دادگاه کیفری

توسط : تیر 24, 1398 0
امور کیفری

دادگاه کیفری

√سطح مطلب : عمومی

حقوق امور کیفری ( حقوق جزا )  زیر مجموعه حقوق عمومی می باشد که در آن به جرایم و چگونگی مجازات میپردازد .  در واقع حقوق کیفری به عکس العمل دولتها در مقابل اعمال ضد اجتماعی جهت ایجاد عدالت و پیشگیری و امنیت اشاره دارد . حقوق جزا ( کیفری ) دارای دو گروه بین المللی و داخلی می باشد . از نکاتی که باید به آن توجه کرد الزامی بودن حقوق کیفری است . بدین معنا که افراد نمیتواند بر خلاف آن با یکدیگر توافق کنند . بر عکس دعاوی حقوقی که هر دو طرف برای خاتمه میتوانند با هم به توافق برسند .

فردی که دعوای کیفری را مطرح میکند شاکی نام دارد  . شاکی بر علیه متشاکی ( طرف مقابل )متنی را به اسم شکوائیه به دادگاه و خطاب به دادستان ارائه میدهد . در شکوائیه توضیحات واقعه و اتفاقات نگارش شده است . نگارش شکوائیه کیفری صورت خاصی ندارد و میتواند در یک برگه ساده انجام گیرد . ولی بهتر است برای ادراک بیشتر  ، توسط وکیل متخصص نوشته شود .

وکیل کیفری در مشهد

دادسرا کجاست ؟

در واقع مرجعی است زیر مجموعه قوه قضایی و جزوی از دادگستری که وظیفه آن تحقیق ، کشف و بازجویی جرم است .  پس از روشن شدن ابعاد پرونده و تایید نهایی از سمت دادسرا ،پرونده جهت داوری نهایی به دادگاه کیفری ارسال میگردد .

در دادسرا پرونده توسط دادیار ( قاضی پرونده در دادسرا )   بررسی میگردد . دادیار وظیفه بررسی ابعاد پرونده را  دارد . کمی شبیه کارآگاه و بازپرس .  در صورت نیاز ، پرونده به کلانتری و یا پزشک قانونی ابلاغ میگردد . بالاترین مقام در دادسرا دادستان می باشد که دستورات نهایی را اعمال میکند .

در دادسرا حکمی صادر نمیگردد و فقط پرونده پس از شفاف سازی و تحقیقات به دادگاه کیفری ارجا میشود .

اگر دادیار دلایل کافی را دال بر مجرمیت شناسایی نکند پرونده در دادسرا بسته شده و قرار منع تعقیب صادر میگردد .

شاکی لازم است ابتدا پس از تنظیم شکواییه به دادسرا مراجعه کرده تمبر باطل کند . سپس جهت مابقی مراحل به او اطلاع رسانی میگردد . احتمال دارد بر اساس وضعیت ،  قرار جلب برای متشاکی ارسال گردد و یا برای پاره ای از توضیحات هر دو طرف دعوا حضور پیدا کنند . حتی در مواردی دادسرا از کلانتری محل میخواهد که دو طرف را احضار و مستندات لازم را دریافت کند . و یا اینکه دو طرف را به صلح و سازش دعوت نماید .

دادگاه کیفری

وکیل کیفری در مشهد – بهترین وکیل کیفری در مشهد

چه پرونده هایی  کیفری نامیده میشود ؟

دعاوی کیفری مربوط به اموری هست که در نهایت منجر به مجازات برای مرتکب آن صادر میشود . در مقابل پرونده های حقوقی که به حق و حقوق افراد میپردازد و میتواند بدون کیفر و با توافق طرفین رفع شود . دادگاه کیفری هم بر اساس نوع پرونده به دو دادگاه کیفری یک و کیفری دو تقسیم میشود  .

مراحل دادگاه به زبان ساده را در این مطلب بخوانید .

دادگاه کیفری درجه 2 ( غیر مهم ) – وکالت مورد صلاحیت وکیل پایه یک و دو دادگستری

شرب خمر، کلاه برداری ، سرقت ، اختلاس ، خیانت در امان ، و …

جرایم درجه1 ( مهم ) – وکالت در صلاحیت وکیل پایه یک دادگستری

قتل ، آدم ربایی ، اسیدپاشی ، پولشویی ، محاربه ، افساد فی الارض و  …

جرایم مربوط به مواد مخدر در دادگاه های انقلاب انجام میگیرد .

اگر به دنبال وکیل متخصص امور کیفری هستید با ما تماس بگیرید ، دفتر مرکزی دادیاران در مشهد .

تلفن تماس : 09152447090

وکیل دیه در مشهد

دیه در قانون مجازات اسلامی اصولا دیات بر اساس دیدگاه حقوق و قانون دارای دو وجه است؛ از نظر شکلی کیفری و از نظر ماهیتی مدنی محسوب...

آدرس دادگاه های مشهد

آدرس دادگاه های مشهد با شماره تماس در زیر لیست مراجع قضایی و دادگاه های مشهد به همراه آدرس و شماره تماس قرار گرفته است. در نظر...

رها کردن طفل

رها کردن طفل چه تبعاتی دارد؟ √سطح مطلب: عمومی بحث حق فرزندان نسبت به والدین در خصوص نگهداری از طفل از بحث حضانت جداست! اگر...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۰ دیدگاه ثبت شده است.