تقسیم ارث از طریق قانونی

توسط : شهریور 22, 1400 0
تقسیم ارث از طریق قانونی

 نحوه تقسیم ترکه متوفی از طریق قانونی و نکات مرتبط با آن

مواردی پیش می اید که در طی آن ورثه با یک دیگر به اختلاف می خورند مانند آن که یکی از ورثه، مالی را بدون اجازه دیگران برای خود بر می دارد. حال سوال این است که در چنین مواردی باید چه کاری انجام داد؟ چگونه میتوان جهت تقسیم ارث از طریق قانونی اقدام کرد؟ در این موارد باید دادخواست تقسیم ترکه تنظیم گردد.


دادخواست تقسیم ترکه چیست (تقسیم ارث از طریق قانونی)؟

بعد از آن که وراث گواهی انحصار وراثت را گرفتند. برای آن که هر کدام از آنها جداگانه بتوانند در سهم الارث خود تصرف کنند باید دادخواست تقسیم ترکه بدهند. بعد از تقسیم ترکه، اموال از حالت اشاعه خارج می شود. و هر یک از وراث به تنهایی در اموال خود قابلیت تصرف دارند.

نکته: پرداخت دیون متوفی بر تقسیم ترکه مقدم است. یعنی آن که اگر متوفی دینی داشته باشد باید ابتدا دین پرداخت شود و پس از آن اقدام به تقسیم ترکه کرد. در غیر این صورت اقدام وراث ممکن است دارای تبعات حقوقی باشد. در ادامه با نحوه تقسیم ارث از طریق قانونی.

بیشتر بدانید ، نحوه تنظیم وصیت نامه

چه افرادی می توانند درخواست تقسیم ترکه نمایند؟

1- ماده 300 قانون امور حسبی بیان می کند که (( در صورت تعدد ورثه هر یک از آنها می‌توانند از دادگاه درخواست تقسیم سهم خود را از سهم سایر ورثه بخواهند.)) بنابراین هر کسی که از متوفی ارث بر باشد می تواند دادخواست تقسیم ترکه را مطرح نماید.

2- علاوه بر این ماده باید به ماده 301 همین قانون نیز اشاره کرد که بیان می کند: ولی و وصی و قیم هر وارثی که محجور باشد و امین غائب و جنین و کسی که سهم‌الارث بعضی از ورثه به او منتقل شده است. و‌ همچنین موصی‌له و وصی راجع به موصی‌به در صورتی که وصیت به جزء مشاع از ترکه شده باشد. حق درخواست تقسیم را دارند.

بر طبق این ماده ولی ، وصی و قیم هر یک از وراثی که محجور باشند و امین هر یک از وراثی که غایب هستند یا در حالت جنینی هستند یا وراثی که سهم الارث بعضی از ورثه به او منتقل شده باشد. می توانند تقاضای تقسیم ترکه داشته باشند.

نکته: اگر متوفی وصی تعیین کرده باشد، وصی نیز حق تقاضای تقسیم ترکه را خواهد داشت.

آیا کسی که در مالی با متوفی شریک بوده است می تواند تقاضای تقسیم ترکه را داشته باشد؟

در مورد مالی که در آن شراکت داشته اند پاسخ ما مثبت است. بر طبق ماده 589 قانون مدنی (( هر شریک ‌المال میتواند هر وقت بخواهد تقاضای تقسیم مال مشترک را بنماید.))

اقدامات لازم قبل از تقدیم دادخواست تقسیم ترکه:

. قبل از تقدیم دادخواست باید ابتدا گواهی انحصار وراثت گرفته شده باشد و در آن نام تمامی وراث درج گردیده باشد. و همچنین بهتر است قبل از هرگونه اقدام برای تقسیم ترکه وضعیت دیون متوفی مشخص گردد.

. قبل از تقدیم دادخواست، اقدام به تحریر ترکه نیز نمایید. تحریر ترکه بر طبق ماده 206 قانون امور حسبی، تعیین مقدار ترکه و دیون متوفی است.

نحوه تقدیم دادخواست:

ما افرادی را که می توانند دادخواست تقسیم ترکه را داشته باشند مشخص کردیم. بنابراین هر یک از این افراد می توانند این داداخواست را به طرفیت تمامی وراث تنظیم کنند. به این منظور باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کرد و در آنجا دادخواست را ثبت نمود تا زمانی که جلسه ی دادگاه مشخص گردد.

مشاوره حقوقی در رابطه با تقسیم ارث از طریق دادگاه
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

دریافت مستمری پدر متوفی توسط دختر

دریافت مستمری پدر متوفی توسط دختر یکی از دغدغه ها و ترس هایی که ذهن خانم های غیر شاغل بعد از فوت پدرشان، مشغول می نماید،...

آیا جنین از متوفی ارث می برد؟

آیا جنین از متوفی ارث می برد؟ ارث از مباحث پرکاربرد است و اغلب در مورد آن نزاع و کشمکش بسیاری نیز رخ می دهد. یکی از شبهاتی که...

آیا می توان فرزند را از ارث محروم کرد؟

آیا می توان فرزند را از ارث محروم کرد؟ بارها این جمله را از پدر و مادر یا درفیلم وسریال ها شنیده اید: «از ارثم محرومت میکنم.»...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.