ازدواج با اتباع خارجی

توسط : شهریور 21, 1398 0
ازدواج با اتباع خارجی

ازدواج با اتباع خارجی شرایط و قوانین

ازدواج اشخاص خارجی با اتباع ایرانی مستلزم جری تشریفات قانونی خاص و کسب اجازه از وزارت کشور ایران می باشد.

هر مرد خارجی که بدون کسب اجازه مخصوص نسبت به ازدواج با زن ایرانی اقدام نماید به موجب مقررات کیفری جاری تحت تعقیب قرار می‌گیرد و در صورت سقوط تقصیر مجازات خواهد شد. قانون ازدواج در این خصوص چنین مقرر داشته بود: ازدواج مسلمان با غیر مسلمان ممنوع است ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی در مواردی که مانع قانونی ندارد موکول به اجازه مخصوص بوده و دولت باید در هر نقطه مرجع را برای دادن اجازه معین نماید و خارجی که بدون اجازه مذکور در فوق زن ایرانی را ازدواج نماید به حبس تأدیبی از یک سال تا ۳ سال محکوم خواهد شد.

این قانون به موجب ماده ۵۸ قانون حمایت خانواده مصوب سال ۹۱ مصوب گردیده است. ماده ۵۱ قانون مزبور چنین مقرر داشته است هر فرد خارجی که بدون اخذ اجازه مذکور در ماده ۶۰ قانون مدنی و یا برخلاف سایر مقررات قانونی با زن ایرانی ازدواج کند به ۷ تعزیری درجه ۵ محکوم می شود.

ازدواج با اتباع خارجی به زبان ساده

طبق قوانین زن تابعیت ایرانی اجازه ازدواج با مرد غیر مسلمان را ندارد. اگر یک زن ایرانی قصد ازدواج با یک مهاجر خارجی را داشته باشد علاوه بر اجازه‌ی پدر باید از دولت هم اجازه کتبی داشته باشد. به این اجازه نامه «صدور پروانه زناشویی» می‌گویند که زنان ایرانی باید این مجوز را برای ازدواج با اتباع خارجی مسلمان کسب کنند. اجازه ازدواج یک زن ایرانی با یک مرد خارجی که مسلمان شده است توسط وزارت کشور ایران صادر می‌شود. دفتر خانه اسناد رسمی ازدواج در ایران بدون دریافت این سند از زوجین حق ثبت ازدواج ار ندارد.

نکات مهم در ازدواج با اتباع خارجی

اگر زنی با مرد خارجی ازدواج کند تابعیت او به مردخارجی تغییر می‌یابد! همچنین یکسری محدودیت‌ها درحق مالکیت اموال وی ایجاد می‌گردد.

یک مرد ایرانی برای ازدواج با تبعه خارجی نیاز به دریافت اجازه نامه کتبی از وزارت کشور ندارد. لذا می‌تواند با هر زن مسلمان یا غیر مسلمان خارجی ازدواج کند. پس از ازدواج تابعیت به زن خارجی داده می‌شود.

  • کودکان متولد شده از مرد ایرانی و زن خارجی تبعه ایرانی محسوب می‌شوند.
  • کودکان متولدشده از مادر ایرانی و پدر غیرایرانی تابعه ایرانی محسوب نمی‌شود! برای این کودکان قوانین سخت‌گیرانه و حقوق شهروندی خاصی مطرح است.
  • فرزندان حاصل از ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی پس از 18 سالگی می‌توانند درخواست تابعیت ایرانی دهند.

برای مشاوره با بهترین وکیل خانواده در مشهد با دادیاران تماس بگیرید.

 

حضانت فرزند

شرایط حضانت فرزند: حضانت در لغت به معنی پرورش و نگهداری کودک می‌باشد که قانون مدنی نیز به اهمیت این موضوع پرداخته است. لازم به...

مراحل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی جدیدترین قوانین سال 99 و مدارک لازم √سطح مطلب : عمومی در قوانین خانواده در کنار طلاق یک طرفه که هم از سوی...

رها کردن طفل

رها کردن طفل چه تبعاتی دارد؟ √سطح مطلب: عمومی بحث حق فرزندان نسبت به والدین در خصوص نگهداری از طفل از بحث حضانت جداست! اگر...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.