اظهارنامه را چگونه ارسال کنیم

توسط : آبان 15, 1400 0
اظهارنامه

اظهارنامه چیست؟

ارسال اظهارنامه یکی از راه های مطالبه ی حق است. براساس ماده 156 قانون آیین دادرسی مدنی :

هرکس می تواند قبل از تقدیم دادخواست، حق خود را به وسیله اظهارنامه از دیگری مطالبه نماید، مشروط بر اینکه موعد مطالبه رسیده باشد. به طور کلی هر کس حق دارد اظهاراتی را که راجع به معاملات و تعهدات خود با دیگری است و بخواهد به طور رسمی به وی برساند ضمن اظهارنامه به طرف ابلاغ نماید. اظهارنامه توسط اداره ثبت اسناد و املاک کشور یا دفاتر دادگاهها ابلاغ می شود.
تبصره- اداره ثبت اسناد و دفتر دادگاهها می توانند از ابلاغ اظهارنامه هایی که حاوی مطالب خلاف اخلاق و خارج از نزاکت باشد خودداری نمایند.

رعایت شرایط اظهارنامه و محتوای آن بسیار تاثیر گذار است. حتی اظهارات بیان شده نیز مهم هستند، چون نوعی اقرار محسوب می شود. بهتر آن است که برای تنظیم اظهارنامه خود از یک وکیل مجرب کمک بگیرید.

تعریف و کاربرد :

اظهارنامه نوشته ایست که براساس مقرراتی که قانون گذار بیان نموده تهیه می شود. همانطور که گفته شد یکی از راه های مطالبه ی حق است. در واقع نوعی اخطار رسمی می باشد. بدین صورت که با فرستادن آن، شخصِ دریافت کننده، مهلت 10 روزه دارد تا اقدامات لازم را انجام دهد.

یکی از کاربرد های این اخطار این است که برخی اوقات مشکل در همین مرحله حل شده و دیگر نیازی به گذراندن پروسه طولانی شکایت و دادرسی و رسیدگی قضایی نمی باشد. کاربرد دیگر در اینجاست که شخص از تاریخ ارسال آن می تواند خسارت تاخیر تادیه مطالبه نماید.

محتوا:

در گذشته اظهارنامه بصورت فرم های از پیش تهیه شده ی مکتوب بود، که دادگستری آن را تهیه نموده بود. اما امروزه تهیه و ارسال آن بصورت الکترونیکی شده است. اطلاعات خواسته شده در فرم عبارت اند از:
1- مشخصات و اقامتگاه شخص اظهارکننده 
2- موضوع اظهارنامه 
3- مشخصات و اقامتگاه شخص مقابل 
4- خلاصه اظهارات 
5- خلاصه جواب 

راه های ارسال اظهارنامه الکترونیکی:

برای ارسال به دو طریق می توانید اقدام نمایید:

1-اقدام از طریق ثبت اظهارنامه الکترونیکی در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی

2-اقدام وکیل یا نماینده

وکیل مجرب در مشهد

مشاوره حقوقی رایگان

بطور کلی باید بدانید که برای ثبت به صورت الکترونیکی، باید در سامانه ثنا ثبت نام نمایید. نحوه ی ثبت نام در سامانه ثنا را در مطلب دیگر بیان کرده ایم. که برای روش اول شخص متقاضی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نماید. سپس اطلاعات خود را به دفتر ارائه داده و بعد از ثبت آن ها در فرم مخصوص، باید کد پیگیری را از دفتر دریافت نماید.

در روش دوم که از طریق وکیل یا نماینده شخص، ارسال می شود، باید اطلاعات وکیل یا نماینده نیز در بخش مخصوص ذکر شود.

نکات در نوشتن اظهارنامه:

حتما دقت کنید که در متن آن مسائل قطعی و مستند را بصورت دقیق مطرح کنید. همچنین اینکه سعی کنید بصورت مختصر و مفید به مطلب اصلی خود بپردازید اما در بکار بردن الفاظ دقت کنید چون همانطور که گفته شد نوعی اقرار محسوب میشود. چنانچه می خواهید همراه با متن اظهارنامه ی خود سند یا چیزی بفرستید حتما در متن اصلی مشخصات آن و همچنین تحویل دادن آن را ذکر کنید. از نوشتن توهین و تهمت و تهدید در متن خودداری نمایید، چون می تواند علیه شما شکایت صورت بگیرد.

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکلای مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

شرایط صحت معاملات چیست؟

شرایط صحت معاملات عقود و قراردادها امروزه از جمله مسائل جدایی ناپذیر زندگی انسان ها هستند و بسیار پرکاربرد اند. بطوریکه همه ی ما...

آیا سگ گردانی جرم است؟

آیا سگ گردانی جرم است؟ یکی از مسائلی که امروز بشدت در جامعه رو به افزایش است، نگهداری از سگ و سایر حیوانات در منزل است. بطور کلی...

تاخیر پرداخت ثمن و ضمانت اجرای آن

ضمانت اجرای تاخیر پرداخت ثمن معامله چیست؟ معاملاتی که واقع می شود همواره دو رکن دارند: موضوع معامله و ثمن معامله. طرفین یک...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.