قصور پزشکی و نحوه شکایت از پزشک

توسط : آذر 17, 1399 0
خطای پزشکی

چطور از پزشک بابت قصور پزشکی شکایت کنیم؟

در دنیای امروز همه ما در برخورد با بسیاری از ارتباطات اجتماعی دارای حقوقی هستیم که عموما از آنها اطلاعی نداریم . تمامی تلاش تیم حقوقی دادیاران نیز در جهت آگاه سازی شما و کمک جهت رسیدن به این حقوق می باشد. متاسفانه امروزه در بعضی موارد افراد در هنگام مراجعه به بیمارستان، درمانگاه، و یا حتی مطب های پزشکی و مراکز درمانی؛ به علت برخی اقدامات که سهوا یا عمدا خلاف وظایف پزشکی صورت می گیرد، موجب اضافه شدن درد و رنج و ایجاد یک مشکل در سلامتی فرد و در نهایت قصور پزشکی میگردد. از همین رو در این مقاله تلاش شده به طور خلاصه بخشی از حقوق افراد در برخورد با خطاها و بی مبالاتی های پزشکی را مورد بررسی قرار دهیم. در قوانین جمهوری اسلامی؛ به این خطاها، قصور و تقصیر پزشکی گفته می شود.


قصور پزشکی ،  تقصیر پزشکی و تخلفات پزشکی به چه معناست؟

قصور در لغت به معنای “اهمال و کوتاهی” می باشد. و در اصطلاح حقوقی به این معناست که شخص، “سهوا” وظایفی را که قانون گذار برای وی مشخص کرده را به درستی انجام ندهد.

تقصیر نیز در لغت به معنای “کوتاهی و خطا” می باشد. و در اصطلاح حقوقی به این معناست که شخص، “عمدا” وظایفی را که قانون گذار برای وی مشخص کرده را به درستی انجام ندهد.

به عبارت دیگر؛ قصور پزشکی به این معناست که پزشک به صورت ناخواسته و از روی بی مبالاتی، بی احتیاطی و یا حتی عدم مهارت کافی. (روش های درمانی جدید) موجب انجام فعل خلاف وظایف خود گشته و مجازات آن تنها جنبه مدنی دارد. ولی در تقصیر پزشکی، پزشک به عمد، کاملا دانسته و آگاهانه مرتکب فعل خلاف وظایف خود شده. و لذا مجازات وی جنبه کیفری دارد. ما در این نوشته به قصور پزشکی میپردازیم .

تخلفات پزشکی شامل چه مواردی می شود؟

براساس قانون؛ تخلفات پزشکی شامل : سهل انگاری، فریب دادن بیمار و جذب وی از طریق تبلیغات دروغین، فاش کردن اسرار بیمار، رعایت نکردن موازین شرعی و قانونی توسط پزشک، برخورد نامناسب کادر پزشکی با بیمار، عدم پذیرش بیماران اورژانسی و.. می باشد. این تخلفات از طریق سازمان نظام پزشکی بررسی شده و مجازات هایی نظیر محرومیت از اشتغال (پزشکی) به مدت های متفاوت (با توجه به شدت فعل انجام شده) دارد.

جرایم پزشکی شامل چه مواردی می شود؟

براساس قانون؛ جرایم پزشکی شامل اعمالی می شود که منجر به آسیب های جسمی، روحی و روانی به بیمار، نقص عضو و یا حتی فوت (قتل) وی گردد. رسیدگی به جرایم پزشکی برعهده دادسرای جرایم پزشکی می باشد. که با بررسی پرونده پزشکی بیمار و احضار پزشک و تیم پزشکی وی به پرونده شکایت رسیدگی کرده و حکم صادر می کند.

خطای پزشکی

برائت از قصور پزشکی چیست؟

همیشه پیش از انجام اقدامات لازم پزشکی در مراکز درمانی، از ولی بیمار یا شخص بیمار رضایت نامه ای مبنی بر پذیرش مسئولیت تمامی خطرهای احتمالی گرفته می شود (به جز در مواقع اورژانسی) . که به موجب این سند؛ پزشک از مسئولیت تمامی خطراتی که در آن قید شده برائت داشته و ضامن آن نمی باشد. به عبارتی ولی بیمار یا شخص بیمار نمی تواند در صورت بروز آن خطرات که در برائت نامه ذکر شده، شکایتی علیه پزشک و تیم وی تنظیم کند. البته این برائت نامه در درصورتی معتبر است که پزشک حین انجام وظایف خود مرتکب “تقصیر” نشود.

لازم به ذکر است؛ در مواقع اورژانسی که برائت نامه ای دریافت نمی شود نیز، درصورت بروز خطرهای احتمالی، پزشک ضامن و مسئول اتفاقات نمی باشد.

درباره دیه بیشتر بدانید

وکیل دیه

چطور باید از پزشک بابت خطاهای پزشکی شکایت کرد؟

حال با توجه به مطالب فوق؛ در صورتی که اطمینان داریم پزشک دچار تقصیر شده (از این جهت که پزشک ضامن قصورات نیست) چطور باید از پزشک و تیم وی بابت قصور پزشکی شکایت به عمل آورد؟

از آنجایی که قانون و قانون گذار در بسیاری از جهات خطاهای پزشکی را امری رایج و طبیعی (با توجه به دشواری و ظرافت کار) در نظر گرفته اند. پزشک می تواند بسیاری از این خطاها را به قصورات ربط دهد و برائت کسب کند. لذا پیشنهاد ما به شما مراجعه به یک وکیل حاذق و تهیه متن شکایت نامه، و پس از آن ارائه شکایت به دادگاه صالح می باشد.

  • دادسرای رسیدگی به جرایم پزشکی

در شهرهای بزرگ به دلیل تعدد و گستردگی جرایم و دادگاه ها داسرای جرایم پزشکی در نظر گرفته شده است . روند رسیدگی به گونه ای می باشد که پرونده به کمیسون پزشکی ارجاع داده میشود. و پس از اظهار نظر ، قصور پزشکی تشخیص داده شده و شعبه دادگاه مشخص میشود . پس از آن دو طرف یعنی بیمار و پزشک و یا تیم مرتبط با آن به دادگاه دعوت شده و مراحل رسیدگی انجام میگیرد .

  • دادگاه عمومی

به طور کل هر موضوعی که از جنبه حقوقی و جزایی قابل پیگیری باشد میتوان در دادگاه عمومی مطرح شود . معمولا در شهرهای کوچکتر برای موارد پزشکی لازم است به دادگاه های عمومی مراجه شود . دادگاه بسته به تشخیص خود پرونده را به واحدهای کارشناسی پزشکی ارجاع میدهد .

  • شورای حل اختلاف

حل و فصل اختلافات پزشکی مابین طرفین در صورتی که مبالغ زیر 20 میلیون تومان در نظر گرفته شود میتواند در شورا مطرح شود .  در سال 89 دستور تشکیل شوراهای حل اختلاف ویژه اختلافات پزشکی تشکیل گردید. که وظیفه آن حل اختلافات بهداشتی و پزشکی می باشد . در صورتی که طرفین دعوای حقوقی پزشکی موافق آن باشند به شورا مراجعه میکنند . چرا که مراحل سبک تر و سریعتری را انجام خواهند داد .

آدرس دادگاه های مشهد

آدرس خدمات قضایی در مشهد

آدرس پزشک قانوین در مشهد

  • سازمان تعزیرات حکومتی

جهت موارد زیر باید به سازمان تعزیرات حکومتی مراجعه گردد :

  • ایجاد مؤسسه پزشکی غیرمجاز توسط افراد بدون صلاحیت
  • ایجاد مؤسسه پزشکی توسط متخصصین بدون پروانه
  • خودداری بیمارستان‌ها از پذیرش وارائه خدمات اولیه لازم به بیماران اورژانسی

در نظر داشته باشید که بررسی قصور پزشکی امری تخصصی است با اخذ نظریه کارشناسی از سازمان پزشکی قانونی یا سازمان نظام پزشکی ثابت می‌شود. قضات این حوزه دانش آموخته علوم پزشکی نمیباشند ولی به علوم حقوق پزشکی اشراف کامل دارند . در صورت احراز مقصر بودن پزشک معالج ، در نهایت به پرداخت دیه محکوم میشود و از نظر جنبه عمومی به مجازات و یا مجازاتهای جایگزین حبس محکوم میشوند . این موارد در ماده 79 قانون مجازات اسلامی و ایین نامه مرتبط با آن پیش بینی شده است . نکته حائز اهمیت میباشد اینکه قصور پزشکی از دید اصل شخصی بودن جرم ، صرفا به خود پزشک و در نهایت در موارد خاص به مسئولین و کارشناسان فنی برمیگردد . لذا در اصل قصور برای سایر مدیران و رئیس بیمارستان مسئولیتی ایجاد نمیکند .

 

مشاور حقوقی و وکالت پرونده توسط وکیل متخصص امور کیفری، قصور پزشکی و دیات . دفتر مرکزی در مشهد.
تلفن تماس : 09152447090

نکات کلیدی در تنظیم شکوائیه

نکات کلیدی در تنظیم شکوائیه شکوائیه یعنی چه؟ برای تنظیم شکوائیه باید چه نکاتی را رعایت کرد؟ برای به جریان افتادن یک...

جلب ثالث چیست؟

 جلب ثالث چیست؟ گاهی اوقات اتفاق می افتد که در جریان رسیدگی به یک دعوی، یکی از طرفین دعوی حضور شخص ثالثی را نیاز می بیند....

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

مجازات رانندگی بدون گواهینامه برای رانندگی کردن با اتومبیل یا هر وسیله ی نقلیه ی دیگر هرشخصی باید آموزش های لازم را ببیند...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.