دیه چیست؟

توسط : مهر 5, 1399 0
دیه

براساس ماده 445 قانون مجازات اسلامی ” دیه مقدار مال معینی است که در شرع مقدس به سبب جنایت غیرعمدی بر نفس، عضو یا منفعت و یا جنایات عمدی در مواردی که به هر جهت قصاص ندارد، مقرر گردیده است”

به عبارتی‌دیه (جریمه نقدی) زمانی پرداخت می گردد که جرم غیرعمد بوده و یا در جرایم عمدی مشمول قصاص نبوده یا اولیای دم مقتول توافق کرده اند که به جای قصاص دیه‌دریافت کنند.

انواع دیه‌ها در قانون:

  • اعضای بدن: در صورتی که از یک عضو در بدن انسان یک عدد وجود داشته باشد دیه کامل و اگر دو عدد وجود داشته باشد و یکی از آنها از بین برود نصف خواهد داشت.
  • جراحات: اگر فرد بر شخص دیگری مرتکب جنایت شود که منجر به ایجات جراحات مثل خراش، کبودی، زخم، تورم و.. گردد مطابق با تشخیص پزشکی قانونی و میزان جراحات وارده باید دیه بپردازد.
  • قتل: اگر فرد، شخص دیگری را به قتل برساند و اولیای دم توافق کنند که به جای قصاص،دیه دریافت کنند فرد موظف به پرداخت دیه‌کامل یک انسان (دیه‌برای زن و مرد متفاوت است) که هر سال نرخ آن توسط قوه قضائیه مشخص می شود می‌باشد.
  • منافع اعضاء: اگر فرد بر شخص دیگری جنایتی مرتکب شود منجر به از کار افتادن برخی اعضا مثل گوش، چشم، بویایی بینی و یا حتی قدرت تعقل فرد گردد موظف به پرداخت دیه می‌باشد.
گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکیل دیه در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

تغلیظ چیست؟ در چه مواردی دیه‌تغلیظ می شود؟

تغلیظ به معنای شدت دادن و تشدید کردن است! تغلیظ‌ دیه‌یعنی تشدید کردن خون بها که تنها شامل دیه قتل شده و مشمول دیه جراحات نمی‌شود و بر اثر آن (فارق از جنسیت و سن مقتول) یک سوم افزایش می‌یابد.

موارد تغلیظ دیه شامل دو مورد می باشد:

  • قتل در ماه حرام یعنی انجام قتل در ماه های محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه
  • قتل در مکان حرام یعنی انجام قتل در مکه (مکان های مذهبی دیگر جزء مکان های حرام محسوب نمی‌شوند)

مهلت پرداخت دیه:

باتوجه به نوع جرم (عمد، شبه عمد یا خطای محض) مهلت پرداخت از یک سال قمری تا سه‌سال قمری می‌باشد.

نکته: در مورد دیه قتل، با توجه به نرخ روز محاسبه می گردد مثلا اگر قتل در سال 95 صورت گرفته باشد و سال 98 طرفین بر سر آن به توافق برسند، دیه با نرخ روز سال 98 محاسبه می‌گردد.

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکیل در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.