الزام به تنظیم سند

توسط : مرداد 29, 1399 0
الزام به تنظیم سند

الزام به تنظیم سند به چه معناست؟

یکی از اصلی ترین دعاوی ملکی در دادگستری «الزام به تنظیم سند» می باشد که گاهی فروشنده در این امر به تعهد خود عمل نمی کند. لذا در هنگام انجام معامله سندی مابین خریدار و فروشنده منعقد می شود که در آن شرایط به توافق رسیدن طرفین ثبت شده و ذکر می گردد که مال به خریدار واگذار گردیده است. سند در واقع اوراقی است که اثبات می کند شخص؛ مالک مال می باشد و از لحاظ قانونی دارای ارزش و اعتبار است.

مال چیست؟

چیزی است که از لحاظ مادی یا معنوی مفید و ضروری واقع شده و قابل اختصاص یافتن به غیر می‌باشد! قابل ذکر است «مال» با «دارایی»‌متفاوت است،مال برخلاف دارایی فقط جنبه‌های مثبت را دارا می‌باشد و شامل بدهی‌های فرد نمی‌شود.

انواع مال:

 • مادی و غیرمادی؛ مانند خانه، اتومبیل، حق تالیف و..
 • مال مصرف شدنی و قابل بقا؛ مثل غذا، میوه، تلفن، دوچرخه و..
 • مال منقول و غیرمنقول؛ مال منقول قابل جابه‌جایی می‌باشد مثل تلفن همراه و مال غیرمنقول قابل جابه‌جایی نیست مثل خانه
 • مال مثلی و مال قیمی؛ مثلی یعنی شبیه آن زیاد باشد و بتوان آنها را به جای هم قرار داد مثل یک کیلو قند و قیمی یعنی فقط یک مورد از آن می باشد مثل خانه ای در یک آدرس و پلاک مشخص
 • مال مفروز و مال مشاع؛ مفروز مالی است که در مالکیت یک نفر قرار دارد و مال مشاع مالی است که چند نفر در مالکیت آن باهم شریک باشند.
گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین و باتجربه ترین وکلا در مشهد می‌باشد. برای تنظیم سند خود با ما تماس بگیرید.

مالکیت به چه معناست؟

مالکیت به رابطه‌ای که بین شخص و مال است گفته می‌شود طبق این رابطه شخص (مالک) می تواند هرگونه تصرفی در مال (مملوک) داشته باشد و هرگونه که مایل باشد از آن استفاده کتد همچنین این رابطه تصرف دیگران را بر آن مال منع می کند.

انواع مالکیت:

  • عمومی: متعلق به تمامی شهروندان می باشد.
  • خصوصی: متعلق به یک شخص (مفروز) یا چند شریک (مشاع) می باشد.

چگونه می شود مالک چیزی شد؟

 • ارث
 • حیازت اشیاء مباحه: تصرف کردن اشیاء بدون مالک
 • قرارداد: خریدن و یا هدیه گرفتن مال به صورت قانونی
 • احیای اراضی موات: تصرف کردن زمین‌های بدون مالک که بدون استفاده رها شده‌اند به منظور ایجاد آبادی و یا ساخت‌و‌ساز
 • اخذ به شفعه: زمانی که یکی از شرکا قصد فروش سهم خود از مال را دارد، شریک دیگر می‌تواند باپرداخت هزینه به مشتری مال را به تصرف کامل خود درآورد.

برای اثبات مالکیت نسبت به مال قانون گذار راه هایی را در اختیار افراد قرار داده است از جمله سند، قولنامه، مبایعه نامه، شواهد، اماره ید (به این معنی که شخصی مالی را در اختیار دارد مالک آن محسوب می شود مگر اینکه خلاف آن اثبات گردد)، تصرف و… ولی اصلی ترین و محکم ترین دلیل اثبات مالکیت «سند» می باشد. برای مثال اگر دو نفر بر سر مالکیت مال به اختلاف برسند از نظر قانون مال متعلق به کسی است که شواهد و ادله محکم تر و یا سند آن مال را داشته باشد.

لذا در قانون به این اصل مهم تاکید شده که در هنگام انجام معاملات و معاهدات سندی مبنی بر مدرک مالکیت یکی از طرفین (خریدار) منعقد گردد (الزام به تنظیم سند).

در گروه حقوقی دادیاران ارزیابی رایگان پرونده خود را به ما بسپارید
برای ارزیابی رایگان پرونده فرم را پر کنید.

قانون مستاجر و مالک

اجاره چیست؟ به عقدی که مستاجر مالک منافع عین مال (موضوع اجاره مثل خانه، اشیا،حیوانات و...) می شود اجاره گفته می‌شود. به...

نحوه تنظیم قرارداد 2

نحوه تنظیم قرارداد و نکات ضروری (قسمت دوم) √سطح مطلب : تخصصی نحوه تنظیم قرارداد به همراه نکات در دو مطلب مجزا نگارش شده...

تنظیم قرارداد و نکات ضروری

نحوه تنظیم قرارداد و حقوق قراردادها √سطح مطلب : تخصصی راهنمای جامع تنظیم قرارداد مختص قراردادهای مشارکت، پیمانکاری، سرمایه...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.