راهنمای طلاق یکطرفه و توافقی

توسط : مهر 2, 1399 1
وکیل طلاق مشهد

مراحل طلاق ، نحوه درخواست و انواع طلاق را در این مطلب بخوانید

طلاق چیست؟

طلاق در لغت به معنای رها شدن می باشد. امروزه برای پایان دادن به رابطه زناشویی میان زن و مرد از این لغت استفاده می‌شود که در فقه و قانون شرایطی برای آن در نظر گرفته شده است. جهت راهنمای طلاق از طرف زن باید انواع طلاق و قوانین کلی طلاق را بداینم.

نکته: طلاق با فسخ نکاح متفاوت است.


اقسام طلاق

در اقسام طلاق، طلاق رجعی و طلاق بائن بیان می شوند. به این معنا که در طلاق رجعی رابطه زناشویی به طور کامل از بین نرفته و در زمان عده زن، زن و شوهر می توانند به هم رجوع کنند و مجددا زندگی خود را از سر بگیرند ولی در طلاق بائن رابطه زناشویی به طور کل از بین رفته و زن می تواند بدون نگه داشتن عده (جز در طلاق خلع و مبارات) مجددا با مرد دیگری ازدواج کند.

عده زن به چه معناست؟

براساس ماده 1151 و 1153 قانون مدنی عده به معنای سه طهر است! یعنی پاکی زن از عادت زنانگی و مدتی که بین این دو عادت است.

همچنین عده زن حامله نیز تا پایان حاملگی می باشد. در مدت عده زن نمی تواند مجددا ازدواج کند.

انواع طلاق

تقاضای طلاق از طرف مرد

برخلاف قدیم که مرد می توانست مستقیما با مراجعه به دفترخانه همسر خود را بدون هیچ دلیلی طلاق دهد، امروزه براساس قانون حمایت از خانواده، مرد هر زمان که اراده کند همسر خود را طلاق دهد موظف است با مراجعه به دادگاه و دریافت گواهی عدم سازش و پرداخت تمامی حق و حقوق مالی زن از جمله نفقه، نحله، مهریه و.. از همسر خود جدا شود.

نحله به چه معناست؟

نحله مبلغی است که با توجه به وسع مالی مرد و مدت زندگی مشترک، به صلاحدید دادگاه تعیین می شود و مرد موظف به پرداخت آن است نکته قابل توجه اینکه نحله تنها زمانی باید پرداخت شود که مرد تقاضای طلاق داده و هیچ دلیل موجهی برای آن ندارد.

نفقه به چه معناست؟

نفقه به معنای هزینه و خرجی زندگی شامل خوراک، پوشاک، مسکن، هزینه بهداشت و درمان و حتی خدمتکار درصورت عادت (به این معنی که زن در خانواده خود عادت به داشتن خدمتکار داشته باشد) و یا بیماری می باشد که برعهده مرد است. لازم به ذکر است میزان نفقه با توجه به شان زن، تحصیلات ، شغل و خانواده وی متغیر است و گرچه در قانون قید شده که تنها مایحتاج زن مورد توجه است ولی در دادگاه قاضی به میزان درآمد مرد نیز توجه می کند. مرد پس از طلاق موظف به پرداخت نفقه زن نمی باشد.

در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

براساس قانون مدنی به محض وقوع عقد، زن مالک مهریه است. مواردی مثل ناشزگی (عدم تمکین)، دادخواست طلاق از طرف زن و یا حتی جرم خیانت زن (داشتن روابط نامشروع) نیز نمی تواند مانع دریافت مهریه از طرف زن شود.

تنها درصورتی که عقد میان زوجین به دلایلی باطل بوده و رابطه زناشویی میان آن‌ها صورت نگرفته باشد مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد.

راهنمای تقاضای طلاق از طرف زن

درصورتی که زن در شروط ضمن عقد، وکالت طلاق داشته باشد می تواند با مراجعه به دادگاه خود را مطلقه کند در غیر اینصورت نیز قانون شرایطی را در نظر گرفته که اگر زن بتواند آنها را به اثبات برساند می تواند از همسر خود جدا شود. این شرایط عبارتند از:

الف) عدم پرداخت نفقه از طرف مرد.

ب) غیبت بدون دلیل مرد به مدت بیش از چهار سال و یا مفقودالاثر شدن وی.

ج) در سختی و مشقت بودن زن به گونه ای که نتواند به زندگی مشترک ادامه دهد (عسر و حرج).

طلاق توافقی

ساده ترین نوع طلاق می باشد. در این نوع طلاق زوجین باید بر سر مسائل مالی (مهریه، نفقه و..) و فرزندان (حضانت، روزها و مکان ملاقات با فرزندان و…) به توافق برسند. برای انجام این طلاق زوجین باید به “سامانه تصمیم” مراجعه کرده و پس از انجام مشاوره و دریافت نظر کارشناس، به دادگاه مراجعه کرده و گواهی عدم سازش دریافت کنند. سپس به مدت 3 ماه فرصت دارند که به دفترخانه مراجعه کرده و طلاق خود را ثبت کنند.

نکته: برای انجام طلاق توافقی حتما باید هردوی طرفین(زن و مرد)در دفترخانه حاضر باشند در غیر اینصورت طلاق صورت نمی‌گیرد.

برای طلاق از کجا شروع کنم ؟ وکیل طلاق در مشهد

پیشنهاد ما قبل از ورود به مباحث قضایی طلاق مراجعه اولیه به وکیل طلاق و دریافت مشاوره می باشد. وکیل طلاق و یا وکیل حقوق خانواده به وکیلی گفته میشود که در کنار پروانه وکالت دوره های تخصصی حقوق خانواده و رویه های قانونی دادگاه های حقوقی مختص خانواده را گذرانده و در این حوزه تخصصی فعالیت کرده است. در جلسه مشاوره وکیل ابتدا از وضعیت کلی شما با خبر شده و از نظر حقوقی راه کارها را بررسی و شمارا راهنمایی میکند. پس از ان با عقد قرارداد خصوصی وکالت و در نهایت اعطای وکالت دادگستری به ایشان، وکیل موظف به انجام کلیه امور مرتبط با موضوع که نیاز به حضور شما نباشد میگردد. همچنین در صورتی که توانایی گرفتن وکیل ندارید، پس از گرفتن مشاوره به تنهایی میتوانید اقدام کنید. با راهنمایی وکیل و اینکه از چه راهی وارد شوید مهمترین قسمت اقدام قضایی شما می باشد.

لذا باز هم تاکید میگردد که قبل از هر اقدامی با وکیل مشورت کنید. پس از ان با طراحی دادخواست مدنظر، به عنوان مثال دادخواست طلاق یکطرفه از سوی زوجه با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی، دادخواست ثبت گردیده و به دادگاه صالح ارجا میگردد. در دعاوی و امور خانوادگی مربوط به زوجین طبق ماده ۱۲ قانون حمایت خانواده، زوجه می ‌تواند در دادگاه محل اقامت خوانده یا محل سکونت خود اقامه دعوی کند. همچنین جهت پذیرش دعوا ثبت نام در سامانه ثنا الزامی می باشد. در نظر داشته باشید در مجموعه حقوقی دادیاران پرونده های طلاق و مهریه و سایر پرونده های امور خانواده مثل حضانت فرزند، توسط وکلایی انجام میشود که حداقل 4 سال در این زمینه تخصص داشته و به تعداد در همان شهرستان پرونده خانواده مرتبط انجام داده باشند .

لازم به ذکر است دادیاران برای امور طلاق و مهریه مشاوره تلفنی ارائه میدهد . جهت دریافت مشاوره تلفنی کلیک کنید .

جهت هماهنگی با وکیل خانواده با شماره زیر تماس بگیرید
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

تنفیذ طلاق چگونه است؟

تنفیذ طلاق چگونه است؟ طلاق به عنوان آخرین راهکار برای خاتمه دادن به زندگی مشترک است و همواره تلاش شده تا زوجین مجددا کنار...

استشهادیه چیست؟

استشهادیه چیست؟ وقتی دعوایی در دادگاه مطرح  می شود هر کدام از طرفین باید ادله و مستنداتی برای ادعای خود بیاورند. قانون...

طلاق یک طرفه و تفاوت آن با توافقی

طلاق یک طرفه و تفاوت آن با توافقی طلاق یکی از راه کار های قانون گذار برای پایان دادن به زندگی مشترکیست که زن یا شوهر دیگر...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه ثبت شده است.