دسترسی غیر مجاز به اطلاعات رایانه ایی

توسط : شهریور 9, 1400 0
دسترسی غیر مجاز به اطلاعات رایانه ایی

دسترسی غیر مجاز به اطلاعات رایانه ایی دیگران و نحوه شکایت

یک نفر اینستاگرام منو هک کرده حالا چیکار کنم؟ یک نفر رمز تلگرام منو برداشته و وارد اکانتم شده وای چه کاری انجام بدم؟ کسی غیر مجاز وارد ایمیل من شده و ایمیل های خصوصی منو خونده من باید چه کاری انجام بدم؟ احتمالا برای خیلی از ما یا اطرافیان ما چنین اتفاق هایی افتاده و برامون سوال شده که در صورت دسترسی غیر مجاز به اطلاعات رایانه ایی ما میتونیم از طریق حقوقی موضوع را پیگیری کنیم؟ جواب ما مثبت است.

دسترسی غیر مجاز به اطلاعات رایانه ایی


ماده 729 قانون مجازات اسلامی(تعزیرات):

قانون گذار در قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) در بخش جرایم رایانه ایی در ماده 729 بیان کرده : (( هر کس به طور غیر مجاز به داده ها یا سامانه های رایانه ایی یا مخابراتی که به وسیله تدابیر امنیتی حفاظت شده است دسترسی یابد. به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا بیست میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.))

در این ماده همانطور که مشاهده می شود صحبت از داده ها یا سامانه های رایانه ایی یا مخابراتی شده است. که پیام رسان هایی مثل اینستاگرام، تلگرام و واتس اپ شامل آن می شود. بنابراین اگر شخصی بدون اجازه شما به اکانت های شما در این برنامه ها دسترسی پیدا کند عمل وی مجرمانه خواهد بود.

نکته: در این ماده قانونگذار صحبت از حفاظت به وسیله تدابیر امنیتی کرده است. منظور از تدابیر امنیتی همان رمز هایی است که برای ورود به برنامه ها یا تلفن همراه می گذارید.

برای مثال؛ اگر شخصی بدون اجازه شما به رمز موبایل یا اینستاگرام یا ایمیل شما دسترسی پیدا کند و وارد آن شود عمل وی جرم خواهد بود. و مشمول این ماده می گردد.

ادله اثبات در دعاوی کیفری

جرایم سایبری

  • اگر خودمان رمز را به فرد بدهیم و او وارد اکانت ما شود آیا باز هم جرم است؟

خیر. در صورتی که رمز از طرف خودمان به آن فرد داده شده باشد دیگر عمل وی غیر مجاز نیست و مجرمانه به حساب نخواهد آمد.

نحوه اثبات جرایم رایانه ایی:

برای اثبات این جرایم می توان دلایل مختلفی را ارائه نمود از جمله اثبات کردن ورود فرد به اکانت مجازی ما از طریق تنظیمات پیام رسان ها. از جمله نیز می توان از اقرار و اظهارات خود متهم نیز استفاده کرد.

نحوه شکایت :

برای ثبت شکایت در جرایم رایانه ایی، کار را باید مانند تمام جرایم دیگر شروع کنید. برای این منظور ابتدا به دفاتر خدمات قضایی مراجعه می کنید. بعد اقدام به ثبت شکواییه می کنید. بعد از ثبت شکواییه یک نسخه از آن را با خود به دادسرای جرایم رایانه ایی برده و ادامه کار را پیگیری می کند.

نکته: با توجه به این که جرایم سایبری از جمله جرایم جدید در حوزه حقوقی است. بنابراین توصیه می کنیم حتما از وکیل متخصص در این امر استفاده کند تا بتوانید ارتکاب جرم را راحت تر به اثبات برسانید. و مشکلی برای شما پیش نیاید.

گروه حقوقی دادیاران – وکلای کیفری و جرایم سایبری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

پرداخت اینترنتی ایمن

پرداخت اینترنتی ایمن امروزه حجم بسیاری از خرید ها و پرداخت ها بصورت اینترنتی شده است و تغییر و تحولات تکنولوژی جامعه را به...

شنود غیرمجاز

شنود غیرمجاز یا استراق سمع هر فردی دارای حریم خصوصی است. حریم خصوصی حیطه ی شخصی زندگی افراد است که دیگران حق تجاوز به این حریم...

کلاهبرداری از طریق بیت کوین و سایر رمز ارزهای دیجیتال

رمز ارزهای دیجیتال: حتما تابه حال اسم بیت کوین و یا سایر رمز ارزهای دیجیتال به گوشتان خورده است. با توجه به پرونده های اخیر...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.