سرقت و کلاهبرداری رایانه ایی

توسط : شهریور 28, 1400 0
سرقت و کلاهبرداری رایانه ایی

سرقت و کلاهبرداری از طریق رایانه و نکات مرتبط با آن:

حتما تابحال با اخبار سایت های جعلی و دروغین مواجه شده اید. سایت هایی که با استفاده از درگاه های بانکی جعلی اقدام به کلاهبرداری از حساب های بانکی شما می کنند. اما آیا می دانید جرم آنان چیست؟ آیا می دانید تحت چه عنوانی باید از آنها شکایت کنید؟ تا انتهای این مطلب سرقت و کلاهبرداری رایانه ایی ، همراه ما باشید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.


سرقت رایانه ایی:

حتما معنای سرقت معمولی و ربایش اموال را می دانید. اما ممکن است تابحال اسم سرقت رایانه ایی به گوشتان نخورده باشد.

قانونگذار ما در ماده 740 قانون مجازات اسلامی، کتاب تعزیرات به تعریف سرقت رایانه ایی پرداخته است. بر طبق این ماده هرکس به طور غیرمجاز داده‎های متعلق به دیگری را برباید مشمول عنوان سرقت رایانه ایی می شود.

به عنوان مثال شخصی رمز کارت بانکی شما را از طریق اتصال به گوشی شما برباید. یا آن که اطلاعات شخصی شما مانند عکس های شما، پیام های شما، یا هرگونه داده ی دیگری که دارید را برباید مشمول عنوان سرقت رایانه ایی خواهد شد. و بر طبق این ماده درصورتی که عین داده ها در اختیار شما باشد، به جزای نقدی از یک میلیون (۱.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال. و در غیر این صورت به حبس از نود و یک روز تا یک سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا بیست میلیون (۲۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

در مورد سرقت رایانه ایی بر خلاف سرقت سنتی نیازی نیست که مالی ربوده شود. بلکه همانطور که گفتیم ممکن است اطلاعات شخصی ربوده شود. و همچنین نیازی به حضور فیزیکی سارق نیست. بلکه این سرقت ممکن است از راه دور و به وسیله سیستم های رایانه ایی اتفاق بیوفتد.

نکته: در مورد سرقت رایانه ایی داده ها باید بدون رضایت صاحب آن در اختیار فرد قرار گرفته باشد. برای مثال اگر شما تصویری را در اختیار فردی قرار دهید که آن را برای شما چاپ کند اما او آن عکس شخصی را بدون رضایت شما در رایانه ی خود کپی کند، سرقت رایانه ایی رخ داده است.

جرایم سایبری

دسترسی غیرمجاز به اطلاعات رایانه ایی

کلاهبرداری رایانه ایی:

کلاهبرداری از طریق رایانه نیز همانند سرقت رایانه ایی جرم انگاری شده است. قانونگذار ما در ماده 741 تعزیرات به تعریف کلاهبرداری رایانه ایی پرداخته است. بر طبق این ماده هرکس به طور غیرمجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده‎ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل کند. مرتکب کلاهبرداری رایانه ایی شده است. 

برای مثال فردی یک سایت جعلی برای قرعه کشی یا فروش یک محصول به راه اندازد و یک صفحه پرداخت بانکی جعلی را نیز در آن قرار دهد. در این صورت اگر دیگری گول خورده و از این سایت خرید کند، صاحب سایت مرتکب کلاهبرداری رایانه ایی شده است.

نکته: در کلاهبرداری رایانه ایی نیز برخلاف سنتی، نیازی به تحصیل مال نیست. بلکه تحصیل یک منفعت یا خدمت یا حتی یک امتیاز مالی نیز کفایت می کند. منفعتی مانند شرکت داده شدن در یک قرعه کشی.

سرقت و کلاهبرداری رایانه ایی

تفاوت سرقت و کلاهبرداری رایانه ایی:

در کلاهبرداری رایانه ایی یک عملیات متقلبانه ایی صورت می گیرد که باعث گول خوردن قربانی می گردد. اما در سرقت رایانه ایی نیازی به فریب دادن طرف مقابل نداریم. گفتیم که حتی کپی کردن یک عکس نیز سرقت رایانه ایی ممکن است محسوب شود.

نحوه شکایت:

برای ثبت شکایت در جرایم رایانه ایی، کار را باید مانند تمام جرایم دیگر شروع کنید. برای این منظور ابتدا به دفاتر خدمات قضایی مراجعه می کنید. بعد اقدام به ثبت شکواییه می کنید. بعد از ثبت شکواییه یک نسخه از آن را با خود به دادسرای جرایم رایانه ایی برده و ادامه کار را پیگیری می کند.

وکلای کیفری و جرایم سایبری در مشهد ، گروه وکلای دادیاران
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

کلاهبرداری از طریق بیت کوین و سایر رمز ارزهای دیجیتال

رمز ارزهای دیجیتال: حتما تابه حال اسم بیت کوین و یا سایر رمز ارزهای دیجیتال به گوشتان خورده است. با توجه به پرونده های اخیر...

دسترسی غیر مجاز به اطلاعات رایانه ایی

دسترسی غیر مجاز به اطلاعات رایانه ایی دیگران و نحوه شکایت یک نفر اینستاگرام منو هک کرده حالا چیکار کنم؟ یک نفر رمز تلگرام منو...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.