خشونت خانگی و نحوه شکایت آن

توسط : ۲۹ آذر, ۱۴۰۰ 0
خشونت خانگی
به این مطلب امتیاز دهید

خشونت خانگی و نحوه شکایت آن


بسیاری از روابط میان زن و شوهران یا روابط آن ها با فرزندانشان بدون اینکه بدانند، در زمره ی خشونت های خانگی قرار می گیرد. خشونت خانگی همانطور که از اسمش پیداست به معنای رفتار خشن و توام با عصبانیت و سلطه گری یکی از افراد خانواده با سایر افراد خانواده است. قربانی این خشونت ها، کودکان و زنان و حتی مردان می توانند باشند. در واقع این رفتارهای خشن و آسیب زا می تواند میان فرزندان با والدین، فزندان با یکدیگر، والدین با یکدیگر یا والدین با فرزندانشان باشد. این خشونت ها انواعی دارد که می تواند بصورت فیزیکی مثل تنبیه بدنی ، خشونت جنسی، خشونت روانی و یا بصورت محدودیت و ممنوعیت باشد.

اکثر انسان ها مورد خشونت خانگی واقع شده اند ولی به دلایل مختلفی از جمله ترس از آبرو یا ناتوانی یا هر دلیل دیگری اقدامی علیه شخص مقابل انجام نداده اند. یا اینکه اشخاص اصلاً اگاهی لازم را ندارند و نمی دانند که این رفتار ها خشونت محسوب می شود و آن ها می توانند اعتراض کنند.

تعریف خشونت


در خصوص خشونت تعریفی در قوانین داخلی ارائه نشده است اما سازمان ملل در قطعنامه ی ۱۰۴/۴۸ مجمع عمومی ۲۰ دسامبر ۱۹۹۳ تعریفی از خشونت علیه زنان ارائه داده است:

” هر نوع عمل خشونت‌آمیزی که بر اختلاف جنسیت مبتنی باشد و به آسیب یا رنج بدنی، جنسی یا روانی زنان بیانجامد یا احتمال منجر شدن آن به این نوع آسیب‌ها و رنج‌ها وجود داشته باشد؛ مانند تهدید به این‌گونه اعمال، زورگویی یا محروم‌سازی خودسرانه از آزادی، خواه در حضور عموم یا در زندگی خصوصی روی دهد، خشونت علیه زنان تلقی می‌شود.”

این مسائل می تواند در خصوص فرزندان یا حتی در خصوص مردان نیز صدق کند. بنابراین می توان این تعریف را به عنوان ملاک تعیین خشونت در نظر گرفت.

 

انواع خشونت


خشونت می تواند در قالب های مختلفی صورت بگیرد:

  • خشونت فیزیکی: انواع تنبیه های بدنی و ضرب و جرح و آسیب های جسمانی یا حتی قطع عضو و قتل را شامل می شود.
  • خسونت های روانی: این خشونت می تواند شامل انواع تهدید و ترساندن طرف مقابل به منظور آسیب رساندن به او یا اطرافیانش، هر گونه تحقیر و توهین بد دلی و حسادت شدید است.
  • خشونت جنسی: این خشونت شامل هر گونه تجاوز جنسی یا اجبار به برقراری رابطه جنسی، اعمال جنسی نامتعارف و نامعقول یا آسیب زننده است.
  • محرومیت و محدودیت: این مسئله می تواند ایجاد محرومیت و محدودیت در تردد و رفت و آمد و روابط شخص باشد یا محدودیت در مسائل اقتصادی، گرفتن اموال و دارایی او با زور و تهدید یا فعالیت او در زمینه های مختلف اجتماعی باشد.

مشاوره حقوقی اینترنتی

مجازات خشونت خانگی چیست؟


با اینکه در ایران همواره تعداد بسیاری از خانم ها همواره مورد خشونت خانگی واقع می شوند اما در این خصوص هیچ قانونی وضع نشده است. بنابراین چون در هیچ قانونی این عمل جرم انگاری نشده است این عمل جرم نیست. به همین دلیل شاید نتوان خشونت خانگی را بصورت جدی پیگیری نمود .

اما در یک فرض اگر این اقدامات از جانب شوهر علیه همسرش واقع شود و خانم مورد خشونت خانگی واقع شود، در صورت آسیب جسمی می تواند به پزشکی قانونی مراجعه کرده و اگر شاهدی نیز دارد بیاورد و از همسرش شکایت نماید و مطالبه ی دیه نماید. حتی گاهی می توان از این طریق به مسئله ی در عسر و حرج بودن خانم استناد نمود و اقدام به طلاق از طریق عسر و حرج کرد.

 اگر متوجه خشونت خانگی شدید، با شماره ۱۲۳ تماس بگیرید و گزارش دهید.

 

آیا خشونت علیه اطفال و کودکان جرم انگاری شده است؟


در خصوص اطفال و کودکان از آن جا که این افراد بسیار ناتوان هستند و قدرت دفاع از خود را ندارند همواره حمایت بیشتری صورت گرفته است. مصداق خشونت علیه کودکان در آزار روحی و جسمی  کودکان و رسیدگی نکردن به وضعیت سلامتی و رفاه آن ها، به کار گرفتن آن ها، توهین و تحقیر و حتی تجاوز جنسی می تواند باشد.

رها کردن طفل

عواقب ضرب و جرح همسر

شرایط به سرپرستی گرفتن کودک

 

” ماده ۳ قانون قانون حمایت از اطفال و نوجوانان – مصوب ۱۳۹۹/۰۲/۲۳:

موارد زیر در صورتی ‌که طفل یا نوجوان را در معرض بزه ‌دیدگی یا ورود آسیب به سلامت جسمی، روانی، اجتماعی، اخلاقی، امنیت و یا وضعیت آموزشی وی قرار ‌دهد، وضعیت مخاطره‌ آمیز محسوب شده و موجب مداخله و حمایت قانونی از طفل و نوجوان می ‌شود:

الف) بی‏ سرپرستی طفل و نوجوان و یا بی ‌توجهی و سهل ‌انگاری در انجام وظایف قانونی و شرعی نسبت به آنان از سوی هر شخصی که مکلف به آن است؛

ب) ابتلای هر یک از والدین، اولیاء یا سرپرستان قانونی به بیماری یا اختلال‌ های رفتاری، روانی یا شخصیتی و یا بیماری‏ های جسمی واگیر صعب ‏العلاج به تشخیص پزشکی قانونی؛

پ) زندانی‌ شدن هر یک از والدین، اولیاء یا سرپرستان قانونی؛

ت) ابتلاء هر یک از والدین، اولیاء یا سرپرستان قانونی به اعتیادهای زیان‏ آور نظیر مواد مخدر و روانگردان یا قمار؛

ث) قوادی و یا دائر یا اداره‌ کردن مراکز فساد و فحشا توسط هر یک از والدین، اولیاء یا سرپرستان قانونی و یا اشتهار آنها به فساد اخلاق و فحشا؛

ج) خشونت مستمر والدین، اولیاء، سرپرستان قانونی و یا سایر اعضای خانواده نسبت به یکدیگر؛

چ) عدم اقدام برای ثبت واقعه ولادت یا عدم اخذ اسناد سجلی یا هویتی برای طفل یا نوجوان بدون عذر موجه؛

ح) بازماندن طفل و نوجوان از تحصیل؛

خ) طرد شدن طفل و نوجوان از سوی خانواده؛

د) کم‌ توانی جسمی یا ذهنی طفل و نوجوان، ابتلای وی به بیماری‌ های خاص یا اختلال هویت جنسی؛

ذ) نقض قوانین جزائی توسط طفل یا ارتکاب جرم توسط نوجوان و یا استفاده از آنها در فعالیت ‌های مجرمانه، وارد شدن یا وارد کردن طفل و نوجوان در فعالیت‏ هایی نظیر تکدی‏ گری و قاچاق و همچنین اعتیاد آنان به مواد مخدر، روانگردان یا مشروبات الکلی؛

ر) هرگونه وضعیت زیانبار ناشی از فقر شدید، آوارگی، پناهندگی، مهاجرت یا بی ‌‌تابعیتی؛

ز) فرار مکرر از خانه یا مدرسه و ترک تحصیل از سوی طفل یا نوجوان؛

ژ) سوء رفتار نسبت به طفل و نوجوان و یا بهره‏ کشی از او.”

در مواد بعدی همین قانون مجازات هریک از اعمال فوق را در ماده ای جداگانه مشخص کرده است.

 

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکلای پایه یک دادگستری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

 

پزشکی قانونی کجاست و چه وظایفی دارد ؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه فهرست مطالبپزشکی قانونی کجاست؟وظایف پزشکی قانونیتشخیص علل مرگوظایف پزشکان و کارشناسان پزشکی...

حکم و مجازات شرب خمر چیست؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه فهرست مطالب شرب خمر به چه معناست؟مسکر چیست؟ سکر چه حالتی است؟حکم و مجازات شرب خمرشخصی که...

حقوق مرد در ازدواج

مدت زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه فهرست مطالبحقوق مرد در ازدواجحق و حقوق مرد در ازدواج چیستحق طلاقحق سکونت جزئی از حقوق مرد در...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۰ دیدگاه ثبت شده است.