طلاق از طریق عسر و حرج

توسط : شهریور 16, 1398 0
طلاق از طریق عسر و حرج

سطح مقاله: تخصصی

بسیاری از بانوان سوال می‌کنند که آیا زن هم می‌تواند درخواست طلاق بدهد درحالی که حق طلاق بامرد می‌باشد؟

در چه شرایطی حق طلاق برای زوجه محفوظ است؟

جواب اول مثبت است. در شرایط مختلفی زن میتواند درخواست طلاق بدهد. حتی اگر حق طلاق با مرد باشد! یکی از راه هایی که در قوانین ازدواج مطرح است عسرحرج مرد می باشد که در قانون مدنی به این صورت بیان شده است. درصورتی که ادامه زندگی باعث عسر و حرج همسر گردد وی میتواند به دادگاه مراجعه کرده و درخواست طلاق نماید. چنانچه عسر و حرج وی ثابت گردد دادگاه میتواند مرد را اجبار به طلاق کند. در صورتی که اجبار میسر نباشد، دادگاه به دستور حاکم شرعی (قاضی) زن را طلاق میدهد. اینکه حاکم شرعی میتواند از طریق عسر و حرج طلاق یکطرفه بدهد بین علما  کاملا روشن است. ولی اینکه جزئیات عسر و حرج مصادیق آن چیست و تا چه حدی اشخاص و شخصیت آن ها در موضوع موثر می باشد بین علما اخلاف نظر وجود دارد. پس اول ببینیم عسر و حرج چیست.

طلاق عسر و حرج چیست؟

عسر وحرج مترادف مشقت و سختی در زندگی است و فقط در خصوص طلاق گرفتن مصداق ندارد! پس فردی که در حال سختی کشیدن و مشقت هست به نوعی دچار عسر و حرج شده است. در قوانین مدنی هم به همین شکل بیان شده است. همسری که در حال سختی کشیدن در زندگی است به طوری که ادامه زندگی برای او با مشقت فراوان همراه است دچار عسر و حرج شده است. این مطلب در قوانین به همین صورت بیان شده است و قاضی با بررسی شواهد و ادله صحت موضوع را بررسی کرده و در نهایت حکم خود را صادر می‌کند.

جهت جلوگیری از افراط و تفریط، قانونگذار در تبصره الحاقی به ماده 1130 قانون مدنی مجمع تشخیص مصلحت نظام که در سال 81 مصوب گردید، برخی از ابهامات موضوع عسر و حرج در زندگی مشترک را برطرف نموده است. از جمله آنها به موارد زیر میتوان اشاره کرد. عسر و حرج به وجود آمدن وضعیتی است که ادامه زندگی را برای زن با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل می باشد. بنابراین ملاک عسر و حرج غیر قابل تحمل بودن وضعیت بوجود آمده نیست. همچنین مصادیقی از عسر وحرج به صورت مثال آورده شده است تا شرایط آن بیشتر روشن و مشخص گردد. اگر تحقق آنها برای دادگاه محرز شود دادگاه طلاق یکطرفه را صادر میکند.

چند مثال این موارد عبارتند از:

1- ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت 6ماه متوالی یا 9 ماه متناوب درمدت یک سال بدون عذر موجه.

2- ابتلای زوج به یکی از مواد مخدر و یا ابتلای وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد کند. همچنین امتناع و یا عدم ترک وی توسط مدت زمانی که توسط پزشک جهت ترک اعتیاد اعلام شده است.

3- محکومیت قطعی زوج به پنج سال زندان یا بیشتر.

4- ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زن قابل تحمل نباشد.

5- ابتلای مرد به بیماری‌های صعب العلاج روانی یا ساری یا هر بیماری صعب‌العلاجی که زندگی مشترک را مختل کند.

چند نکته مهم در مورد عسر و حرج

موارد بالا تمثیلی از موارد عسر و حرج می باشد. لذا بسیاری از موارد دیگر می‌تواند در دادگاه توسط حاکم شرعی محرز گردد که جزوی از شرایط عسر و حرج می باشد. حتی اتفاقات بسیار نادر که از نظر حاکم شرع عسر و حرج زن محسوب می‌گردد.

هر زنی که در زندگی او یکی از مصادیق عسر و حرج اتفاق بیفتد و مدعی عسر و حرج گردد اماره قانونی (طرف قانون) به نفع اوست مگر شوهرش ثابت کند که زن در عسر و حرج نیست. در تحقق عسر و حرج برای زوجه خصوصیات فردی زوجه (زن) از جمله موقعیت اجتماعی، شئون اجتماعی، حیثیت خانوادگی و آبرو دخیل است. لذا نسبت به آن حکم نهایی صادر میگردد. باید در نظر داشت که منشا عسر حجر شوهر باشد. یعنی اگر عوامل دیگر که باعث پر مشقت شدن زندگی برای زن شده است منشا رفتار شوهر نباشد از عناصر عسر و حرج تلقی نمی‌شود.

تاکید میشود که از عوامل عسر حرج با عنایت به شخصیت زوجه وجود شرایطی است که برای وی قابل تحمل نباشد. لذا اگر شوهر حتی معتاد به مواد مخدر باشد ولی نسبت به حقوق زوجه کوتاهی نکند و رفتاری که باعث عسر و حرج زوجه شود انجام ندهد. حق طلاق برای زوجه نخواهد بود.

در صورت تایید عسر و حرج حق و حقوق زن از جمله مهریه به قوت خود باقیست.

مشاوره وکالت پرونده توسط وکیل متخصص امور کیفری، حقوقی و خانواده. دفتر مرکزی در مشهد.

برای ارزیابی رایگان پرونده خود فرم پر کنید.

تلفن تماس: 09152447090

اجرا گذاشتن مهریه و نحوه توقیف اموال

√سطح مطلب: عمومی در بسیاری از موارد بعد از وقوع عقد نکاح زوجه به هر دلیلی به فکر به اجرا گذاشتن مهریه خود می افتد اما این کار...

مفهوم تمکین و الزام به آن

تمکین به چه معناست؟ تمکین به طور کلی به دو نوع عام و خاص تقسیم می شود؛ تمکین خاص یعنی آن که زن با همسر خود به طور متعارف نزدیکی...

فریب در ازدواج و فسخ نکاح

فریب در ازدواج و فسخ نکاح به استناد آن فرض کنید آقایی به خواستگاری شما می آید و می گوید من دکتر متخصص هستم و شما هم به علت...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.