سامانه ثنا چیست و نحوه ثبت نام در آن چگونه است؟

توسط : مرداد 16, 1400 0
سامانه ثنا

در این پست سامانه ثنا ( ابلاغ قضایی ) معرفی و نحوه ثبت نام در سامانه ثنا توضیح داده میشود.

در گذشته برای ابلاغ اوراق قضایی از جمله احضاریه های دادگاه، ماموران به شکل حضوری به درب منزل مراجعه می کردند. این فرایند مشکلات متعدد خود را داشت از جمله این مشکلات؛ مشکل در رسیدن ابلاغیه فیزیکی به دست فرد مدنظر، نقض حریم شخصی وی و … بود.


√سطح مطلب : عمومی

با تصویب قانون آیین دادرسی کیفری در سال 1392 ماده 175 این قانون مقرر داشت :

(( استفاده از سامانه‏ های (سیستم های) رایانه‏ ای و مخابراتی، از قبیل پیام نگار (ایمیل)، ارتباط تصویری از راه دور، نمابر و تلفن، برای طرح شکایت یا دعوی، ارجاع پرونده، احضار متهم، ابلاغ اوراق قضائی و همچنین نیابت قضائی با رعایت مقررات راجع به دادرسی الکترونیکی بلامانع است.))

در همین راستا و برای جلوگیری از اطاله دادرسی و همچنین راحت تر شدن کار شهروندان، سامانه ایی در قوه قضاییه به اسم سامانه ثنا به وجود آمد.

سامانه ثنا چیست؟

سامانه ی ثنا سامانه ایی طراحی شده توسط قوه قضاییه است که در آن تمامی ابلاغ های قضایی و تمامی شکواییه ها و دادخواست های شما به ثبت رسیده است و شما می توانید بدانها دسترسی داشته باشید . همچنین برای بازدید از ابلاغیه های جدید نیز باید به این سامانه مراجعه نمایید.

نحوه ثبت نام در سامانه ثنا:

1- ورود به وبسایت : در ابتدا برای ثبت نام در سامانه ثنا باید به سایت sana.adliran.ir مراجعه نمایید و از نوار سمت راست در قسمت خدمات ویژه، گزینه “سامانه ثبت نام الکترونیک قضایی” را انتخاب نمایید.

 

2- ثبت نام: بعد از این مراحله وارد سامانه اصلی ثنا شوید و گزینه ثبت نام برخط را انتخاب نمایید. سپس در این مرحله اطلاعات خود را به درستی وارد کرده و ادامه را میزنید. پس از اطلاعات تکمیلی خود شامل دین ، محل تولد، آدرس سکونت اطلاعات تماس و ایمیل خود را وارد میکنید. پس از آن گزینه ثبت اطلاعات اولیه را زده و به مرحله بعد میروید.

ثبت نام در سامانه ثنا
ثبت نام در سامانه ثنا

3- احراز هویت: بعد از ثبت اطلاعات اولیه با مدارک شناسایی خود (کارت ملی) به نزدیک ترین دفتر قضایی مراجعه کنید در آنجا احراز هویت نهایی صورت می گیرد و یک رمز برای تلفن همراه شما ارسال خواهد شد که می توانید از آن طریق وارد سامانه شوید.

ثبت نام در سامانه ثنا

 

نکات مهم در رابطه با ثبت و نام و ورد به سامانه ابلاغ قضایی (ثنا) :

احزار هویت اینترنتی: در نظر داشته باشید که اخیرا این سامانه به سیستم احراز هویت اینترنتی مجهز شده است. در این سامانه شما بدون حضور به دفاتر خدمات قضایی و احراز هویت میتوانید مراحل ثبت نام را به اتمام برسانید و دیگر نیاز به حضور نیست. در این روش چهره و امضای شما اسکن شده و مورد تایید قرار میگیرد.

شماره تماس درج شده در سامانه: با انجام این فرایند هرگونه شکایتی که از شما شود یا هرگونه دادخواستی از طرف شما یا به طرفیت شما به ثبت برسد به شماره تماس ثبت شده در این سامانه پیامک خواهد شد و جزییات آن را می توانید در سامانه ابلاغ به نشانی www.eblagh1.adliran.ir با وارد کردن اطلاعات ثبت شده در سامانه ثنا مشاهده کنید.

نرم افزار سامانه ابلاغ دادگستری: برای دریافت ابلاغیه و پیگیری ابلاغیه قضایی خود می توانید از طریق دانلود و نصب اپلیکیشن سامانه موجود در وبسایت سامانه ابلاغ الکترونیکی به آدرس www.eblagh.adliran.ir  اقدام کنید. این اپلیکیشن در حال حاضر فقط برای سیستم عامل اندروید قابل نصب می باشد.

مدارک لازم جهت احراز هویت در دفاتر خدمات قضایی: داشتن کد رهگیری ارائه شده از سوی سایت پس از انجام ثبت نام اولیه، شماره همراه ثبت شده هنگام ثبت نام، کارت ملی لازم می باشد.

نحوه اطلاع رسانی ابلاغیات: اوراق قضایی به حساب کاربری سامانه ابلاغ شده و پیروی آن، پیامک و ایمیل هم جهت اطلاع از ابلاغ صورت گرفته برای کاربر ارسال میشود.

ثبت نام اشخاص حقوقی: ارائه حساب کاربری مطابق مفاد مواد قانون آیین دادرسی الکترونیک و آیین‌نامه‌های آن انجام می‌شود. در ثبت نام حقوقی سامانه ثنا یک فرد به عنوان مدیر حساب کاربری از طرف مجموعه معرفی میگردد.

به همه شهروندان توصیه می کنیم برای راحتی کار خود و جلوگیری از مشکلات آینده حتی اگر قصد شکایت یا تنظیم دادخواست هم ندارند در این سامانه ثبت نام کنند.

بیشتر بدانید

مراحل دادگاه به زبان ساده

پزشک قانونی کجاست و چه وظایفی دارد

شکایت به دلیل مشکلات پارکینگ آپارتمان

شکایت به دلیل مشکلات پارکینگ آپارتمان اگر یکی از همسایگان اقدام به تصرف پارکینگ آپارتمان شما کند چگونه می توانید شکایت...

نحوه شکایت از همسایه پر سروصدا

نحوه شکایت از همسایه پر سروصدا چطور می توان از سر و صدای همسایه شکایت کرد؟ چه سروصداهایی قابل شکایت اند؟ به کجا باید شکایت...

ساعات کاری دفاتر خدمات قضایی

ساعات کاری دفاتر خدمات قضایی یکی از مراجعی که در چند سال اخیر جهت تسهیل کار مراجع قضایی تاسیس شده اند دفاتر خدمات...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.