مشاور حقوقی

توسط : ۲ آذر, ۱۳۹۹ 0
مشاور حقوقی در مشهد
به این مطلب امتیاز دهید

مدت زمان تخمینی مطالعه: ۶ دقیقه

مشاور حقوقی


 • مشاور حقوقی کیست؟
 • در چه مواردی می توان به مشاور حقوقی مراجعه کرد؟
 • تفاوت مشاور حقوقی و وکیل چیست؟

قطعا پس از هر نوع مریضی در صورت نیاز به پزشک متخصص مراجعه می کنید. پزشک شما در امور حقوقی مشاور حقوقی و وکیل می باشد. البته متاسفانه همانند فرهنگ بد عدم مراجعه به مشاورین روانشناس، بسیاری از افراد در مواجهه با مسائل حقوقی اصلا اعتقادی به مراجعه به کارشناس حقوقی ندارند.

با گسترش روابط، فرهنگ ها در جوامع مختلف، آثار و رویه های قانونی همواره پیچیده و گسترده تر شده است. لذا اینکه افراد خود به دنبال جذب اطلاعات لازم بگردند کار عاقلانه ای نیست. هرچند همواره تاکید می گردد که با مطالعات حقوقی اطلاعات خود را افزایش دهند اما گاهی اوقات تنها یک متخصص می تواند مشکل شما را به درستی و راحتی حل کند.

مشاور حقوقی کیست ؟


مشاور حقوقی کسیست که ، باتوجه به دانش و آگاهی ای که بر قوانین حقوقی دارد می تواند افراد را در امور حقوقی راهنمایی و پشتیبانی کند. حال چه این امور کیفری باشد چه حقوقی، یا آن که تنظیم سند و یا مفاد یک قرارداد باشد.

در واقع مشاور با ارائه راهکار و راهنمایی های لازم، میتواند از بروز مشکلات حقوقی و قانونی جلوگیری و یا یک مشکل و یا دعوای حقوقی را حل و فصل نماید. در کشور ایران فارغ التحصیلان رشته های حقوق از دانشگاه های مورد تایید می توانند مشاوره ی حقوقی بدهند.

به طور کل مشاوره ی حقوقی به ۳ دسته امور قراردادها، امور دعاوی و امور پژوهشی تقسیم می شود. ما در دادیاران تخصص مشاورین خود را به ۴ گروه زیر دسته بندی کرده ایم . اگر به دنبال مشاوره ی حقوقی در مشهد هستید حتما با ما تماس بگیرید.

 1. امور خانواده
 2. حوزه جرایم کیفری
 3. مشاور در امور قراردادها و امور تجاری
 4. امور حقوق املاک و اراضی

وکیل کیست؟


در ایران برای صدور پروانه وکالت و اجازه کار به عنوان وکیل، فرد باید علاوه بر داشتن مدرک دانشگاهی حقوق یا رشته های مرتبط، آزمون ها و دوره کارآموزی مربوط به وکالت را گذرانده باشد. جذب وکیل تنها از طریق دو ازمون سراسری زیر انجام می گیرید.

 1.  آزمون وکالت که توسط کانون وکلا برگزار می‌ شود.
 2.  آزمون مشاوران حقوقی که مرکز امور مشاوران حقوقی قوه قضاییه آن را برگزار می کند.
مشاوره حقوقی در مشهد

هر دو این نهاد ها جز در برخی موارد خاص، تفاوت زیادی با هم ندارند. افراد پس از گذراندن دوره های کاراموزی وکالت، پروانه وکالت پایه یک دریافت می کنند.

کار وکیل با انعقاد قرارداد میان وکیل و شخص (حقیقی یا حقوقی) تحت عنوان موکل شروع می شود. به موجب این قرارداد هریک از طرفین دارای حق و تکلیف بر دیگری می گردند. وکیل علاوه بر ارائه راهنمایی های حقوقی، موظف به شرکت در جلسات دادگاه، جمع آوری مدارک و ادله برای پرونده و دفاع از موکل می باشد.

به طور کلی هر وکیل می تواند مشاور حقوقی باشد، ولی هر مشاور حقوقی ای وکیل نیست.

مشاوره حقوقی در مشهد

تفاوت وکیل و مشاور حقوقی در چیست؟


 • هر فارغ التحصیل رشته ی حقوق می تواند مشاور حقوقی باشد، ولی برای وکیل شدن باید در آزمون وکالت قبول شد و پس از آن دوره دو ساله کارآموزی گذراند.
 • وکلایی که دارای پروانه وکالت هستند نمی توانند استخدام سازمان دیگری باشند مگر اینکه پروانه خود را تودیع کنند. ولی مشاوران می توانند در هر شرکت، سازمان یا اداره دولتی یا خصوصی استخدام شوند و همزمان به صورت مشاور حقوقی فعالیت کنند.
 • دستمزد مشاوران با توجه به نحوه فعالیتشان متفاوت است، اگر در ادارات به صورت دائم استخدام باشند دستمزد ماهیانه و اگر به صورت موقت استخدام باشند به صورت ساعتی دستمزد دریافت می کنند. درحالی که وکلا معمولا به صورت درصدی یا نرخ مشخص بابت هر پرونده دریافت می کنند.
 • وظایف مشاور حقوقی به ارائه مشاوره و راهنمایی پیش از وقوع مشکل (پیشگیری از وقوع مشکلات) خلاصه می شود. ولی وکیل علاوه بر ارائه راهنمایی های حقوقی موظف به پیگیری و حل مشکلات اعم از حقوقی و کیفری می باشد.
مشاوره حقوقی دادیاران

قبل از ارائه وکالت، مشاوره بگیرید!


همواره به مراجعین خود تاکید می کنیم تا در ابتدا قبل از هر اقدام حقوقی از وکیل مشاوره دریافت کنند. این کار باعث تمرکز و اگاهی بیشتر بر اقدامات حقوقی در آینده می شود. چه بسا در مواردی مراجعه کننده دریافته است که نیازی به گرفتن وکیل ندارد. و یا اینکه وقت خود را بابت یک پرونده بی نتیجه تلف نکند.

به طور کلی؛ قوانین برای همه افراد به طور یکسان برقرار می باشد. یکی از دلایل اینکه برخی می توانند راه های قانونی را به نفع خود طی کنند داشتن وکیل و مشاوران زبده و با تجربه می باشد. مراحل قانونی که شاید تنها یکبار در زندگی برای ما اتفاق افتاده، وکیل یا مشاور با دانش و آگاهی و سال ها تجربه می تواند تمامی مشکلات حقوقی، کیفری، خانوادگی و قضائی را با بهترین نتیجه حل کند. لذا داشتن مشاور و وکیل در تمامی موارد حقوقی و قانونی می تواند به شما، در رسیدن به بهترین نتیجه و حل اختلافات کمک کند.

پزشکی قانونی کجاست و چه وظایفی دارد ؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه فهرست مطالبپزشکی قانونی کجاست؟وظایف پزشکی قانونیتشخیص علل مرگوظایف پزشکان و کارشناسان پزشکی...

شورای حل اختلاف در چه مواردی صلاحیت رسیدگی دارد

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه فهرست مطالبدر چه مواردی شورای حل اختلاف صالح به رسیدگی قضایی می باشد؟صلاحیت شورای حل...

حکم و مجازات شرب خمر چیست؟

مدت زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه فهرست مطالب شرب خمر به چه معناست؟مسکر چیست؟ سکر چه حالتی است؟حکم و مجازات شرب خمرشخصی که...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۰ دیدگاه ثبت شده است.