فریب در ازدواج و فسخ نکاح

توسط : مرداد 9, 1400 2
فریب در ازدواج

فریب در ازدواج و فسخ نکاح به استناد آن

فرض کنید آقایی به خواستگاری شما می آید و می گوید من دکتر متخصص هستم و شما هم به علت جایگاه اجتماعی وی و به خاطر اینکه ایشان پزشک هستن به عنوان اولویت اصلی، با وی ازدواج می کنید اما بعد از عقد نکاح متوجه می شوید که؛ ای دل غافل! ایشان پزشک که نیست هیچ، بلکه بیکار هم هست. حال باید چه کرد آیا باید به زندگی با این فرد ادامه داد؟


قانون مدنی مقرر می دارد که اگر وجود وصفی علت اساسی و عمده عقد باشد و بعد مشخص شود که آن وصف وجود نداشته؛ در این صورت عقد نکاح باطل خواهدبود. مانند مثالی که در فوق زدیم. در آنجا چون دختر صرفا به خاطر پزشک بودن آقا، با وی ازدواج کرده بود و پس از ازدواج خلاف آن مشخص شد، عقد مزبور باطل است.

نکته: فریب در ازدواج هم از سوی مرد و هم از سوی زن قابلیت تحقق دارد.

اما در صورتی که آن وصف، علت اساسی و عمده عقد نباشد و صرفا یکی از دلایل آن باشد چه خواهد شد؟

در این صورت عقد نکاح باطل نیست اما برای زن حق فسخ به وجود می آید یعنی آن که زن می تواند درخواست فسخ نکاح را داشته باشد.

ضمانت اجرای کیفری:

اگر هر یک از زن و شوهر طرف مقابل را به داشتن یک امر واهی از قبیل تحصیلات عالی، موقعیت شغلی عالی، تمکن مالی یا فریب بدهد در صورتی که عقد نکاح بر مبنا و به خاطر شرط مزبور حاصل شود؛ فریب دهنده به شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد.

اثبات فریب:

بار اثبات فریب در ازدواج، بر عهده کسی که مدعی است فریب خورده می باشد. شرطی که مبنای عقد است می تواند در سند نکاح صریحا قید شود یا سخنی از آن به میان نیاید. اگر در عقد صراحتا ذکر شده باشد و بعد خلاف آن واقع شود، خب مساله اثبات کار مشکلی نیست. اما اگر در عقد ذکر نشده باشد، کسی که مدعی فریب است باید اثبات کند که این شرط مبنای عقد بوده و قبل از عقد، این شرط مدنظر طرفین بوده است. که این کار می تواند با استفاده از شهادت شهود یا به وسیله اقرار خود فریب دهنده باشد.

نکته: فریب در ازدواج فقط از سوی زوجین امکان پذیر است و شخص ثالث حتی پدر و مادر زوجین اگر وصف خاصی را به آنها نسبت داده باشند و عقد بر مبنای آن واقع شده باشد؛ فریب در ازدواج رخ نداده است.

فریب در ازدواج و فسخ نکاح:

همانطور که در ابتدا نوشتار هم اشاره شد اگر وصف، علت اساسی و عمده عقد نبوده باشد، برای کسی که فریب خورده است، حق فسخ ایجاد خواهد شد. ماده 1128 قانون مدنی در این زمینه بیان می دارد :

((هر گاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل ‌حق فسخ خواهد بود خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متباینا بر آن واقع شده باشد.))

نکته: فریب در ازدواج هنگامی صدق می کند که سوء نیت و قصد فریب وجود داشته باشد بدین معنا که فرد عامدا و به قصد فریب، عملیات متقلبانه ایی را به انجام رسانده باشد.

مراحل طلاق توافقی

حقوق مردان در ازدواج

نحوه شکایت:

شکایت در مورد فریب در ازدواج بعد از اطلاع فرد فریب خورده به فوریت باید انجام شود. یعنی بعد از این که مثلا زوجه متوجه شد زوج، وی را فریب داده است باید در مدت زمانی کوتاهی اقدام به طرح دعوا کند. قضاوت در مورد فوریت آن با مراجعه به عرف مشخص می گردد. بعد از آن که متوجه فریب خوردن شدید باید دادخواست فریب در ازدواج را به دادگاه خانواده تقدیم نمایید و برای شکایت کیفری نیز دادسرای محل وقوع عقد نکاح، صالح به رسیدگی است. همچنین دادخواست فسخ نکاح را می توان به دادگاه محل اقامت خوانده تقدیم کرد.

اگر دچار چنین مسئله ای شدید میتوانید با وکلا و کارشناسان حقوقی ما در ارتباط باشید.

اگر به دنبال وکیل متخصص در مشهد هستید با ما تماس بگیرید . وکیل خانواده ، طلاق ، فریب در ازدواج و فسخ نکاح
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

تنفیذ طلاق چگونه است؟

تنفیذ طلاق چگونه است؟ طلاق به عنوان آخرین راهکار برای خاتمه دادن به زندگی مشترک است و همواره تلاش شده تا زوجین مجددا کنار...

استشهادیه چیست؟

استشهادیه چیست؟ وقتی دعوایی در دادگاه مطرح  می شود هر کدام از طرفین باید ادله و مستنداتی برای ادعای خود بیاورند. قانون...

طلاق یک طرفه و تفاوت آن با توافقی

طلاق یک طرفه و تفاوت آن با توافقی طلاق یکی از راه کار های قانون گذار برای پایان دادن به زندگی مشترکیست که زن یا شوهر دیگر...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 دیدگاه ثبت شده است.

  1. سلام زمانی که زن مرد رو فریب بده در رابطه وضعیت مالی خانوادگی خودش ، ایا میشه شکایت کرد؟