حد یا قصاص محکوم نخواهند کرد.

قصاص با اعدام چه تفاوتی دارد؟

توجه کنید که قصاص و اعدام با یکدیگر متفاوت هستند. قصاص مجازاتی است که اگر صاحب حق قصاص یعنی اولیای دم مقتول، قصاص نخواهند یا رضایت بدهند، مجازات اجرا نخواهد شد. و کسی هم نمی تواند آن را اجرا کند. اما اعدام مجازاتی است که حق شخصی به حساب نمی آید تا بتوان از آن گذشت کرد. البته ممکن است مشمول عفو قرار گیرد.

گروه حقوقی دادیاران بهترین وکیل کیفری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹

اقدامات لازم بعد از سرقت گوشی

اقدامات لازم بعد از سرقت گوشی یکی  از مسائلی که امروزه در جامعه بسیار اتفاق می افتد سرقت گوشی است. بطوریکه افراد واهمه ی آن را...

نحوه شکایت از مامور نیرو انتظامی

نحوه شکایت از مامور نیرو انتظامی مامورین نیرو انتظامی ضابطان قضائی هستند که از طرف دادستان اقدام به تعقیب و دستگیری متهمین و جمع...

قرار منع تعقیب چیست؟

قرار منع تعقیب چیست؟ هنگامی شخصی در جایگاه متهم قرار می گیرد،پ س از گذشت مراحل  رسیدگی، دادگاه ممکن است قراری را بر حسب شرایط...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.