مراحل طلاق توافقی چیست

توسط : آبان 1, 1399 0
طلاق توافقی

اگر زوجین قصد انحلال نکاح داشته باشند، طلاق توافقی یکی از ساده ترین راه های جدایی و طلاق می باشد. در این نوع طلاق زوجین می باید بر سر مسائل زیر به توافق برسند.

مرحله اول

  • مهریه و نفقه: میزان پرداخت مهریه به صورت توافقی می باشد، به این معنا که برخلاف باور عموم؛ در طلاق توافقی لزوما مهریه بخشیده نمی شود و زوجین می توانند بر سر میزان پرداختی آن چه به صورت نقد و چه به صورت اقساط به توافق برسند.
  • جهیزیه: از آن جهت که زوجه می تواند در هنگام طلاق تمامی اقلام جهیزیه خود را مطالبه کرده و با خود ببرد، تصمیم گیری در مورد تعداد وسایل و چگونگی و زمان جابجایی آنها نیز به صورت توافقی صورت می گیرد.
  • حضانت فرزندان: در مورد حضانت فرزندان؛ مکان و روزهای دیدار والدین با فرزندان، هزینه ها و نفقه اطفال، محل اقامت و.. زوجین باید با هم به توافق برسند. گرچه در این مورد دادگاه با توجه به صلاحدید اطفال و وابستگی عاطفی آنان، دخالت های لازم را خواهد داشت.

مرحله دوم

پس از رسیدن به توافقات لازم، زوجین باید از طریق سامانه تصمیم به آدرس http://zaman.behzist.net جهت گذراندن دوره 45 روزه مشاوره اقدام به ثبت نام کنند. درصورتی که پس از گذراندن دوره های مشاوره؛ زوجین همچنان بر طلاق اصرار ورزند، دادخواست طلاق از طریق دفتر خدمات قضایی ثبت می گردد.

مرحله سوم

پس ازگذراندن این مرحله، از طریق پیامک به زوجین اعلام می گردد که چه زمانی، به کدام شعبه باید مراجعه کنند. دادگاه، زوجین را به واحدهای مشاوره معرفی می کند، در آنجا مشاورین ضمن پرسیدن دلایل طلاق، از زوجین راجع به توافقات آنها نظیر نفقه، مهریه و دیگر موارد مالی، حضانت فرزندان، جهیزیه و.. نیز سوال می شود و تمامی توافقات را مکتوب و به امضای زوجین می رسانند. پس از دریافت توافق نامه؛ زوجین به شعبه مربوطه راهنمایی می شوند، با توجه به رویه ی شعبه وقت جلسه رسیدگی اعلام می گردد که معمولا برای طلاق توافقی، همان روز یا دو روز بعد از آن می باشد.

در دادگاه قاضی با توجه به بررسی مدارک “گواهی عدم سازش” را صادر می کند که این رای تا 3 ماه دارای اعتبار می باشد.

لازم به ذکر است که معمولا در این دادگاه زوجین امضاء می دهند که نسبت به این رای اعتراض ندارند و حق تجدیدنظر خواهی و یا واخواهی را از خود سلب می کنند.

در نهایت زوجین یا وکلای آنها می توانند از یکی از دفاتر ثبت طلاق، وقت مراجعه گرفته و جهت ثبت رسمی طلاق و خوانده شدن صیغه طلاق به آنجا مراجعه کنند.

گروه حقوقی دادیاران بهترین وکیل طلاق در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

نکات قابل توجه:

  • هزینه جلسات مشاوره و محضر به عهده زوجین می باشد.
  • در تمامی مراحل به جای زوجین، وکلای آنها می توانند حضور داشته باشند به جز مرحله آخر(خوانده شدن صیغه طلاق)
  • پیش از مراجعه به محضر زوجه موظف است آزمایش بارداری داده و برگه عدم بارداری را به محضر تسلیم کند.
  • اگر زوجه باکره باشد باید جهت انجام معاینه به‌ پزشکی قانونی مراجعه کرده و برگه سلامت را به دادگاه تحویل دهد.
  • اگر زوجه باکره باشد و این موضوع از طریق پزشکی قانونی ثابت گردد، زوجه می تواند با اجازه دادگاه پس از طلاق، نام همسر خود را از شناسنامه حذف کند.
  • زوجین باید پیش از هر اقدامی در سامانه ثنا ثبت نام کنند. زیرا بر خلاف گذشته ابلاغات به صورت مکتوب به درب منزل ارسال نمی شوند.
  • زوجین می توانند در هر یک از مراحل اعلام کنند که پشیمان شده اند و تمایل به ادامه زندگی دارند.

طی کردن تمامی این مراحل شاید ماه ها زمان ببرد. صرف هزینه و زمان بسیار زیاد مطمئنا برای زوجین مطلوب نیست. با مراجعه به دفاتر دادیاران و یا تماس با ما از طیق لینک های ارتباطی؛ با وکلای ما در ازتباط باشید.

یکی از راه‌های کوتاه کردن زمان طلاق های توافقی، و انجام آنها طی بازه زمانی 20 روزه؛ توافق زوجین و اقدام به طلاق یک طرفه می‌باشد. وکلای حاذق ما می‌توانند از طریق راه های قانونی، طلاق را ظرف مدت محدودتر و صرف هزینه های کمتر؛ امکان پذیر سازند.

اجرا گذاشتن مهریه و نحوه توقیف اموال

√سطح مطلب: عمومی در بسیاری از موارد بعد از وقوع عقد نکاح زوجه به هر دلیلی به فکر به اجرا گذاشتن مهریه خود می افتد اما این کار...

مفهوم تمکین و الزام به آن

تمکین به چه معناست؟ تمکین به طور کلی به دو نوع عام و خاص تقسیم می شود؛ تمکین خاص یعنی آن که زن با همسر خود به طور متعارف نزدیکی...

فریب در ازدواج و فسخ نکاح

فریب در ازدواج و فسخ نکاح به استناد آن فرض کنید آقایی به خواستگاری شما می آید و می گوید من دکتر متخصص هستم و شما هم به علت...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.