قصاص چیست؟ شرایط اجرای حکم قصاص

توسط : ۱۸ آبان, ۱۴۰۰ 0
شرایط قصاص
به این مطلب امتیاز دهید

قصاص و شرایط اجرای حکم آن

حتما تا به حال اصطلاح قصاص را بسیارشنیده اید. شنیدن این کلمه چه چیزی را در ذهن شما تداعی می کند؟ قانون مجازات اسلامی به چهاربخش اصلی تقسیم می شود،حدود، قصاص، دیات و تعزیرات. در ادامه این مطلب ابتدا به توضیح این مجازات و انواع آن می پردازیم و بعد شرایط اجرای حکم آن را به اختصار بیان می کنیم.


قصاص چیست؟

فصل دوم و سوم قانون مجازات که شامل قصاص و دیات میشود مربوط به جرایم علیه جسم و جان افراد است. جرایمی که در بخش قصاص مجازات آنها بیان شده است، جرایم عمدی و جرایمی که در بخش دیات مطرح شده اند، جرایم غیر عمدی هستند.

این کلمه از ریشه قص گرفته شده است و به معنای تعقیب و پیگیری است. در واقع مقابله به مثل کردن است. بطور مثال شخصی جنایتی بر دیگری وارد میکند مثلا چشم راست دیگری را نابینا میکند یا دیگری را می کشد. در اینجا فرد جانی هم قصد انجام این کار را داشته و هم فعلی برای به وقوع پیوستن قصد خود مرتکب شده است. برای مجازات جانی، خود مجنی علیه در جنایت بر جسم، یا اگر جنایت برنفس (قتل) بود، اولیاء دم او قصاص کننده باشند، خواهان نابینا شدن چشم راست او یا اعدام فرد جانی می شوند.

اجرای قصاص در مورد افراد کمتر از ۱۸ سال

انواع قتل در قوانین جمهوری اسلامی

قصاص در قرآن

در آیه ۱۷۸ سوره بقره در مورد آن چنین نوشته اند:

ای اهل ایمان بر شما حکم قصاص کشتگان چنین معین گشت که مرد آزاد در مقابل مرد آزاد، و بنده را به جای بنده، و زن را به جای زن ،قصاص توانید کرد. و چون صاحب خون از قاتل که برادر دینی اوست بخواهد درگذرد کاری است نیکو، پس قاتل دیه را در کمال خشنودی ادا کند. در این حکم، تخفیف و رحمت خداوندی است، و پس از این دستور، هر که تجاوز کند او را عذابی سخت خواهد بود.

همانطور که از مفهوم آیه شریفه ی قرآن برداشت می شود،در این مجازات یک حالت برابری و تساوی را بین شخص جانی وشخص مجنی علیه برقرار میکند.

قانون مجازات

در قانون مجازات اسلامی نیز در مواد ۲۸۹ تا ۲۹۵ به این جرم پرداخته شده است.

بطور کلی قصاص بر دو نوع است:

  • قصاص نفس وقتیست که شخصی با نیت کشتن دیگری عملی انجام دهد که باعث مرگ او شود.
  • قصاص عضو نیز در جاییست که شخصی با عمل خود موجب آسیب جسمانی به دیگری شود.

شرایط اجرا

  1. مجنی علیه محقون الدم باشد.
  2. جانی شخصی غیر از پدر و جد پدری باشد.
  3. جانی و مجنی علیه از نظر سلامت عقلی در حین ارتکاب جرم برابر باشند.
  4. مذهب جانی و مجنی علیه ،واحد باشد.
  5. جنایت برجنین تا قبل از تولد،مشمول این مجازات نمی شود.
گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکلای کیفری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

رابطه نامشروع و مجازات آن

مدت زمان تخمینی مطالعه: 6 دقیقه فهرست مطالبرابطه نامشروع و مجازات آنرابطه نامشروع به چه معناست؟تفاوت رابطه نامشروع و زنا در...

معاونت در جرم و تفاوت آن با مشارکت در جرم

مدت زمان تخمینی مطالعه: 5 دقیقه فهرست مطالبمعاونت در جرم چیست؟مجازات معاونت در جرممشارکت در جرم احتمالا اصطلاح معاونت در...

انتشار عکس افراد در فضای مجازی

مدت زمان تخمینی مطالعه: 4 دقیقه فهرست مطالبجرم انتشار عکس افراد در فضای مجازیجرم تهدید به انتشار عکس افراد در فضای مجازیجرم...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۰ دیدگاه ثبت شده است.