محجور به چه شخصی گفته میشود؟

توسط : آبان 5, 1400 0
محجور به چه شخصی گفته میشود

محجور کیست؟

به محض تولد هر فرد، یک سری حقوق و تکالیف برای او بوجود می آید. اما افراد برای اینکه بتوانند برخی از این حقوق و تکالیف را اجرا کنند، باید یکسری شرایطی را داشته باشند؛ مثلا برای اینکه شخصی بتواند ملکش را بفروشد باید بالای 18 سال تمام و عاقل باشد و توانایی انجام امور مالی خود را داشته باشد. حال کسانی که قدرت تعقل ندارند مطابق قانون، برای آنها سرپرست تعیین میشود. به این دسته از افرادی که توانایی انجام امور خود را ندارد، محجور می گویند.


انواع اهلیت:

هر فردی برای انجام اعمال حقوقی خود نیازمند دو نوع اهلیت است.

1)اهلیت تمتع   2)اهلیت استیفاء

اهلیت تمتع:

هر شخصی به محض تولد بصورت بالقوه، توانایی دارا شدن یکسری حقوق را دارد. بنابراین اهلیت تمتع از بدو تولد برای فرد بوجود می آید.

اهلیت استیفا:

به توانایی اجرای حقوقی گفته میشود که در اثر اهلیت تمتع بدست آورده است.

همه ی انسان ها اهلیت تمتع دارند اما همه انسان ها از اهلیت استیفاء برخوردار نیستند. آن دسته از اشخاصی که از اهلیت استیفاء برخوردار نیستند را محجور می گویند. بطور مثال یک کودک می تواند صاحب یک خانه باشد. پس حق مالکیت یک خانه را دارد و اهلیت تمتع دارد. اما همان کودک نمی تواند بدون حضور ولی یا سرپرست خود، ملکی که به نام اوست را به شخص به دیگری بفروشد پس اهلیت استیفاء ندارد.

نکته: در اینکه حجر فقط در امور مالی است یا شامل امور غیر مالی هم میشود. میان حقوقدانان اختلاف نظر است. اغلب حقوقدانان حجر را صرفا در امور مالی می دانند.

وکیل خوب در مشهد

مشاوره حقوقی رایگان در مشهد

انواع محجور

براساس ماده 1207 قانون مدنی محجورین شامل سه دسته میشوند:

1) شخص صغیر : کسی که نابالغ است یا زیر 18 سال است. مانند یک کودک خردسال که توانایی تشخیص امور خود را ندارد. در نتیجه به جای صغیر، قیم او (پدر ،پدر بزرگ پدری) انجام این امور را برعهده دارد.

2) شخص مجنون: کسی که قوای عقلی او دچار اختلال و مشکل است. در نتیجه توانایی انجام امور خود را چه در مسائل مالی و چه غیرمالی ندارد. مجنون با هر درجه ای از جنون به ولی یا قیمی نیاز دارد. تا انجام امور او را برعهده بگیرد.

3) شخص سفیه یاغیر رشید: کسی است که با آنکه به سن قانونی رسیده، اما توانایی تشخیص مصلحت خود در امور مالی را ندارد. پس برای او باید ولی یا قیم تعیین شود. تا امور مالی او را کنترل نماید.

نحوه گرفتن حکم محجوریت:

برای گرفتن حکم محجوریت در ابتدا باید به اداره سرپرستی شهر خود مراجعه کرده و در آنجا پرونده تشکیل بدهید. پس از آن که در آنجا پرونده را تشکیل دادید دادستان شما را به پزشکی قانونی معرفی می کند. تا مشخص گردد آیا فرد دچار محجوریت است یا خیر؟ پزشکی قانونی پس از انجام معاینات لازم تشخیص خود را در غالب نامه برای دادستانی میفرستد. و پس از آن اگر تشخیص پزشک مبنی بر حجر باشد پرونده به دادگاه ارسال گردیده. و حکم حجر توسط قاضی صادر میشود.

وکیل محجوریت ، گروه حقوقی دادیاران
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

شرایط صحت معاملات چیست؟

شرایط صحت معاملات عقود و قراردادها امروزه از جمله مسائل جدایی ناپذیر زندگی انسان ها هستند و بسیار پرکاربرد اند. بطوریکه همه ی ما...

آیا سگ گردانی جرم است؟

آیا سگ گردانی جرم است؟ یکی از مسائلی که امروز بشدت در جامعه رو به افزایش است، نگهداری از سگ و سایر حیوانات در منزل است. بطور کلی...

تاخیر پرداخت ثمن و ضمانت اجرای آن

ضمانت اجرای تاخیر پرداخت ثمن معامله چیست؟ معاملاتی که واقع می شود همواره دو رکن دارند: موضوع معامله و ثمن معامله. طرفین یک...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.