ارش چیست و چه تفاوتی با دیه دارد؟

توسط : ۳ بهمن, ۱۴۰۰ 0
ارش-چیست
به این مطلب امتیاز دهید

ارش چیست؟ چه تفاوتی با دیه دارد؟


ارش چیست؟ آیا ارش همان دیه است؟

ارش چه فرقی با دیه دارد؟

در چه مواردی ارش پرداخت می شود؟

وقتی که شخصی به دیگری آسیبی به جسم یا جان یا اموال دیگری وارد می کند، مطابق قانون و عدالت باید اقدام به جبران آن نماید. در واقع چه در قانون مدنی و چه در قانون مجازات راه هایی برای جبران خسارات وارده به افراد تعبیه شده است. در قانون مجازات این راه ها شامل دیه و ارش می شوند.

ارش چیست؟


ارش مبلغیست که بر اساس میزان خسارات وارد شده به افراد، توسط کارشناس ارزیابی شده و تعیین می شود. در واقع در مواردی که دیه توسط شرع مشخص نشده است، به جای آن ارش معین می شود.

 

” ماده ۴۴۹ قانون مجازات اسلامی:

ارش، دیه غیرمقدر است که میزان آن در شرع تعیین نشده است و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تاثیر آن بر سلامت مجنیٌعلیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند. مقررات دیه مقدر در مورد ارش نیز جریان دارد مگر اینکه در این قانون ترتیب دیگری مقرر شود.”

 

چگونه تقاضای اعسار از پداخت دیه یا ارش بدهیم؟

دیه چیست؟

پرداخت دیه از بیت المال در  چه شرایطی امکان پذیر است؟

دیه تصادفات جرحی منجر به فوت

 

همانطور که می دانید میزان دیه در گذشته توسط شارع تعیین شده بود و ما میزان دیه را از مقررات فقهی بدست آوردیم.

اما با رشد و پیشرفت علم پزشکی قسمت هایی از بدن انسان شناخته شد که در گذشته قابل شناسایی نبود و برای آن ها دیه تعیین نشده بود. در نتیجه با توجه به میزان دیهه ای که در شرع برای عضوی تعیین شده قاضی بررسی می کند و با جلب نظر کارشناس مبلغی دیه تحت عنوان ارش مشخص می کنند.

 

” ماده ۵۵۹ قانون مجازات اسلامی:

هرگاه در اثر جنایت صدمه ای بر عضو یا منافع وارد آید چنانچه برای آن جنایت در شرع دیه مقدر یا نسبت معینی از آن به شرح مندرج در این قانون مقرر شده باشد مقدار مقرر و چنانچه شرعاً مقدار خاصی برای آن تعیین نشده ارش آن قابل مطالبه است.”

ارش چه تفاوتی با دیه دارد؟


  • تفاوت اصلی ای که میان ارش و دیه وجود دارد این است که میزان دیه در شرع و قانون مشخص شده است و مبلغ معینی است. اما میزان ارش در قانون و در شرع مشخص نشده است و باید توسط قاضی و کارشناس تعیین شود.
  • تفاوت بعدی در اینجاست که میزان دیه بین زن و مرد متفاوت است. دیه مردان از دیه خانم ها در شرع بیشتر است. اما در ارش تفاوتی بین زن و مرد بودن وجود ندارد.
  • میزان ارش غالبا از دیه کمتر است. مثلا اگر دیه شکستن پا در قانون مبلغ معینی باشد، میزان ارشی که باید برای پاره شدن تاندون پا باید پرداخت شود از دیه کمتر است.

 

مشاوره حقوقی دادیاران

 

مهلت پرداخت ارش چقدر است؟


با اینکه در قانون برای پرداخت دیه با توجه به نوع جنایت، موعد های مشخصی تعیین شده است و فرد باید ظرف مدت مزبور، دیه را پرداخت نماید؛ اما برای پرداخت ارش، محدودیت زمانی وجود ندارد.

میزان ارش چگونه تعیین می شود؟


قاضی پرونده با توجه به میزان خساراتی که به جسم شخص وارد شده است و با بررسی دقیق میزان آسیب و از کار افتادگی، با توجه به میزان دیه کامل انسان، مقدار ارش را تعیین می کند.

 

گروه حقوقی دادیاران _ وکیل دیه در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

 

قصور پزشکی و نحوه شکایت از پزشک

مدت زمان تخمینی مطالعه: 0 دقیقه فهرست مطالبچطور از پزشک بابت قصور پزشکی شکایت کنیم؟قصور پزشکی، تقصیر پزشکی و تخلفات پزشکی به...

پزشکی قانونی کجاست و چه وظایفی دارد ؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه فهرست مطالبپزشکی قانونی کجاست؟وظایف پزشکی قانونیتشخیص علل مرگوظایف پزشکان و کارشناسان پزشکی...

حکم و مجازات شرب خمر چیست؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه فهرست مطالب شرب خمر به چه معناست؟مسکر چیست؟ سکر چه حالتی است؟حکم و مجازات شرب خمرشخصی که...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۰ دیدگاه ثبت شده است.