قرار جلب به دادرسی چیست؟

توسط : آذر 10, 1400 0
قرار-جلب-به-دادرسی

قرار جلب به دادرسی چیست؟

در مورد تمام جرایم روند رسیدگی به این شکل است که در ابتدا، موضوع در دادسرا توسط بازپرس رسیدگی میشود. به عبارتی بازپرس وظیفه دارد که موضوع را از لحاظ جرم بودن یا نبودن مورد بررسی قرار دهد. اگر بازپرس به این نتیجه برسد که عمل ارتکابی جرم نبوده است، قرار منع تعقیب صادر می کند و اگر به این نتیجه برسد که عمل ارتکابی جرم بوده و مدارک کافی نیز وجود داشته باشد که نشان دهد جرم توسط متهم ارتکاب پیدا کرده؛ قرار جلب به دادرسی صادر میشود.

آثار قرار جلب

مانند همه قرارهای دیگری که وجود دارد قرار جلب نیز آثاری دارد. قانونگذار در ماده 267 قانون آیین دادرسی کیفری بیان می کند که « در صورت نقض قرار منع تعقیب و صدور قرار جلب به دادرسی توسط دادگاه، بازپرس مکلف است متهم را احضار و موضوع اتهام را به او تفهیم کند و با اخذ آخرین دفاع و تامین مناسب از وی، پرونده را به دادگاه ارسال نماید.» با توجه به این ماده متوجه خواهیم شد که اثر این قرار، به جریان افتادن پرونده متهم در دادگاه است.

قرار موقوفی تعقیب

دادسرا کجاست؟

آیا صدور قرار جلب به دادرسی به معنای مجرم بودن متهم است؟

ممکن است این تصور برای شما به وجود آمده باشد که صدور قرار جلب به معنای مجرم بودن فرد است. اما در پاسخ باید گفت این تصور غلط است. در واقع صدور این قرار به این معنا است که ادله کافی برای انتساب جرم به متهم وجود دارد. اما این که آیا او مجرم است یا خیر؟ هنوز مشخص نیست و وظیفه تشخیص آن بر عهده دادگاه صالح می باشد. به عبارتی تا هنگامی که حکم محکومیت صادر نشده باشد مجرمیتی نیز وجود نخواهد داشت.

نکته: قرار جلب نیاز به تایید دادستان دارد. چنانچه این قرار به تایید دادستان نرسد و بازپرس نیز اصرار بر صدور آن داشته باشد، دادگاه صالح به اختلاف به وجود آمده رسیدگی خواهد کرد.

آیا قرار جلب قابلیت اعتراض دارد؟

این قرار از جمله قرارهایی می باشد که قطعی است و اعتراض در مورد آن پذیرفته نخواهد بود.

 

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکلای کیفری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

 

شکایت به دلیل مشکلات پارکینگ آپارتمان

شکایت به دلیل مشکلات پارکینگ آپارتمان اگر یکی از همسایگان اقدام به تصرف پارکینگ آپارتمان شما کند چگونه می توانید شکایت...

نحوه شکایت از همسایه پر سروصدا

نحوه شکایت از همسایه پر سروصدا چطور می توان از سر و صدای همسایه شکایت کرد؟ چه سروصداهایی قابل شکایت اند؟ به کجا باید شکایت...

ساعات کاری دفاتر خدمات قضایی

ساعات کاری دفاتر خدمات قضایی یکی از مراجعی که در چند سال اخیر جهت تسهیل کار مراجع قضایی تاسیس شده اند دفاتر خدمات...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.