استعلام سند ملکی قبل از خرید

توسط : مرداد 8, 1400 0
استعلام سند ملکی

استعلام اسناد ملکی و شناخت مالک اصلی ملک

سند ها به طور کلی به دو دسته اسناد رسمی و اسناد عادی تقسیم بندی می شوند. اسناد رسمی سه دسته هستند:

1- اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک تنظیم شده باشد.

2- اسنادی که در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شوند.

3- اسنادی که در نزد سایر مامورین رسمی در حدود صلاحیت آنها و بر طبق مقررات تنظیم گردند.

سند ملکی نیز جزو اسناد رسمی به حساب می آید که می توان آن را از طریق سازمان ثبت اسناد و املاک استعلام کرد. استعلام سند یعنی آن که، قبل از خرید ملک مطمئن شویم خریدار مالک ملک است و سند ملک نیز آزاد می باشد. و برای مثال در رهن بانک نیست.


ضرورت استعلام سند ملک:

اگر قصد خرید ملکی را دارید حتما قبل از خرید، از مالکیت فروشنده مطمئن شوید. امروزه یکی از مسائلی که با آن در محاکم حقوقی مواجه می شویم دعوای بر سر مالکیت است. برخی از افراد اقدام به فروش ملکی می کنند که در ملکیت آنان نیست و یا آن که ملک در رهن بانک است. بنابراین برای جلوگیری از مشکلاتی که ممکن است در آینده پیش آید بهتر است که قبل از خرید ملک از مالکیت سند آن مطمئن شوید.

مشاوره حقوقی تلفنی

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکلا در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

نحوه استعلام:

برای استعلام مالکیت اسناد ملکی باید به دفاتر ثبت اسناد و املاک شهرستان خودتان مراجعه نمایید. توجه کنید که استعلام سند ملک فقط توسط مالک آن هم با ارائه اسناد هویتی قابلیت تحقق دارد. که در این مورد بعد از وارد کردن کد ملی تمامی املاک به ثبت رسیده به نام دارنده کد ملی مشخص می گردد.  اما اگر شخصی غیر از مالک بخواهد مالکیت سند را استعلام کند باید حکم قضایی داشته باشد.

استعلام اسناد تک برگی:

در صورتی که بخواهید فقط یک سند را استعلام کنید نیازی برای مراجعه به دفاتر ثبت اسناد و املاک ندارید.

برای استعلام اسناد تک برگی می توانید از طریق سامانه ی سازمان ثبت اسناد از لینک تصدیق سند مالکیت به نشانی https://estate.ssaa.ir اقدام کنید. برای این منظور باید از شماره اسناد تک برگی و سایر اطلاعات مندرج در سند استفاده کنید.

قانون مستاجر و مالک

اجاره چیست؟ به عقدی که مستاجر مالک منافع عین مال (موضوع اجاره مثل خانه، اشیا،حیوانات و...) می شود اجاره گفته می‌شود. به...

وقف به چه معناست؟

وقف چیست ؟ در لغت به معنای حبس کردن، توقف، ایستادن و منحصر کردن چیزی به کسی می باشد. در اصطلاحات حقوقی وقف به این معناست که عین...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.