مراحل تنفیذ وصیت نامه

توسط : مهر 1, 1400 0
تنفیذ وصیت نامه

تنفیذ وصیت نامه:

بر طبق ماده 843 قانون مدنی وصیت به زیاده بر ثلث ترکه نافذ نیست. یعنی آن که فرد فقط می تواند نسبت به یک سوم اموالش وصیت کند نه بیشتر از آن. حال سوال پیش می آید که اگر در موردی به بیش از یک سوم اموال وصیت شد چه باید کرد؟ آیا وصیت نامه باطل است؟

در پاسخ باید گفت که خیر این وصیت نامه باطل نخواهد بود اما صحیح هم نیست. بلکه غیر نافذ است. یعنی آن که در صورتی وصیت نامه قابلیت اجرا پیدا می کند که ورثه اجازه اجرای آن را بدهند. در ادامه نکاتی در رابطه با مراحل تنفیذ وصیت نامه.


ماده 843 قانون مدنی در ادامه بیان می دارد که: ((وصیت به زیاده بر ثلث ترکه نافذ نیست مگر به اجازه وراث و اگر بعض از ورثه اجازه کند فقط نسبت به سهم او نافذ است.))

چگونه می توان درخواست اجرای وصیت نامه به بیش از یک سوم اموال را داشت؟

برای این منظور باید دادخواستی تحت عنوان تنفیذ وصیت نامه تنظیم گردد. تنفیذ وصیت نامه یعنی آن که تمامی وراث اجازه اجرای وصیت نامه را بدهند.

اگر یکی از وراث اجازه ندهد چه می شود؟

در صورتی که برخی از وراث اجازه اجرای وصیت نامه را بدهند وصیت نامه نسبت به سهم آنان صحیح است و اجرا خواهد شد. اما نسبت به سهم کسانی که آن را اجازه نکرده اند قابلیت اجرایی ندارد.

نکته: دادخواست تنفیذ وصیت نامه در مورد وصیت نامه های سری یا خودنوشت است. چرا که وصیت نامه رسمی به صورت صحیح تنظیم می شود و در حکم اسناد رسمی است.

نحوه تنظیم وصیت نامه

تنفیذ وصیت نامه در هنگامی که یکی از وراث صغیر است:

اگر یکی از وراث صغیر باشد؛ ولی، وصی یا قیم نمی تواند آن را تنفیذ نماید. تنها در صورتی که اجرای وصیت نامه منوط به اجازه صغیر باشد و عدم اجازه او موجب ورود ضرر شود. ولی یا وصی می تواند اجازه اجرای آن را بدهد.

نکته: در صورتی که صغیر قیم داشته باشد و او اجازه اجرای وصیت نامه را بدهد، دادستان نیز باید آن را تایید نماید.

نحوه تقدیم دادخواست:

برای درخواست تنفیذ وصیت نامه باید دادخواست تنفیذ وصیت نامه را در دفتر خدمات الکترونیک تنظیم کنید و آن را ثبت نمایید.

مشاوره حقوقی مراحل تنفیذ وصیت نامه با ما تماس بگیرید
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

دریافت مستمری پدر متوفی توسط دختر

دریافت مستمری پدر متوفی توسط دختر یکی از دغدغه ها و ترس هایی که ذهن خانم های غیر شاغل بعد از فوت پدرشان، مشغول می نماید،...

آیا جنین از متوفی ارث می برد؟

آیا جنین از متوفی ارث می برد؟ ارث از مباحث پرکاربرد است و اغلب در مورد آن نزاع و کشمکش بسیاری نیز رخ می دهد. یکی از شبهاتی که...

آیا می توان فرزند را از ارث محروم کرد؟

آیا می توان فرزند را از ارث محروم کرد؟ بارها این جمله را از پدر و مادر یا درفیلم وسریال ها شنیده اید: «از ارثم محرومت میکنم.»...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.