شورای حل اختلاف و تفاوت آن با دادگاه

توسط : فروردین 23, 1399 0
شورای حل اختلاف

سطح مطلب: عمومی

شورای حل اختلاف کجاست؟

یکی از مراجع تخصصی برای رفع اختلاف و صلح و سازش در سطح کشور، شورای حل اختلاف می باشد.  این مرجع در سال 1379 تاسیس شد. بزرگترین علت تشکیل شوراهای حل اختلاف  کاهش مراجعات مردم به محاکم قضایی و مشارکت مردم در رفع اختلافات محلی می باشد. لذا شورای حل اختلاف یک مرجع شبه قضایی نامیده می‌شود. پرونده های شورای حل اختلاف یا ماهیت قضایی ندارد و یا از پیچیدگی کمی برخوردار می باشد.

طبق ماده 1 قانون شورای حل اختلاف:

به منظور حل اختلاف و صلح و سازش بین اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی ، شوراھای حل اختلاف  تحت نظارت قوه قضائیه و با شرایط مقرر در این قانون تشکیل میگردد. لذا شورای حل اختلاف یک مرجع غیر قضایی در امر رسیدگی، حل و فصل اختلافات و صدور حکم است. همانند شورای حل اختلاف در ایران در سایر کشورها نهادها و سندیکاهایی وجود دارد که امور حل اختلافهای اولیه را انجام می‌دهد.

هرشورا دارای سه‌عضو اصلی و دو عضو علی البدل می‌باشد که توسط رئیس کل دادگستری استان و یامعاونت وی منصوب می‌گردد.

در ماده چهار و پنج انتخاب اعضای شورای حل اختلاف اینگونه بیان شده است. در هر حوزه قضایی یک یا چند نفر قاضی دادگستری که قاضی شورا نامیده می‌شوند مطابق مقررات این قانون انجام وظیفه می‌نمایند. قاضی شورا می‌تواند هم‌زمان عهده‌دار امور چند شورا باشد. قاضی شورا با ابلاغ رئیس قوه قضائیه از میان قضات شاغل منصوب خواهد شد و احکام انتصاب سایر اعضاء شورا پس از احراز شرایط توسط رئیس قوه‌ قضائیه و یا شخصی که توسط ایشان تعیین می‌گردد، صادر می‌شود.

 

تفاوت شورای حل اختلاف با دادگاه:

  • رسیدگی در شورای حل اختلاف تابع تشریفات قانون آیین دادرسی نبوده و کم هزینه می‌باشد.
  • تلاش شوراها حتی الامکان حل وفصل موضوع از طریق صلح و سازش بین طرفین است.
  • در شوراهای حل اختلاف رسیدگی به دعاوی و شکایت ها سریعتر انجام می گیرد و مدت رسیدگی طولانی نیست. ولی در دادگاه ها به دلیل ازدحام و پیچیدگی و طولانی شدن یکسری پرونده ها و مواردی نیاز دادرسی به آنها بسیار طولانی تر می باشد.
  • اعضای شوراهای حل اختلاف از میان مردم و افراد خوشنام و معتمدین محلی می باشند. در مواردی از کارآموزان ، قضات بازنشسته و … استفاده میگردد. در دادگاه ها مسئولیت صدور حکم را قاضی بر عهده دارد که مستقیما از طرف قوه قضاییه صلاحیت ان محرز گردیده است.

 

شورای حل اختلاف در مشهد

مراحل دادگاه به زبان ساده

چه دعاوی به شوراها ارجا داده می‌شود:

1ـ دعاوی مالی راجع به اموال منقول تا نصاب دویست‌میلیون ریال به‌ جز موردی که در تاریخ لازم‌ الاجراء شدن این قانون در دادگستری مطرح می‌باشند.

2 ـ تمامی دعاوی مربوط به تخلیه عین مستأجره به جز دعاوی مربوط به سرقفلی و حق کسب و پیشه.

3 ـ دعاوی تعدیل اجاره بها به شرطی که در رابطه استیجاری اختلافی وجود نداشته باشد.

4 ـ صدور گواهی حصر وراثت، تحریر ترکه، مهر و موم ترکه و رفع آن.

5 ـ ادعای اعسار از پرداخت محکومٌ به در صورتی که شورا نسبت به اصل دعوی رسیدگی کرده باشد.

6 ـ دعاوی خانواده راجع به جهیزیه، مهریه و نفقه تا نصاب مقرر در بند (الف) در صورتی که مشمول ماده (۲۹) قانون حمایت خانواده مصوب ۱/۱۲/۱۳۹۱ نباشند.

7 ـ تأمین دلیل.

8 ـ جرائم تعزیری که صرفاً مستوجب مجازات جزای‌ نقدی درجه هشت باشد.

 

نکاتی که باید بدانیم:

شورای حل اختلاف مجاز به صدور حکم حبس نمی باشد.

شورای حل اختلاف همانند دادگاه ها و دادسرا میتواند تحقیق و معاینه محلی و  تامین دلیل را انجام دهد.

توهین به اعضای شورا در مقام شامل ارتکاب مجازات بزه موضوع ماده 609 قانون مجازات اسلامی می باشد.

همچنین مجازات بزه موضوع ماده 588 در صورت دریافت وجه یا سند پرداخت وجه یا مال یا ارائه خدمت به نفع یکی از طرفین توسط یکیاز اعضای شورا می باشد.

با توجه به نوع پرونده پس از صدور برگ اجرائیه مطابق مقررات مربوط به اجرای احکام دادگاه جهت اجرائیات ابلاغ میگردد . همچنین برخی از شعبات شوراها دارای دفاتر اجرای احکام بوده و مستقیما احکام صادره از سوی شورا با مسئولیت رئیس اجرای احکام انجام و پیگیری میگردد.

آدرس کامل شوراهای حل اختلاف در مشهد

گروه حقوقی دادیاران تشکیل شده از باتجربه ترین وکلای مشهد. برای بررسی رایگان پرونده خود فرم ارزیابی رایگان را پرکنید.

 

کفایت برگه سبز برای نقل و انتقال خودرو

از قدیم، افراد برای خرید و فروش خودرو به این صورت اقدام میکردند. ابتدا با تنظیم قراداد و ارائه بیانه از سوی خریدار توافقات مکتوب...

وکیل پایه یک دادگستری در مشهد

ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری در مشهد و نحوه انتخاب وکیل ایا برای مشکل حقوقی خود نیاز به مشاوره دارید ؟ در رابطه با...

سامانه ثنا چیست و نحوه ثبت نام در آن چگونه است؟

در این پست سامانه ثنا ( ابلاغ قضایی ) معرفی و نحوه ثبت نام در سامانه ثنا توضیح داده میشود. در گذشته برای ابلاغ اوراق قضایی از...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.