مفهوم تمکین و الزام به آن

توسط : مرداد 11, 1400 0
الزام به تمکین

تمکین به چه معناست؟

تمکین به طور کلی به دو نوع عام و خاص تقسیم می شود؛ تمکین خاص یعنی آن که زن با همسر خود به طور متعارف نزدیکی جنسی داشته باشد. البته این یک بحث دوطرفه است و شوهر نیز باید در حدود متعارف با همسر خود نزدیکی داشته باشد.


تمکین عام نیز یعنی آن که زوجین وظایف خود را در مقابل همدیگر به طور متعارف انجام دهند. بنابراین اگر مثلا شوهر از زن خود بخواهد که تمام اموال خود را به وی انتقال دهد این یک خواسته غیر متعارف است. و زن می تواند از آن سرباز زند. در تمکین عام زن باید در منزلی که زوج تهیه کرده تمکین کند (سکونت یابد). البته محل سکونت باید در شان زوجه بوده و مرد به آن دسترسی داشته باشد. مگر اینکه انتخاب مسکن توسط زوجه قبلا در شروط نکاح قید شده باشد.

پذیرفتن ریاست مرد در خانواده مبنای تمکین و اصل ماده 1105 قانون مدنی می باشد.

ماده ۱۱۰۵ قانون مدنی :در روابط زوجین ریاست خانواده از خصائص شوهر است” .

ماده ۱۱۱۴ قانون مدنی :زن باید در منزلی که شوهر تعیین می کند سکنی نماید مگر آنکه اختیار تعیین منزل به زن داده شده باشد” .

عدم تمکین چیست؟

به عدم تمکین نشوز و به زنی که تمکین نمی کند ناشزه می گویند. بنابراین اگر زنی به وظایف خود در قبال همسرش عمل نکند ناشزه نامیده می شود. اگر این عدم تمکین از سوی هر دو طرف باشد آن را شقاق می دانند.

ضمانت اجرای عدم تمکین:

در صورتی که زن تمکین نکند و ناشزه باشد مستحق نفقه نخواهد بود.

نکته: نفقه در صورتی به زن تعلق نخواهد گرفت که برای عدم تمکین خود عذر موجهی نداشته باشد. یعنی اگر زن با عذر موجه وظایف خود در قبال همسرش را انجام ندهد مستحق نفقه خواهد بود. در این راستا باید به ماده 1108 قانون مدنی اشاره کرد که بیان می دارد: (( هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع کند، مستحق نفقه نخواهد بود.))

شوهر نیز در صورت عدم تمکین با ضمانت اجرا مواجه خواهد بود. اگر مرد در مقابل همسر خود تمکین نکند، زن می تواند الزام وی به تمکین را بخواهد. و اگر شوهر حاضر به تمکین نشود در صورتی که مورد از موارد عسر و حرج باشد همسر وی می تواند از دادگاه درخواست طلاق نماید.

فریب در ازدواج و روشهای فسخ نکاح را در این مطلب بخوانید .

ایا میتوان به علت ناتوانی جنسی مرد طلاق گرفت ؟

نحوه درخواست الزام به تمکین:

برای این منظور باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنید و در آنجا دادخواست الزام به تمکین زوجه توسط زوج و یا وکیل وی تنظیم گردد. همچنین دلایل اثباتی خود مثل استشهادیه یا اظهارنامه الزام به تمکین را به دادخواست ضمیمه نمایید. پیشنهاد میگردد قبل از شکایت الزام به تمکین زوجه، اظهار نامه ای مبنی بر عدم تمکین زوجه صادر گردد. مراحل دادگاه اینگونه است که که زوج بایستی ثابت نماید که مقدمات تمکین مانند مسکن در شان زوجه و اسباب اثاثیه مناسب را تهیه کرده است.

در صورتی که رای قطعی به نفع زوج صادر شود، زوجه میتواند درخواست اجرائیه الزام به تمکین نماید. با توجه به اینکه زوجه را نمیتوان به زور به منزل زوج آورد، دادگاه پس از مهلت مشخص و عدم تمکین زوجه، نشوز وی را اعلام میکند. لذا زوج پس از اعلام نشوز میتواند از مزایای آن استفاده کند. از جمله این مزایا عدم اجبار به پرداخت نفقه و  ازدواج مجدد بدون نیاز به اذن همسر می باشد.

گروه حقوقی دادیاران  مشاوره حقوقی در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

تنفیذ طلاق چگونه است؟

تنفیذ طلاق چگونه است؟ طلاق به عنوان آخرین راهکار برای خاتمه دادن به زندگی مشترک است و همواره تلاش شده تا زوجین مجددا کنار...

استشهادیه چیست؟

استشهادیه چیست؟ وقتی دعوایی در دادگاه مطرح  می شود هر کدام از طرفین باید ادله و مستنداتی برای ادعای خود بیاورند. قانون...

طلاق یک طرفه و تفاوت آن با توافقی

طلاق یک طرفه و تفاوت آن با توافقی طلاق یکی از راه کار های قانون گذار برای پایان دادن به زندگی مشترکیست که زن یا شوهر دیگر...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.