تجاوز جنسی و مجازات آن

توسط : مهر 27, 1400 0
تجاوز جنسی و مجازات آن

تجاوز جنسی چه مجازات و چه آثاری دارد؟

زمانی که صحبت از رابطه جنسی می شود ذهن بیشتر افراد به سمت زنا می رود. ماده 221 قانون مجازات اسلامی در تعریف زنا بیان می کند: ((زنا عبارت است از جماع مرد و زنی که علقه زوجیت بین آنها نبوده و از موارد وطی به شبهه نیز نباشد. تبصره1- جماع با دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در قُبُل یا دُبُر زن محقق می شود. تبصره2- هرگاه طرفین یا یکی از آنها نابالغ باشد، زنا محقق است لکن نابالغ مجازات نمی شود و حسب مورد به اقدامات تأمینی و تربیتی مقرر در کتاب اول این قانون محکوم می گردد.)) حال آیا هر نوع زنایی، تجاوز جنسی محسوب می شود یا خیر؟


زنا به رابطه جنسی ایی گفته می شود که طرفین با رضایت یکدیگر بدان تن در دهند . مجازات زنای ساده بر طبق ماده 230 قانون مجازات صد ضربه شلاق است. اما تجاوز یا زنای به عنف به رابطه ایی گفته می شود که یکی از طرفین بدان رضایت نداشته باشد. برای مثال فردی با زور با خانمی رابطه جنسی برقرار کند.

حکم زنا در چه مواردی اعدام است؟

ماده 224 قانون مجازات اسلامی حد زنا را در چند مورد اعدام دانسته است.

بر طبق این ماده : ((حد زنا در موارد زیر اعدام است:

الف- زنا با محارم نسبی

ب- زنا با زن پدر که موجب اعدام زانی است.

پ- زنای مرد غیرمسلمان با زن مسلمان که موجب اعدام زانی است.

ت- زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.

تبصره 1- مجازات زانیه در بندهای (ب) و (پ) حسب مورد، تابع سایر احکام مربوط به زنا است.

تبصره 2- هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید ویا ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است.)) در نتیجه بر طبق بند (ت) این ماده مجازات تجاوز جنسی برای زانی اعدام خواهد بود.

زنا و همجنس گرایی

رابطه نامشروع و مجازات آن

پرداخت ارش البکاره:

در برخی موارد پیش می آید که سوال می شود گرفتن ارش البکاره در چه جایی ممکن است؟ پاسخ ما این است که ارش البکاره در موارد زنای به عنف و تجاوز جنسی برقرار می شود. قانونگذار در ماده 231 بیان داشته است که: ((در موارد زنای به عنف و در حکم آن، در صورتی که زن باکره باشد مرتکب علاوه بر مجازات مقرر به پرداخت ارش البکاره و مهرالمثل نیز محکوم می شود. و درصورتی که باکره نباشد، فقط به مجازات و پرداخت مهرالمثل محکوم می گردد.)) میزان ارش نیز بر طبق ماده 449 به تشخیص دادگاه است. این ماده بیان می کند: ارش، دیه غیرمقدر است که میزان آن در شرع تعیین نشده است. و دادگاه با لحاظ نوع و کیفیت جنایت و تاثیر آن بر سلامت مجنیٌ علیه و میزان خسارت وارده با در نظر گرفتن دیه مقدر و با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند. مقررات دیه مقدر در مورد ارش نیز جریان دارد مگر اینکه در این قانون ترتیب دیگری مقرر شود.

نحوه شکایت بابت تجاوز جنسی:

نکته مهمی که باید بدان اشاره شود این است که در هنگام رخ دادن چنین اتفاقاتی به هیچ عنوان سکونت نکنید. و موضوع را با جدیت تمام از طریق مراجع قضایی پیگیری نمایید. برای شکایت در چنین مواردی از قبل حتما در سامانه ثنا ثبت نام کنید و پس از آن به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید و شکواییه مبنی بر زنای به عنف تنظیم کنید و بعد ازآن در جلسات دادگاه شرکت کنید.

گروه حقوقی دادیاران – وکلای کیفری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

اقدامات لازم بعد از سرقت گوشی

اقدامات لازم بعد از سرقت گوشی یکی  از مسائلی که امروزه در جامعه بسیار اتفاق می افتد سرقت گوشی است. بطوریکه افراد واهمه ی آن را...

نحوه شکایت از مامور نیرو انتظامی

نحوه شکایت از مامور نیرو انتظامی مامورین نیرو انتظامی ضابطان قضائی هستند که از طرف دادستان اقدام به تعقیب و دستگیری متهمین و جمع...

قرار منع تعقیب چیست؟

قرار منع تعقیب چیست؟ هنگامی شخصی در جایگاه متهم قرار می گیرد،پ س از گذشت مراحل  رسیدگی، دادگاه ممکن است قراری را بر حسب شرایط...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.