حضانت فرزند

توسط : ۱۵ مرداد, ۱۳۹۹ 0
حضانت فرزند
به این مطلب امتیاز دهید

حضانت فرزند


آیا حضانت فرزندان با پدر است؟ حضانت فرزندان در صورت طلاق زوجین با کیست؟ اگر والدین فوت کنند، حضانت فرزند بعد از فوت والدین با چه کسی خواهد بود؟

کودکان موجوداتی بی دفاع و ناتوانی هستند که باید از حمایت پدر و مادر به درستی بهره مند شوند تا رشد و تربیتی صحیحی داشته باشند و آینده آن ها نیز تا حد زیادی تحت تاثیر خانواده است. به همین دلیل خانواده مهمترین عامل در زندگی کودکان است.

زن و مرد باید تا حد امکان زمانی اقدام به فرزند آوری نمایند که از وجود یک خانواده امن و گرم و پر محبت و سالم برای آن بچه تا حد زیادی مطمئن باشند. اما در جایی که آن ها اقدام به جدایی و طلاق می کنند بیشترین افرادی که از طلاق آن ها آسیب می بیند و مجبور به انتخاب می شود و از داشتن یک خانواده سالم و نرمال محروم می شود، فرزندان هستند. در ادامه ی مطلب به موضوع حضانت فرزندان و حضانت فرزند بعد از فوت والدین و طلاق می پردازیم.

شرایط حضانت فرزند چیست؟


حضانت در لغت به معنی پرورش و نگهداری کودک می‌باشد که قانون مدنی نیز به اهمیت این موضوع پرداخته است. لازم به ذکر است که از دید قانون حضانت بیشتر به جنبه‌های رسیدگی به جسم کودک تاکید دارد و موارد تربیتی و اخلاقی را چندان در بر نمی‌گیرد.

ماده ۱۱۶۸ قانون مدنی:

« نگاهداری اطفال هم حق و هم تکلیف ابوین است.»

سن حضانت‌ فرزند چقدر است؟


با استناد به قوانین جمهوری اسلامی ایران به طور کلی شرایط حضانت فرزندان برعهده والدین خواهد بود؛ مگر در شرایط خاصی که عدم صلاحیت یکی از آن‌ها و یا هردو برای حضانت فرزند به صورت قانونی تایید شود. بلوغ فرزندان عامل محدودیت سنی در نظر گرفته شده است. بر طبق قانون برای دختران نه سالگی و برای پسران پانزده سالگی به عنوان سن حضانت در نظر گرفته شده است در این مدت هیچ کدام از والدین که حضانت فرزند به آنها واگذار شده است نمی‌توانند مسئولیت های خود را در قبال فرزند ترک نمایند.

ماده ۱۱۷۲ قانون مدنی:

« هیچ یک از ابوین حق ندارند در مدتی که حضانت طفل به عهده آنها است از نگاهداری او امتناع کند در صورت امتناع یکی از ابوین‌ حاکم باید به تقاضای دیگری یا به تقاضای قیم یا یکی از اقرباء و یا به تقاضای مدعی‌العموم نگاهداری طفل را به هر یک از ابوین که حضانت به عهده او‌ست الزام کند و در صورتی که الزام ممکن یا موثر نباشد حضانت را به خرج پدر و هرگاه پدر فوت شده باشد به خرج مادر تامین کند.»

شرایط حضانت فرزند بعد از طلاق زوجین به چه صورت است؟


پس از طلاق زوجین اولویت نگهداری از فرزندان تا سن هفت سالگی بر عهده مادر و از هفت سالگی حضانت آن‌ها به عهده پدر خواهد بود. در صورتی که والدین بر سر حضانت فرزندان با مشکل مواجه شوند دادگاه درمورد شرایط فرزندان به صورت قانونی تصمیم خواهد گرفت.

لازم به ذکر است در صورتی که پدر به اعتیاد، قمار، فساد اخلاقی، بیماری روانی و… دچار باشد حضانت فرزند بعد از هفت سالگی نیز به مادر واگذار خواهد شد.

همچنین پس از به بلوغ رسیدن فرزند، خودش می تواند مادر و یا پدر را برای زندگی انتخاب کند. البته پدر موظف است در تمامی مدتی که فرزندان تحت حضانت مادر هستند هزینه‌های مرتبط با نگهداری فرزندان را تامین کند که این هزینه ها در قانون تحت عنوان نفقه فرزندان آمده است. مگر آن که در بحث طلاق توافقی بر روی این مساله به طور دیگر توافق انجام شده باشد.

مشاوره حقوقی دادیاران

 

شرایط حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی


با استناد به قوانین جمهوری اسلامی ایران دادگاه موظف است در مورد حضانت فرزندان در هر نوع طلاقی تصمیم گیری کند.

چنانچه زوجین خواهان طلاق توافقی باشند و فرزندان به بلوغ نرسیده باشند (دختر کمتر از نه سال و پسر کمتر از پانزده سال داشته باشند) باید در مورد حق حضانت فرزندان، شرایط ملاقات طرف مقابل با فرزندان، میزان نفقه و پرداخت آن به توافق برسند.

در قوانین طلاق و حضانت فرزندان،حضانت طفل از مادری که مجددا ازدواج نماید گرفته و به پدر یا جد پدری واگذار می‌گردد.

اما در طلاق توافقی بعد از ازدواج مجدد مادر فرزندان همچنان تحت حضانت مادر باقی می مانند.

طلاق توافقی

حضانت‌ فرزند بعد از فوت والدین بر عهده کیست؟


بر طبق قانون در صورت فوت یکی از والدین حضانت فرزند برعهده والد زنده خواهد بود یعنی اگر پدر او فوت کرده است حضانت فرزند با مادر است و بالعکس. البته لازم به ذکر است در صورتی که دادگاه مادر را دارای صلاحیت لازم برای حضانت فرزند نداند حضانت از وی گرفته شده و به جد پدری ( پدربزرگ پدری) واگذار می گردد.

در صورتی که هردوی والدین فوت کرده باشند، حضانت فرزند بعد از والدین، بر عهده جد پدری خواهد بود در صورت فقدان جد پدری حضانت به نزدیکترین خویشان به ترتیب ارث واگذار خواهد شد.

 

رها کردن طفل

خشونت خانگی و نحوه شکایت از آن

طلاق توافقی

طلاق یک طرفه

وضعیت تابعیت فرزندان در ازدواج با فرد خارجی

 

نکته قابل توجه در رابطه با حضانت این است که اگر حضانت فرزندان به مادر سپرده شود ولایت پدر و در غیاب او جد پدری نسبت به کودک تا زمان حیات آنان باقی است. به زبان ساده تر مادر نمی تواند برای کودکی که حضانتش را برعهده دارد معاملات انجام دهد یا حساب بانکی باز کند یا… و تمامی این مسائل بر عهده پدر یا جد پدری طفل می‌باشد.

دعاوی خانواده مربوط به حضانت فرزند


دعاوی خانواده در امور حضانت و نگهداری درصورتی است که مسئله طلاق مطرح باشد، که به‌ صورت سلب‌ حضانت‌ فرزند از یک طرف عنوان می‌شود.

شرایط سلب حضانت از زوج و یا زوجه شامل:

  • بدرفتاری و کتک زدن نامتعارف طفل
  • اعتیاد به مواد مخدر، شهرت در فساد اخلاقی
  • فحشا و اعتیاد به قمار بازی
  • اجبار کودک به تکدی گری، گدایی، دستفروشی، ولگردی
  • فوت والدی که حضانت را بر عهده دارد.

در این شرایط پدر یا مادر دعوای سلب حضانت فرزند را مطرح می‌کند و با درخواست کارشناسی‌ دادگاه به آن رسیدگی می‌شود.

 

گروه حقوقی دادیاران _ وکیل خانواده در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

حقوق مرد در ازدواج

مدت زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه فهرست مطالبحقوق مرد در ازدواجحق و حقوق مرد در ازدواج چیستحق طلاقحق سکونت جزئی از حقوق مرد در...

رابطه نامشروع و مجازات آن

مدت زمان تخمینی مطالعه: 6 دقیقه فهرست مطالبرابطه نامشروع و مجازات آنرابطه نامشروع به چه معناست؟تفاوت رابطه نامشروع و زنا در...

زنا و همجنسگرایی

مدت زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه فهرست مطالبزنا و همجنسگراییزنا چیست؟مجازات برقراری رابطه جنسی با میت چیست؟مجازات زنا در...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۰ دیدگاه ثبت شده است.