شورای حل اختلاف در چه مواردی صلاحیت رسیدگی دارد

توسط : تیر 27, 1400 0
شورای حل اختلاف

در چه مواردی شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی قضایی می باشد؟

همانطور که از نام شورای حل اختلاف بر می آید این مرجع برای حل اختلاف و صلح و سازش بین افراد حقیقی  و حقوقی غیر دولتی به وجود آمده است.


صلاحیت شورای حل اختلاف

این شورا متشکل از رییس، دو عضو اصلی و یک عضو علی البدل است که در ماده 6 قانون شورای حل اختلاف شرایط اعضای این شورا بدین شرح آمده است: (( اعضاء شورا باید متدین به دین مبین اسلام بوده و دارای شرایط زیر باشند:

الف – تابعیت جمهوری اسلامی ایران

ب – اعتقاد و التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ولایت مطلقه فقیه

ج – حسن شهرت به امانت و دیانت و صحت عمل

د – عدم اعتیاد به مواد مخدر یا روان گردان یا سکرآور

ه‍ – دارا بودن حداقل 35 سال تمام

و – دارا بودن کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت از خدمت

ز – دارا بودن مدرک کارشناسی جهت اعضاء شوراهای حل اختلاف شهر

ح – متأهل بودن

ط – سابقه سکونت در محل شورا حداقل به مدت شش ماه و تداوم سکونت پس از عضویت

ی – نداشتن سابقه محکومیت مؤثر کیفری و عدم محرومیت از حقوق اجتماعی

تبصره 1- برای عضویت در شورا دارندگان مدرک دانشگاهی یا حوزوی در رشته‌های حقوق قضائی یا الهیات با گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی در اولویت هستند

تبصره 2- برای عضویت در شوراهای مستقر در روستا، داشتن حداقل سواد خواندن و نوشتن الزامی است))

قضات شورا نیز از بین قضات شاغل یا بازنشسته انتخاب می شوند.

صلاحیت:

مواردی که شورای حل اختلاف صلاحیت به رسیدگی دارد یا به عبارت دیگر مواردی که در شورا بدان رسیدگی می شود در ماده 9 قانون شورای حل اختلاف آمده است. این ماده اشعار می دارد: ((در موارد زیر، قاضی شورا با مشورت اعضای شورا رسیدگی و مبادرت به صدور رای می‏نماید: الف – دعاوی مالی راجع به اموال منقول تا نصاب دویست‌ میلیون (۲۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال به‌جز مواردی که در تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون در دادگستری مطرح می‏باشند  ب – تمامی‌ دعاوی مربوط به تخلیه عین مستاجره به‌جز دعاوی مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه پ – دعاوی تعدیل اجاره‌بها به شرطی که در رابطه استیجاری اختلافی وجود نداشته باشد ت – صدور گواهی حصر وراثت، تحریر ترکه، مهر و موم ترکه و رفع آن ث – ادعای اعسار از پرداخت محکوم‌‏به در صورتی که شورا نسبت به اصل دعوی رسیدگی کرده باشد ج – دعاوی خانواده راجع به جهیزیه، مهریه و نفقه تا نصاب مقرر در بند (الف) در صورتی که مشمول ماده (۲۹) قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۱ نباشند چ – تامین دلیل ح – جرائم تعزیری که صرفاً مستوجب مجازات جزای‌ نقدی درجه هشت باشد.))

بهای خواسته بر اساس نرخ واقعی آن تعیین می گردد و در صورتی که هر کدام از اصحاب دعوی در این زمینه نظری داشته باشند و این اختلاف نظر موثر در صلاحیت شورا باشد ( برای مثال یکی از طرفین ادعا کند ارزش آن بیش از دویست میلیون ریال است) یا آن که قاضی در میزان آن شک داشته باشد، قبل از شروع رسیدگی راسا یا با جلب نظر کارشناس میزان آن را تعیین می کند.

مطالبی که باید بخوانید

همه چیز در رابطه با پزشک قانونی

ایا میدانید دادسرا کجاست ، فرق ان با دادگاه

فرق شورای حل اختلاف با دادگاه

نکته: شورای حل اختلاف نمی تواند به شلاق یا حبس حکم بدهد.

برخی از دعاوی نیز وجود دارد که حتی با توافق طرفین قابلیت طرح در شورا را ندارد؛ این دعاوی عبارتند از: 1- اختلاف در اصل نکاح، اصل طلاق، فسخ نکاح، رجوع و نسب 2- اختلاف در اصل وقفیت، اصلیت و تولیت 3- دعاوی راجع به حجر و ورشکستگی 4- دعاوی راجع به اموال دولتی 5- اموری که به موجب قوانین دیگر در صلاحیت مراجع اختصاصی یا مراجع قضایی غیر دادگستری می باشد.

از موارد دیگر صلاحیت شورا می توان به این موضوع اشاره کرد که در تمامی اختلافات و دعاوی خانوادگی و سایر دعاوی مدنی و جرایم غیر قابل گذشت، مرجع قضایی رسیدگی کننده می تواند با توجه به کیفیت دعوا و امکان حل و فصل آن از طریق سازش موضوع را فقط برای یک بار آن هم به مدت سه ماه به شورا ارجاع دهد.

نکته: در صورت تراضی طرفین شورای حل اختلاف می تواند در این موارد اقدام به صلح و سازش نماید: 1- کلیه امور مدنی و حقوقی 2- کلیه دعاوی قابل گذشت 3- جنبه خصوصی جرایم غیر قابل گذشت. البته دقت شود که مواردی که در بالا اشاره کردیم و گفتیم حتی با توافق طرفین قابلیت طرح در شورا را ندارد مستثی هستند و مطلقا قابلیت طرح در شورا را ندارند.

به عنوان سخن آخر خوب است به این نکته اشاره داشته باشیم که بر طبق ماده 12 قانون شوراهای حل اختلاف این شورا باید اقدامات لازم را برای حفظ اموال اشخاص صغیر، مجنون و غیررشید که فاقد ولی یا قیم باشند و غایب مفقودالاثر، همچنین ماترک متوفای بلاوارث و اموال مجهول‏‌المالک به‌عمل آورند و بلافاصله مراتب را به مراجع صالح اعلام کنند. شوراها حق دخل و تصرف در هیچ‌یک از اموال مذکور را ندارند.

سایت شورای حل اختلاف : آدرس وبسایت شورای حل اختلاف با نام مرکز توسعه حل اختلاف به ادرس shoradad.eadl می باشد . این وبگاه شامل ادرس شعب در کلیه شهرستانها ، اخرین اطلائیه و اخبار مرتبط با قوه قضائیه ، آیین نامه ها و نظارت و بررسی می باشد .

ساعت کاری شوراهای حل اختلاف : ساعات کاری شوراهای حل اختلافا معمولا 4 ساعت می باشد . که با دستور رئیس قوه قضایی همان استان تعیین و میتواند سمت صبح و یا عصر باشد. ساعات شروع معمولا بین 8 صبح الی 12 می باشد .

نحوه شکایت در شورای حل اختلاف : قبل از طرح دعوا ابتدا باید ببینید که کدام مرجع قضایی صلاحیت رسیدگی به موضوع شمارا دارد . در صورتی که موضوع شما مربوط به شورای حل اختلاف می باشد . همانطور که در بالا ذکر کردیم در ماده 9 قوانین شوراهای حل اختلاف صلاحیت شورای حل اختلاف بیان شده است .

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکیل خانواده ، طلاق ، مهریه در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

شکایت به دلیل مشکلات پارکینگ آپارتمان

شکایت به دلیل مشکلات پارکینگ آپارتمان اگر یکی از همسایگان اقدام به تصرف پارکینگ آپارتمان شما کند چگونه می توانید شکایت...

نحوه شکایت از همسایه پر سروصدا

نحوه شکایت از همسایه پر سروصدا چطور می توان از سر و صدای همسایه شکایت کرد؟ چه سروصداهایی قابل شکایت اند؟ به کجا باید شکایت...

ساعات کاری دفاتر خدمات قضایی

ساعات کاری دفاتر خدمات قضایی یکی از مراجعی که در چند سال اخیر جهت تسهیل کار مراجع قضایی تاسیس شده اند دفاتر خدمات...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.