فسخ نکاح به علت ناتوانی جنسی مرد

توسط : مرداد 4, 1400 0
فسخ نکاح

فسخ نکاح در موردی که مرد توانایی برقراری رابطه جنسی ندارد.

در قانون تعریف خاصی درباره ی فسخ نکاح نیامده است. اما بر طبق تعاریف گوناگون حقوقدانان می توان گفت: نکاح عقد است، ولی از آنجایی که جزو عقود مالی به حساب نمی آید، قانون گذار برخی قواعد عمومی معاملات را تا آن جایی که با ماهیت نکاح و طبیعت آن سازگار باشد، برای آن اعمال کرده است.


خیار فسخ نکاح یکی از این قواعد می باشد که مبنای وضع آن در قانون ایران، جلوگیری از زیان زوج و زوجه ایی است، که برای او حق فسخ شناخته شده است. خیار فسخ نکاح بر طبق ماده 1131 قانون مدنی فوری است. همچنین بر طبق ماده 1132 برای فسخ نکاح، رعایت ترتیباتی که برای طلاق مقرر شده شرط نیست.

موجبات فسخ نکاح دوازده مورد می باشد. که برخی از آن صرفا برای زن حق فسخ ایجاد می کند. برخی فقط برای مرد حق فسخ ایجاد می کند. و برخی نیز برای هر دو طرف حق فسخ نکاح را ایجاد می کند. یکی از مواردی که باعث به وجود آمدن حق فسخ نکاح برای زن می شود ناتوانی مرد در برقراری رابطه جنسی یا عَنَن است.

صیغه و ازداواج موقت و قوانین مرتبط با ان

فریب در ازدواج و فسخ نکاح

اجرا گذاشتن مهریه

عنن:

عنن در علم پزشکی، به معنای عدم توانایی انجام وظایف زناشویی به طور دائمی یا برای مدت طولانی است. عنن ممکن است به طور مطلق باشد. یعنی مرد نسبت به هیچ زنی تمایل به داشتن رابطه نداشته باشد. در بعضی حالات هم عنن به شکل نسبی است. به این معنا که، مرد تمایل داشتن رابطه نامشروع با سایر زنان را دارد. اما تمایل به داشتن رابطه با همسر خویش را ندارد.

عنن ممکن است منشاء مادرزادی داشته باشد، یا آن که منشاء آن روانی باشد. از جمله عوامل روحی و روانی که موجب عنن می شود: ترس، همجنس باز بودن و عدم وجود رابطه عاشقانه با همسر است.

ماده 1125 قانون مدنی، عنن به وجود آمده بعد از عقد نکاح و قبل از عقد را موجب حق فسخ برای زن می داند. عنن به معنای، ناتوانی مرد در ایفای وظایف زناشویی است.

نکته: شرط استفاده ی زن از این عیب آن است که، حتی یک بار هم عمل زناشویی با مرد انجام نشده باشد. زن در صورت وقوع نزدیکی با همسرش، هرچند حق فسخ ندارد. اما می تواند بر اساس ماده ی 1130 قانون مدنی به علت ایجاد عسر و حرج از دادگاه تقاضای طلاق نماید.

دادگاه در صورت رجوع زن و ادعای این که، شوهر او دچار عنن شده است، باید به اندازه ی مهلت متعارف در علم پزشکی صبر کند. تا ببیند آیا عنن به طور قاطع در شوهر به وجود آمده است یا خیر؟

نکته: همانطور که بالاتر هم اشاره شد خیار فسخ نکاح فوری است. و در این مورد زوجه بعد از مطلع شدن باید بلافاصله از آن استفاده کند. قضاوت در مورد فوریت یا عدم آن توسط قاضی با استناد به عرف انجام می گیرد.

مهریه:

ماده 1101 قانون مدنی بیان داشته که؛ اگر قبل از نزدیکی، عقد نکاح به واسطه ی درخواست مرد یا زن فسخ شود، مرد تکلیفی به پرداخت مهریه ندارد مگر آن که موجب فسخ، عنن (ناتوانی جنسی مرد) باشد. که در این صورت زن مستحق نصف مهر خواهد بود.

نفقه:

در مورد نفقه نیز باید بدانیم در صورت فسخ نکاح، در ایام عده به زن نفقه ایی پرداخت نمی گردد مگر آن که باردار باشد.

نحوه درخواست فسخ نکاح:

برای این منظور زوج یا زوجه باید به دفتر خدمات قضایی مراجعه کند. و دادخواست فسخ نکاح را تنظیم نماید. بعد از تعیین وقت رسیدگی، در جلسه دادگاه حاضر شده و دلایل و مستندات خود برای فسخ نکاح را به دادگاه تقدیم نماید. در این صورت بعد از صدور حکم فسخ نکاح، زوجین باید برای فسخ نکاح به دفاتر ازدواج و طلاق مراجعه نمایند.

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین و باتجربه ترین وکلای خانواده در مشهد می‌باشد. برای بررسی رایگان پرونده خود با ما تماس بگیرید.

تنفیذ طلاق چگونه است؟

تنفیذ طلاق چگونه است؟ طلاق به عنوان آخرین راهکار برای خاتمه دادن به زندگی مشترک است و همواره تلاش شده تا زوجین مجددا کنار...

استشهادیه چیست؟

استشهادیه چیست؟ وقتی دعوایی در دادگاه مطرح  می شود هر کدام از طرفین باید ادله و مستنداتی برای ادعای خود بیاورند. قانون...

طلاق یک طرفه و تفاوت آن با توافقی

طلاق یک طرفه و تفاوت آن با توافقی طلاق یکی از راه کار های قانون گذار برای پایان دادن به زندگی مشترکیست که زن یا شوهر دیگر...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.