طلاق از طریق عسر و حرج

توسط : شهریور 16, 1398 0
طلاق از طریق عسر و حرج

طلاق از طریق عسر و حرج

بسیاری از بانوان از ما سوال میکنند که آیا زن هم میتواند درخواست طلاق بدهد در حالی که حق طلاق با مرد می باشد ؟

در چه شرایطی حق طلاق برای زوجه محفوظ است ؟

جواب مثبت اول مثبت است  .  در شرایط مختلفی زن میتواند درخواست طلاق بدهد . حتی اگر حق طلاق با مرد باشد . یکی از راه هایی که در قوانین ازدواج مطرح است عسرحرج مرد می باشد که در قانون مدنی به این صورت بیان شده است . درصورتی که ادامه زندگی باعث عسر و حرج همسر گردد وی میتواند به دادگاه مراجعه کرده و درخواست طلاق نماید. چنانچه عسر و حرج وی ثابت گردد دادگاه میتواند مرد را اجبار به طلاق کند.  در صورتی که اجبار میسر نباشد ، دادگاه به دستور حاکم شرعی ( قاضی ) مرد را طلاق میدهد . اینکه حاکم شرعی میتواند از طریق عسر و حرج طلاق یکطرفه بدهد بین علما  کاملا روشن  است .  ولی اینکه جزئیات عسر و حرج مصادیق ان چیست و تا چه حدی اشخاص و شخصیت انها در موضوع موثر می باشد بین علما اخلاف نظر وجود دارد . پس اول ببینیم عسر و حرج چیست ؟

عسر و حرج چیست

عسر وحرج مترادف مشقت و سختی در زندگی است و فقط در خصوص طلاق گرفتن مصداق ندارد . پس فردی که در حال سختی کشیدن و مشقت هست به نوعی دچار عسر و حرج شده است . در قوانین مدنی هم به همین شکل بیان شده است . همسری که در حال سختی کشیدن در زندگی است به طوری که ادامه زندگی برای اون با مشقت فراوان همراه است دچار عسر و حرج شده است . این مطلب در قوانین به همین صورت بیان شده است و قاضی با بررسی شواهد و عدله صحت موضوع را بررسی کرده و در نهایت حکم خود را صادر میکند .

جهت جلوگیری از افراط و تفریط ، قانونگذار در تبصره الحاقی به ماده 1130 قانون مدنی مجمع تشخیص مصلحت نظام که در سال 81 مصوب گردید ، برخی از ابهامات موضوع عسر و حرج در زندگی مشترک را برطرف نموده است . از جمله آنها به موارد زیر میتوان اشاره کرد .

عسر و حرج به وجود امدن وضعیتی است که ادامه زندگی را برای زن با مشقت همراه ساخته و تحمل آن مشکل می باشد . بنا بر این ملاک عسر و حجر غیر قابل تحمل بودم وضعیت بوجود امده نیست . همچنین مصادیقی از عسر وحرج به صورت مثال اورده شده است تا شرای آن بیشتر روشن و مشخص گردد  . اگر تحقق آنها برای دادگاه محرز شود دادگاه طلاق یکطرفه را صادر میکند . این موارد عبارتند از  :

1- ترک زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت 6 ماه متوالی و یا 9 ماه متناوب در مدت یک سال بدون عذر موجه .

2- ابتلای زوج به یکی از مواد مخدر و یا ابتلای وی به مشروبات الکلی که به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد کند . همچنین امتناع و یا عدم ترک وی توسط مدت زمانی که توسط پزشک جهت ترک اعتیاد اعلام شده است .

3- محکومیت قطعی زوج به پنج سال زندان یا بیشتر .

4- ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زن قابل تحمل نباشد .

5- ابتلای مرد به بیماری های صعب العلاج روانی یا ساری یا هر بیماری صعب العلاجی که زندگی مشترک را مختل کند .

چند نکته مهم در مورد عسر و حرج

موارد بالا تمثیلی از موارد عسر و حرج می باشد . لذا بسیاری از موارد دیگر میتواند در دادگاه توسط حاکم شرعی محرض گردد که جزوی از شرایط عسر و حرج می باشد . حتی اتفاقات بسیار نادر که از نظر حاکم شرع عسر و حرج زن محسوب میگردد .

هر زنی که در زندگی اون یکی از مصادیق عسر و حرج اتفاق بیفتد و مدعی عسر و حرج گردد اماره قانونی ( طرف قانون ) به نفع اوست مگر شوهرش ثابت کند که زن در عسر و حرج نیست .

در تحقق عسر و حرج برای زوجه خصوصیات فردی زوجه ( زن ) از جمله موقعیت اجتماعی ، شئون اجتماعی ، حیثیت خانوادگی و ابرو دخیل است . لذا نسبت به آن حکم نهایی صادر میگردد .

باید در نظر داشت که منشا عسر حجر شوهر باشد . یعنی اگر عوامل دیگر که باعث پر مشقت شدن زندگی برای زن شده است منشا رفتار شوهر نباشد از عناصر عسر و حرج تلقی نمیشود .

تاکید میشود که از عوامل عسر حرج با عنایت به شخصیت زوجه وجود شرایطی است که برای وی قابل تحمل نباشد . لذا اگر شوهر حتی معتاد به مواد مخدر باشد ولی نسبت به حقوق زوجه کوتاهی نکند و رفتاری که باعث عسر و حرج زوجه شود انجام ندهد . حق طلاق برای زوجه نخواهد بود .

در صورت تایید عسر و حرج حق و حقوق زن از جمله مهریه به قوت خود باقیست .

 

 

حضانت فرزند

شرایط حضانت فرزند: حضانت در لغت به معنی پرورش و نگهداری کودک می‌باشد که قانون مدنی نیز به اهمیت این موضوع پرداخته است. لازم به...

مراحل طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی جدیدترین قوانین سال 99 و مدارک لازم √سطح مطلب : عمومی در قوانین خانواده در کنار طلاق یک طرفه که هم از سوی...

رها کردن طفل

رها کردن طفل چه تبعاتی دارد √سطح مطلب : عمومی بحث حق فرزندان نسبت به والدین در خصوص نگهداری از طفل از بحث حضانت جداست . حتی...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

۰ دیدگاه ثبت شده است.