ولی دم چه کسی است؟

توسط : آذر 13, 1400 0
ولی دم

ولی دم به چه کسی می گویند؟

بسیاری از ما در هنگامی که قتلی اتفاق می افتد با واژه ولی دم برخورد کرده ایم اما آیا می دانید ولی دم به چه کسی می گویند و اصلا چه نقشی دارد؟  آیا همسر مقتول جزو اولیای دم می باشد؟ برای آن که پاسخ این پرسش ها را بدانید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

قتل عمد چیست؟

قتل به طور کلی به دو دسته عمد و غیرعمد تقسیم می شود که هر کدام از آنها مجازات مخصوص به خود را دارد. قتل غیر عمد مجازات حبس از سه تا ده سال را دارد اما قتل عمدی قصاص دارد. قتل عمد نیز به قتلی گفته می شود که در طی آن قاتل، مقتول را عمدا به قتل برساند و از وی سلب حیات نماید. ما در مطلبی جداگانه به طور مفصل قتل عمد را بررسی کرده اییم که برای خواندن آن مطلب اینجا را کلیک کنید.

ولی دم

ماده 351 قانون مجازات اسلامی در تعریف ولی دم بیان می کند که « ولی دم، همان ورثه مقتول است به جز زوج یا زوجه او که حق قصاص ندارد.» ولی دم  صاحب حق قصاص نیز نامیده می شود. در هنگامی که قتل عمدی رخ می دهد و بحث قصاص به پیش کشیده می شود، اولیای دم باید نسبت به حق قصاص تصمیم گیری نمایند که این تصمیم می تواند گذشت از قصاص یا اجرای آن باشد. همانطور که در ماده فوق اشاره شده است اولیای دم ورثه مقتول هستند. یعنی هر کسی که در هنگام مرگ مقتول از او ارث می برد، جزو اولیای دم می باشد.

قصاص و شرایط آن

اجرای قصاص در مورد افراد کمتر از 18 سال

ولی دم محسوب شدن یا نشدن همسر

همسر مقتول به طور کلی بر طبق ماده 351 جزو اولیای دم به حساب نمی آید و فرقی هم نمی کند که مرد یا زن باشد. اما یک مورد را می توان اشاره کرد که در طی آن همسر مقتول جزو اولیای دم به حساب آید آن هم در جایی است که وی خود جزو ورثه، صاحب اصلی حق قصاص باشد و صاحب اصلی حق قصاص فوت کند که در طی آن همسر مقتول جزو اولیای دم می شود. مثلا در فرضی که زن و شوهر، دخترعمو و پسر عمو باشند؛ اگر مرد به قتل برسد و پدرش صاحب اصلی حق قصاص باشد و بعد از چند وقت پدر هم فوت نماید و ورثه ایی جز همان دختر برادرش (که همسر پسرش بود) نداشته باشد، همسر مقتول ولی دم وی خواهد شد.

 

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکلای کیفری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

نکات کلیدی در تنظیم شکوائیه

نکات کلیدی در تنظیم شکوائیه شکوائیه یعنی چه؟ برای تنظیم شکوائیه باید چه نکاتی را رعایت کرد؟ برای به جریان افتادن یک...

جلب ثالث چیست؟

 جلب ثالث چیست؟ گاهی اوقات اتفاق می افتد که در جریان رسیدگی به یک دعوی، یکی از طرفین دعوی حضور شخص ثالثی را نیاز می بیند....

مجازات رانندگی بدون گواهینامه

مجازات رانندگی بدون گواهینامه برای رانندگی کردن با اتومبیل یا هر وسیله ی نقلیه ی دیگر هرشخصی باید آموزش های لازم را ببیند...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.