حکم و مجازات شرب خمر چیست؟

توسط : شهریور 24, 1399 1
مجازات شرب خمر

 شرب خمر به چه معناست؟


شراب خواری و مصرف نوشیدنی های الکی، در قانون مجازات تحت عنوان شرب خمر بکار رفته است. شرب خمر از دو کلمه شرب به معنای نوشیدن و خمر به معنای مایع مست‌کننده و سکر آور تشکیل می‌ شود. به عبارت ساده تر نوشیدن مشروبات الکلی اعم از دست ساز یا کارخانه ای، با الکل کم یا زیاد که نوشیدن هر مقدار از آن چه باعث مستی بشود و چه نشود، طبق قانون مجازات و همچنین قوانین شرعی جرم می‌باشد و مستلزم مجازات است.

مسکر چیست؟ سکر چه حالتی است؟


در لغت سکر به معنای مستی و نشئه است. به حالتی که در آن عقل انسان زائل شده و قدرت تفکر از وی گرفته و یا ضعیف شود سکر گفته می‌شود و ماده‌ای که موجب سکر می‌گردد مسکر نامیده می‌شود.

حکم و مجازات شرب خمر


مصرف نوشیدنی های الکلی، در بخش حدود قانون مجازات، که برگرفته از شرع است، جرم انگاری شده است. مجازات این جرم را شارع درمشخص کرده است و قانون گذار نیز در قانون همان مجازات را آورده است. قانون گذار در مواد 264 تا 266 قانون مجازات اسلامی به مسئله ی شرب خمر پرداخته است.

ماده 264 قانون مجازات اسلامی:

« مصرف مسکر از قبیل خوردن، تزریق و تدخین آن کم باشد یا زیاد، جامد باشد یا مایع، مست کند یا نکند، خالص باشد یا مخلوط به گونه ای که آن را از مسکر بودن خارج نکند، موجب حد است.
تبصره- خوردن فقاع (آب جو مسکر) موجب حد است هرچند مستی نیاورد.»

 

ماده 265 قانون مجازات اسلامی:

« حد مصرف مسکر، هشتاد ضربه شلاق است.»

 

شخصی که اماکن عمومی اقدام به مصرف مسکر کند چه مجازاتی دارد؟


اگر شرب خمر در اماکن و انظار عمومی صورت گیرد مجازات او تشدید می شود و علاوه بر هشتاد ضربه شلاق حدی، به مجازات تعزیری نیز که در ماده 701  قانون مجازات اسلامی مصوب 1392 آمده است، حبس از 10 روز تا 2 ماه یا 76 ضربه شلاق تعزیری محکوم می‌گردد.

ماده 701 قانون مجازات اسلامی:

« هر کس متجاهراً و به نحو علن در اماکن و معابر و مجامع عمومی مشروبات الکلی استعمال نماید، علاوه بر اجرای حد شرعی شرب‌خمر به دو تا شش ماه حبس تعزیری محکوم می‌شود.»

 

رانندگی بدون گواهینامه چه مجازاتی دارد؟

ادله اثبات دعاوی کیفری

توبه مجرم چه اثری دارد؟

 

آیا رانندگی در حالت مستی جرم است؟ حکم آن چیست؟


براساس ماده 10 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، انجام رانندگی در حالت مستی مصداق یکی از تخلفات رانندگی می‌باشد که منجر به توقیف وسیله نقلیه به مدت حداقل 21 روز، جریمه نقدی و ضبط گواهینامه رانندگی به مدت 6 ماه می‌گردد.

ماده 10 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی:

« مأموران راهنمایی و رانندگی موضوع ماده(2) این قانون موظفند در صورت مشاهده تخلفات زیر به شرح مقرر اقدام نمایند:
الف ـ چنانچه وسیله نقلیه دارای عیب و نقص فنی مؤثر بوده و احتمال ایجاد خطر یا وقوع تصادف وجود داشته باشد، وسیله نقلیه مذکور به تعمیرگاه اعزام می‌ گردد. 
ب ـ در مواردی که قرائن و شواهد حاکی از حالت مستی یا استفاده راننده از مواد مخدر و روانگردان باشد مأموران موضوع ماده (2) این قانون با استفاده از تجهیزات لازم نسبت به تشخیص این حالت اقدام می نمایند و در صورت اثبات حالت مستی و بی‌ ارادگی حاصل از مصرف مسکرات و مواد مخدر و روانگردان از رانندگی فرد مورد نظر جلوگیری و ضمن صدور قبض جریمه به مبلغ دو میلیون (2/000/000) ریال و ضبط گواهینامه به مدت شش‌ ماه توسط نیروی انتظامی جهت اقدام قانونی به مرجع صالح قضائی معرفی می‌ شود.
ج ـ در صورتی‌ که راننده بدون داشتن گواهینامه مبادرت به رانندگی نماید وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضائی معرفی می‌ گردد.
د ـ هرگاه راننده به صورت همزمان مرتکب دو تخلف از تخلفات موضوع بندهای (1)، (2)، (3)، (4)، (5) و (10) جدول ماده (7) این قانون گردد، وسیله نقلیه برای مدت حداکثر هفتاد و دو ساعت توقیف می‌ شود. آئین‌ نامه اجرائی بندهای « الف» و « ب» این ماده ظرف مدت شش‌ ماه توسط وزارت کشور با همکاری وزارت دادگستری تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.»

همچنین اگر تصادفی صورت گیرد و منجر به جراحت یا قتل گردد، مجازات تشدید می‌گردد. به عبارتی “مستی” یکی از کیفیات مشدده جرایم می‌باشد. هر دو عمل یعنی شرب خمر و تخلف رانندگی به صورت مجزا (البته با اعمال تشدید) بررسی می‌شوند.

 

مشاوره حقوقی دادیاران

 

راه های اثبات جرم مصرف خمر


در خصوص راه های اثبات جرم، سه راه بطور کلی قانون گذار پیش بینی کرده است: 1) اقرار 2) شهادت 3) علم قاضی

  • اقرار: یعنی خود شخص (متهم) که عاقل، بالغ و مختار است انجام جرمی را اعلام و تایید کند. این عمل از طریق نوشتن، لفظی و یا اشاره صورت می گیرد و باید واضح و بدون هرگونه ابهامی باشد. معمولا یک بار اقرار برای اثبات جرم کافی است اما برای جرم شرب خمر، متهم باید دو بار به عمل خود اقرار کند. (اقرار فقط در حضور قاضی معتبر بوده و اقرار در کلانتری فاقد اعتبار می‌باشد)

نکته مهم در این مبحث این است که اگر متهم اعلام کند که اقرار اولیه تحت اکراه (اجبار)، شکنجه، آزار و اذیت روحی یا جسمی صورت گرفته بدون نیاز به هیچ گونه مدرک دال بر اثبات این ادعا یا سوگند ادعای وی پذیرفته شده و اقرار وی فاقد ارزش و اعتبار خواهد بود در نتیجه جرم صورت گرفته اثبات نشده و مجازاتی صورت نمی‌ گیرد. به عبارتی “اقرار” متهم بسیار مهم تلقی می‌شود و اعلام توبه باعث صدور قرار منع تعقیب می‌شود.

  • شهادت: زمانی که فردی ثالث که شاهد وقوع جرم توسط متهم بوده نزد مقام قضایی شهادت بدهد و مقام قضایی آن را تایید کند شهادت صورت گرفته. شاهد باید عاقل، بالغ، مسلمان، عادل و حلال زاده باشد و با طرفین دعوا خصومت نداشته و در این رابطه ذی النفع نباشد همچنین وی نباید ولگرد یا متکدی باشد. تعداد شاهد برای جرم شرب خمر دو مرد تعریف شده است.
  • علم قاضی: در جایی که قاضی خودش به طریقی علم به مصرف مسکر توسط شخص برایش بوجود آمده باشد، فرد محکوم به حد می شود.
در چه صورتی مجازات شرب خمر اعدام است؟

اگر فردی در طول عمر خود سه بار به جرم شرب خمر به حد محکوم شود. اما اگر برای بار چهارم نیز ثابت گردد که مرتکب همین جرم شده به اعدام محکوم می‌شود. اگرچه در این مورد نیز راه هایی همچون توبه می تواند باعث صدور قرار منع تعقیب گردد.

 

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکلای کیفری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

نکات کلیدی در تنظیم شکوائیه

نکات کلیدی در تنظیم شکوائیه شکوائیه یعنی چه؟ برای تنظیم شکوائیه باید چه نکاتی را رعایت کرد؟ برای به جریان افتادن یک...

جلب ثالث چیست؟

 جلب ثالث چیست؟ گاهی اوقات اتفاق می افتد که در جریان رسیدگی به یک دعوی، یکی از طرفین دعوی حضور شخص ثالثی را نیاز می بیند....

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

مجازات رانندگی بدون گواهینامه برای رانندگی کردن با اتومبیل یا هر وسیله ی نقلیه ی دیگر هرشخصی باید آموزش های لازم را ببیند...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه ثبت شده است.