دریافت شناسنامه المثنی

توسط : آبان 19, 1400 0
شناسنامه المثنی

نحوه دریافت شناسنامه المثنی

شناسنامه سندی است که در بردارنده ی هویت هر شخص است. به همین دلیل هر شخصی باید در نگهداری از این سند مهم دقت کافی را داشته باشد. گاهی اوقات که شناسنامه افراد گم می شود یا به این دلیل که می خواهند نام همسر قبلی خود را از آن حذف کنند یا تغییر اسم و یا فامیلی خود اقدام به دریافت شناسنامه المثنی می کنند. این شناسنامه نیز به اندازه ی شناسنامه ی اصلی و اولیه از اهمیت برخوردار است.


شرایط قانونی دریافت شناسنامه المثنی

هر یک از اشخاص زیر می توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال سراسر کشور نسبت به تنظیم درخواست صدور شناسنامه المثنی (فرم شماره 2) به لحاظ فقدان یا از بین رفتن آن اقدام نمایند.

1- اشخاص 18 سال به بالا.

2- افراد کمتر از 18 سال که دارای حکم رشد باشند.

3- پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از 18 سال.

4- مادر تا زمانی که در قید زوجیت پدرصاحب شناسنامه ( فرد کمتر از 18 سال ) باشد با ارائه شناسنامه خود.

5- سرپرست قانونی ( قیم، امین، وصی ) برای افراد صغیر و محجور با ارائه مدارک مستند که سمت او احراز شده باشد.

نکته: چنانچه شخصی شناسنامه ی خود را گم کند، می تواند با مراجعه به ثبت احوال و دادن کد ملی اقدام به دریافت مجدد شناسنامه ی خود بکند.

مدارک مورد نیاز:

مدارک مورد نیاز دریافت شناسنامه المثنی:

1- دریافت فرم اظهارنامه از ادارات ثبت احوال سراسر کشور.
2- تکمیل فرم اظهارنامه .
3- دو قطعه عکس 4×3 تمام رخ جدید با درج مشخصات سجلی (نام ، نام خانوادگی، شماره شناسنامه ، تاریخ تولد ، محل صدور) در ظهر آن برای اشخاص 15 سال به بالا.
4- اصل و تصویر مدارک عکس دار از قبیل ( گذرنامه ، کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت ، گواهینامه رانندگی ، کارنامه عکسدار دوره های تحصیلی راهنمایی به بالا ، معرفی نامه عکس دار محصلین از سوی مدرسه ای که مشغول تحصیل می باشند یا کارت شناسایی عکس دار کارکنان دوائر دولتی با ذکر مشخصات سجلی ) الزامی است .

ضمنا” پس از تطبیق اصل و تصویر مدارک معتبر یاد شده اصل مدارک مسترد می گردد. چنانچه صاحب شناسنامه فاقد هر یک از مدارک مذکور در بند 4 باشد از طریق معرفی وی به نیروهای انتظامی ، درخواست تأیید عکس خواهد شد.

5- اصل و تصویر سند ازدواج و طلاق (حسب مورد) و شناسنامه فرزندان درصورت تأهل که پس از تطبیق، اصل مدرک مسترد می گردد.
6- فیش بانکی طبق تعرفه جاری.

نکته: چنانچه شناسنامه برای بار دوم مفقود شده و چنانچه شناسنامه برای بار سوم مفقود شده باشد مبلغ طبق تعرفه جاری به حساب مربوط واریز گردد.

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکلای امور ثبت احوال در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

شرایط صحت معاملات چیست؟

شرایط صحت معاملات عقود و قراردادها امروزه از جمله مسائل جدایی ناپذیر زندگی انسان ها هستند و بسیار پرکاربرد اند. بطوریکه همه ی ما...

آیا سگ گردانی جرم است؟

آیا سگ گردانی جرم است؟ یکی از مسائلی که امروز بشدت در جامعه رو به افزایش است، نگهداری از سگ و سایر حیوانات در منزل است. بطور کلی...

تاخیر پرداخت ثمن و ضمانت اجرای آن

ضمانت اجرای تاخیر پرداخت ثمن معامله چیست؟ معاملاتی که واقع می شود همواره دو رکن دارند: موضوع معامله و ثمن معامله. طرفین یک...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.