نحوه تنظیم وصیت نامه

توسط : شهریور 13, 1400 0
نحوه تنظیم وصیت نامه

انواع وصیت نامه و نحوه تنظیم آن

همانطور که می دانید وصیت نامه نوشته ایی است که در طی آن فرد می تواند تکلیف یک سوم از اموال خود را مشخص نماید. عمل کردن به وصیت نیز جزو واجبات شرعی است. با این حال ممکن است ندانیم چطور وصیت نامه را تنظیم کنیم؟ در ادامه به انواع وصیت نامه و نحوه تنظیم آن اشاره خواهیم کرد.


وصیت نامه ها به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند؛ وصیت نامه تملیکی و عهدی.

وصیت نامه تملیکی:

وصیت نامه تملیکی وصیت نامه ایی است که در طی آن مالی از اموال متوفی، از آن شخص مدنظر وی خواهد بود.

وصیت نامه عهدی:

اگر به موجب وصیت نامه انجام عملی بر عهده وراث گذاشته شود این وصیت نامه عهدی می باشد.

وصیت نامه شکل های متفاوتی در تنظیم نیز دارند. که به سه گروه تقسیم می شوند: وصیت نامه رسمی، وصیت نامه خود نوشت، وصیت نامه سری.

نکته: وصیت نامه باید توسط موصی یا در حضور او تنظیم شود و امضا وی را داشته باشد.

نحوه تنظیم وصیت نامه

بهترین وکیل مشهد

وصیت نامه رسمی:

وصیت نامه رسمی وصیت نامه ایی است که در دفتر اسناد رسمی به ثبت میرسد و اعتبار آن مثل اسناد رسمی می باشد. و کسی نمی تواند در صحت آن تردید کند.

نکته: بعد از تنظیم وصیت نامه، موصی هر زمان که بخواهد می تواند از آن رجوع کند و اگر بخواهد آن را اصلاح نماید.

 وصیت نامه خودنوشت:

همانطور که از اسم این شکل از وصیت نامه مشخص است. وصیت نامه ایی خود نوشت است که توسط موصی تنظیم شود.  بر طبق ماده 278 قانون امور حسبی، این وصیت نامه باید حتما به خط موصی نوشته شده باشد و امضا موصی و تاریخ تنظیم آن نیز درج شده باشد.

نکته: وصیت نامه عادی از اعتبار برخوردار است اما اعتبار آن در حد اسناد عادی است. بنابراین هر کدام از ورثه این حق را دارند تا در صحت آن تردید کنند.

وصیت نامه سری:

بر طبق ماده 279 قانون امور حسبی وصیت نامه سری مثل وصیت نامه خود نوشت می تواند به خط موصی باشد یا آن که شخص دیگری آن را نوشته باشد. اما در هر حال باید امضا موصی را داشته باشد در غیر این صورت معتبر نخواهد بود. وصیت نامه سری در نزد اداره ثبت محل اقامت موصی یا محل های دیگری که در آیین نامه وزارت دادگستری تعیین شده باشد به امانت گذاشته می شود. این وصیت نامه را نیز می توان مانند وصیت نامه رسمی از محلی که به امانت گذاشته شده پس گرفت.

نکته: ماده 280 قانون امور حسبی بیان می کند: (( کسی که سواد ندارد نمی‌تواند به ترتیب سری وصیت نماید.)) در نتیجه فرد بی سواد نمی تواند وصیت نامه را به شکل سری تنظیم نماید. همچنین فردی که توانایی حرف زدن ندارد باید وصیت نامه را سری با خط خود نوشته و آن را امضا کند. و در حضور مسئول دفتر اسناد رسمی بنویسد که این وصیت نامه، وصیت نامه او می باشد.

وصیت نامه شفاهی:

بر طبق قانون وصیت نامه فقط می تواند به شکل کتبی باشد نه طور دیگر. اما در برخی موارد میبینیم که افراد به شکل شفاهی در نزد دیگران وصیت می کنند. آیا این وصیت معتبر است؟

در پاسخ باید به ماده 291 قانون امور حسبی اشاره کرد و گفت وصیت نامه شفاهی در صورتی معتبر است که تمام ورثه صحت آن را تصدیق کنند. یعنی آن را صحیح بدانند. بنابراین این شکل از وصیت نامه حتی با آوردن شهود مورد پذیرش قرار نمی گیرد مگر آن که ورثه به صحت آن اقرار کنند.

 

 

دریافت مستمری پدر متوفی توسط دختر

دریافت مستمری پدر متوفی توسط دختر یکی از دغدغه ها و ترس هایی که ذهن خانم های غیر شاغل بعد از فوت پدرشان، مشغول می نماید،...

آیا جنین از متوفی ارث می برد؟

آیا جنین از متوفی ارث می برد؟ ارث از مباحث پرکاربرد است و اغلب در مورد آن نزاع و کشمکش بسیاری نیز رخ می دهد. یکی از شبهاتی که...

آیا می توان فرزند را از ارث محروم کرد؟

آیا می توان فرزند را از ارث محروم کرد؟ بارها این جمله را از پدر و مادر یا درفیلم وسریال ها شنیده اید: «از ارثم محرومت میکنم.»...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.