حضانت فرزند

توسط : مرداد 15, 1399 0
حضانت فرزند

شرایط حضانت فرزند:

حضانت در لغت به معنی پرورش و نگهداری کودک می‌باشد که قانون مدنی نیز به اهمیت این موضوع پرداخته است. لازم به ذکر است که از دید قانون حضانت بیشتر به جنبه‌های رسیدگی به جسم کودک تاکید دارد و موارد تربیتی و اخلاقی را چندان در بر نمی‌گیرد.

سن حضانت‌فرزند:

با استناد به قوانین جمهوری اسلامی ایران به طور کلی شرایط حضانت فرزندان برعهده والدین خواهد بود؛ مگر در شرایط خاصی که عدم صلاحیت یکی از آن‌ها و یا هردو برای حضانت فرزند به صورت قانونی تایید شود. بلوغ فرزندان عامل محدودیت سنی در نظر گرفته شده است. بر طبق قانون برای دختران 9 سالگی و برای پسران 15 سالگی به عنوان سن حضانت در نظر گرفته شده است در این مدت هیچ کدام از والدین که حضانت فرزند به آنها واگذار شده است نمی‌توانند مسئولیت های خود را در قبال فرزند ترک نمایند.

شرایط حضانت فرزند بعد از طلاق زوجین:

پس از طلاق زوجین اولویت نگهداری از فرزندان تا سن 7 سالگی بر عهده مادر و از 7 سالگی حضانت آن‌ها به عهده پدر خواهد بود. در صورتی که والدین بر سر حضانت فرزندان با مشکل مواجه شوند دادگاه درمورد شرایط فرزندان به صورت قانونی تصمیم خواهد گرفت. لازم به ذکر است در صورتی که پدر به اعتیاد، قمار، فساد اخلاقی، بیماری روانی و… دچار باشد حضانت فرزند بعد از 7 سالگی نیز به مادر واگذار خواهد شد. همچنین پس از به بلوغ رسیدن فرزند، خودش می تواند مادر و یا پدر را برای زندگی انتخاب کند. البته پدر موظف است در تمامی مدتی که فرزندان تحت حضانت مادر هستند هزینه‌های مرتبط با نگهداری فرزندان را تامین کند.

شرایط حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی:

با استناد به قوانین جمهوری اسلامی ایران دادگاه موظف است در مورد حضانت فرزندان در هر نوع طلاقی تصمیم گیری کند. چنانچه زوجین خواهان طلاق توافقی باشند و فرزندان به بلوغ نرسیده باشند(دختر کمتر از 9 سال و پسر کمتر از 15 سال داشته باشند) باید در مورد حق حضانت فرزندان، شرایط ملاقات طرف مقابل با فرزندان، میزان نفقه و پرداخت آن به توافق برسند.

درقوانین طلاق و حضانت فرزندان،حضانت طفل از مادری که مجددا ازدواج نماید گرفته و به پدر یا جدپدری واگذار می‌گردد.

اما در طلاق توافقی بعد از ازدواج مجدد مادر فرزندان همچنان تحت حضانت مادر باقی می مانند.

طلاق توافقی

وکلای متخصص در امور خانواده در دادرایان. برای پرونده طلاق توافقی خود با ما تماس بگیرید.

حضانت‌فرزند پس از فوت والدین:

بر طبق قانون در صورت فوت یکی از والدین حضانت فرزند برعهده والد زنده خواهد بود. البته لازم به ذکر است در صورتی که دادگاه مادر را دارای صلاحیت لازم برای حضانت فرزند نداند حضانت از وی گرفته شده و به جد پدر واگذار می گردد. در صورتی که هردوی والدین فوت کرده باشند حضانت فرزندان بر عهده جد پدری خواهد بود در صورت فقدان جد پدری حضانت به نزدیکترین خویشان به ترتیب ارث واگذار خواهد شد.

نکته قابل توجه در رابطه با حضانت این است که اگر حضانت فرزندان به مادر سپرده شود ولایت پدر و در غیاب او جد پدری نسبت به کودک تا زمان حیات آنان باقی است. به زبان ساده تر مادر نمی تواند برای کودکی که حضانتش را برعهده دارد معاملات انجام دهد یا حساب بانکی باز کند یا… و تمامی این مسائل بر عهده پدر یا جد پدری طفل می‌باشد.

دعاوی خانواده مربوط به حضانت فرزند

دعاوی خانواده درامور حضانت و نگهداری درصورتی است که مسئله طلاق مطرح باشد،که به‌صورت سلب‌حضانت‌فرزند از یک طرف عنوان می‌شود.

شرایط سلب حضانت از زوج و یا زوجه شامل:

  • بدرفتاری و کتک زدن نامتعارف طفل
  • اعتیاد به مواد مخدر، شهرت در فساد اخلاقی
  • فحشا و اعتیاد به قمار بازی
  • اجبار کودک به تکدی گری
  • فوت والدی که حضانت را بر عهده دارد می‌باشد.

دراین شرایط زوج یا زوجه از طرف مقابل طرح دعوای سلب حضانت می‌کند و بادرخواست کارشناسی‌دادگاه به آن رسیدگی می‌شود.

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین و باتجربه ترین وکلای خانواده در مشهد می‌باشد. برای بررسی رایگان پرونده خود با ما تماس بگیرید.

مراحل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی جدیدترین قوانین سال 99 و مدارک لازم √سطح مطلب : عمومی در قوانین خانواده در کنار طلاق یک طرفه که هم از سوی...

رها کردن طفل

رها کردن طفل چه تبعاتی دارد؟ √سطح مطلب: عمومی بحث حق فرزندان نسبت به والدین در خصوص نگهداری از طفل از بحث حضانت جداست! اگر...

ازدواج با اتباع خارجی

ازدواج با اتباع خارجی شرایط و قوانین ازدواج اشخاص خارجی با اتباع ایرانی مستلزم جری تشریفات قانونی خاص و کسب اجازه از وزارت کشور...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.