نحوه تنظیم دادخواست اعسار

توسط : مهر 10, 1400 0
نحوه تنظیم دادخواست اعسار

دادخواست اعسار و نکات مهم مربوط به آن

اعسار به معنای عدم توانایی مالی می باشد. و به شخصی که تمکن مالی لازم برای پرداخت بدهی های خود را ندارد معسر می گویند. در ادامه انواع اعسار و نحوه تنظیم دادخواست اعسار بررسی میگردد.


اعسار به طور کلی به دو نوع تقسیم می شود:

. اعسار از پرداخت هزینه دادرسی

. اعسار از پرداخت محکوم به

مورد اول در جایی اتفاق می افتد که مدعی نتواند هزینه های دادرسی را بپردازد. هر شخصی که قصد احقاق حق خود از طریق دادگاه را داشته باشد باید هزینه های دادرسی مربوطه را بپردازد. و در جایی که توانایی پرداخت آن را نداشته باشد باید دادخواست اعسار از پرداخت هزینه های دادرسی را بدهد.

مورد دوم نیز در جایی اتفاق می افتد که محکوم در یک پرونده، تمکن مالی لازم برای پرداخت بدهی خود را نداشته باشد. برای مثال فردی در جریان یک پرونده محکوم به پرداخت دینی می گردد. اما توانایی پرداخت آن را ندارد، در این مورد باید دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به را بدهد. مانند شخصی که محکوم به پرداخت مهریه می گردد.

دادخواست چیست؟

وکیل پایه یک دادگستری در مشهد

مشاوره حقوقی رایگان در مشهد

نکته: ثبت دادخواست اعسار از پرداخت هزینه های دادرسی در هر مرحله از دادرسی امکان پذیر است. چنانچه در مرحله ایی فرد توانایی مالی لازم برای پرداخت هزینه دادرسی را پیدا کند، مکلف است تمام هزینه ها را بپردازد.

طرح دعوی اعسار:

اعسار به طور کلی به دو نحو مطرح می شود: 1. همراه با دعوای اصلی 2. از طریق دادخواست جداگانه. دادگاهی هم که نسبت به دادخواست اعسار محکوم رسیدگی می کند همان دادگاهی خواهد بود که به دعوای اصلی رسیدگی کرده است.

نحوه اثبات اعسار (نحوه تنظیم دادخواست اعسار):

برای اثبات اعسار راه های مختلفی از جمله ارائه مدارک دال بر عدم توانایی مالی و شهادت شهود وجود دارد. قانونگذار در ماده 506 قانون آیین دادرسی مدنی بیان می دارد که: در صورتی که دلیل اعسار شهادت شهود باشد، باید شهادت کتبی حداقل دونفر از اشخاصی که از وضعیت مالی و زندگانی او مطلع می باشند به دادخواست ضمیمه شود. در شهادتنامه، مشخصات و شغل و وسیله امرار معاش مدعی اعسار و عدم تمکن مالی او برای تادیه هزینه دادرسی با تعیین مبلغ آن باید تصریح شده و شهود منشا اطلاعات و مشخصات کامل و اقامتگاه خود را به طور روشن ذکر نمایند.

نکته: در مواردی که اعسار از پرداخت هزینه دادرسی داده می شود در صورتی که شخص از اعسار استفاده کند و در آخر پیروز پرونده گردد. مکلف است هزینه های دادرسی را بپردازد.

وکلای پایه یک دادگستری در مجموعه حقوقی دادیاران با بالاترین سابقه در مسائل حقوقی، می توانند در امر تنظیم دادخواست شما را یاری نمایند.

 

 

گروه حقوقی دادیاران مشاوره حقوقی با وکیل پایه یک دادگستری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

شکایت به دلیل مشکلات پارکینگ آپارتمان

شکایت به دلیل مشکلات پارکینگ آپارتمان اگر یکی از همسایگان اقدام به تصرف پارکینگ آپارتمان شما کند چگونه می توانید شکایت...

نحوه شکایت از همسایه پر سروصدا

نحوه شکایت از همسایه پر سروصدا چطور می توان از سر و صدای همسایه شکایت کرد؟ چه سروصداهایی قابل شکایت اند؟ به کجا باید شکایت...

ساعات کاری دفاتر خدمات قضایی

ساعات کاری دفاتر خدمات قضایی یکی از مراجعی که در چند سال اخیر جهت تسهیل کار مراجع قضایی تاسیس شده اند دفاتر خدمات...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.