وکیل طلاق در مشهد

توسط : تیر 13, 1400 0
وکیل طلاق در مشهد

وکیل طلاق در مشهد

دفتر حقوقی دادیاران با همکاری وکلای متخصص در حوزه امور حقوق خانواده و وکیل طلاق در مشهد ، خدمات مشاوره و وکالت پرونده های طلاق را با شرایط ویژه تقبل می نماید. در مقاله زیر به راه های معمول طلاق یکطرفه و ارتباط با وکیل طلاق به صورت خلاصه اشاره شده است.


انواع طلاق در ایران

طلاق رجعی :

طلاق رجعی نوعی از طلاق است که در مدت عده برای مرد حق رجوع وجود دارد. عده، مدت زمانی است که زن پس از طلاق حق ازدواج مجدد ندارد . این مدت زمان بسته به نوع جدایی ( فسخ نکاح ،مرگ شوهر ، باردار بودن یا نبودن و نوع ازدواج و… ) متفاوت می باشد. علت وجود عده از نظر فقهی احترام به همسر سابق و اطمینان از نداشتن فرزند از وی و پاک بودن رحم می باشد . در دوره عده طلاق رجعی مرد میتواند به همسر خود رجوع کرده و به او محرم می باشد . هرگونه ازدواج مجدد زن در این دوره باطل می باشد . همچنین زوجه در این دوره شامل نفقه می باشد .

جهت هماهنگی با وکیل متخصص طلاق در مشهد با شماره زیر تماس بگیرید
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

طلاق بائن :

طلاق بائن آن است که در مدت عده برای مرد حق رجوع وجود ندارد. در طلاق بائن رابطه‌ی زوجیت قطع شده و حق نفقه از زن گرفته شده (مگر آن که آبستن باشد) و زوجین از یک دیگر ارث نمیبرند. و اگر مرد بخواهد دوباره با زن ازدواج کند باید عقد جدیدی جاری گردد.

موارد طلاق بائن :

 • طلاق دختر باکره . یعنی دختری که دخول انجام نداده است .
 • طلاق زن یائسه.
 • طلاق خلع و مُبارات مادام که زن رجوع به عوض نکرده باشد.
 • چنانچه مردی ۳ بار با یک زن ازدواج نماید طلاق سوم بائن محسوب میشود .
 • طلاق در صورت عسر و حرج زن .

عسر و حرج چیست و زوجه چگونه میتواند از آن استفاده کند ؟

عسر و حرج در لغت به معنای معنای سختی و مشقت می باشد . در قرآن کریم می‫خوانیم: «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً»، یا «سَیَجْعَلُ اللّهُ بَعْدَ عُسْرٍ یُسْراً». بدین ترتیب، معناى عسر عبارت از صعوبت، مشقت و شدت است که در فارسى از آن به دشوارى و سختى تعبیر مى‌شود. واژه حرج نیز به معناى ضیق، تنگى، و سختى به کار رفته است. «… ما جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ» .

حقوق مرد در ازدواج

ازدواج موقت و فرق آن با ازدواج دائم

مراحل طلاق توافقی چیست

عسر و حرج زوجه شرایطی است که زن به نوعی تحمل ادامه زندگی بر او دشوار می باشد و در حال رنج دیدن است . اثبات این موضوع در اختیار دادگاه خانواده می باشد . در واقع عسر و حرج دارای مفهومی عرفی است که دادگاه باید به این مسئله دست پیدا کند که زوجه در شرایطی است که ادامه زندگی برای اون با درد و رنج شدید همراه است. ولی شرایط مشخصی را عنوان نکرده است . به همین دلیل قانونگذار به ذکر مصادیق تمثیلی از آن اکتفا کرده است .

وکیل طلاق در مشهد

مواردی از مصادیق تمثیلی عصر و حرج ، در زیر عنوان میگردد :

 • ترک زندگی خانواده توسط شوهر حداقل به مدت شش ماه متوالی یا ۹ ماه متناوب در طول یک سال بدون عذر موجه .
  اعتیاد شوهر به مواد مخدر یا ابتلای او به مشروبات الکلی و امتناع زوج از ترک آن‌ها یا عدم امکان الزام شوهر به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است .
 • محکومیت قطعی 5 سال به بالا.
 • ضرب و جرح یا فحاشی یا هرگونه سوءِ رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زن قابل تحمل نباشد.
 • ابتلای شوهر به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا مسری یا هر عارضه‌ی صعب‌العلاج دیگر که زندگی مشترک را مختل کند مثل بیماری سارس یا ایدز.

 وکیل در مشهد طلاق، تلفن هماهنگی 09152447090

نکاتی در رابطه با طلاق از طریق عسر و حرج زن باید بدانید این است که عوامل فوق به تنهایی دال بر عسر و حرج نیست و شرایط عسر و حرج برای قاضی باید محرض شود . لذا اینکه زوج صرفا به مواد مخدر اعتیاد داشته یا در مواردی همسر خود را کتک زده است ادله کافی محسوب نمیگردد . با سوابق که از دادگاه های خانواده مشهد داریم، شرایط عسر و حرج اخرین مرحله برای طلاق یک طرفه زن می باشد . مگر اینکه زوجه واقعا شرایط کافی را داشته باشد.

همچنین در نظر داشته باشید که این نوع از طلاق معمولا مراحل طولانی داشته و نیاز به ادله و شهود کافی می باشد . به عنوان مثال ضرب و جرح زن باید در پزشک قانونی اثبات گردد . همچنین این ضرب و جرح باید مکرر و به گونه ای باشد که شرایط عسر و حرج را برای قاضی پرونده مسجل کند.

در نظر داشته باشید که سوابق شکایت ، صورت جلسات کلانتری و پزشک و قانونی بالخصوص به صورت مکرر و در دراز مدت به اثبات شرایط عسر و حرج کمک خواهد کرد . پیشنهاد میگردد جهت طلاق یکطرفه با وکلای ما در مجموعه حقوقی دادیاران مشورت کنید.

طلاق از طریق ترک انفاق

طبق ماده 1129 قانون مدنی زوجه در دو صورت میتواند درخواست طلاق ترک انفاق از دادگاه نماید . اول در صورت عجز زوج به پرداخت نفقه و دوم امتناع شوهر از پرداخت نفقه. در صورتی که هر کدام برای دادگاه محرز گردد دادگاه میتواند حکم  اجبار به طلاق زن نماید. در جرم ترک انفاق برای اینکه شوهر به دلیل نفقه ندادن مجازات شود، باید با وجود استطاعت مالی و وضع اقتصادی مناسب، از انجام وظیفه خودداری کند. البته در صورتی که شوهر ثابت کند که زن از وی تمکین نمی کند، نه ‌تنها مجازاتی نداشته، بلکه تکلیف پرداخت نفقه از گردن او ساقط خواهد شد. میتوان در نظر داشت که زوجه میتواند قبل ازدواج عدم پرداخت نفقه را در صورت داشتن وکالت طلاق شرط کند. پیشنهاد میگردد در رابطه با این مسئله حتما با وکیل متخصص طلاق در مشهد مشورت گردد.

تنفیذ طلاق چگونه است؟

تنفیذ طلاق چگونه است؟ طلاق به عنوان آخرین راهکار برای خاتمه دادن به زندگی مشترک است و همواره تلاش شده تا زوجین مجددا کنار...

استشهادیه چیست؟

استشهادیه چیست؟ وقتی دعوایی در دادگاه مطرح  می شود هر کدام از طرفین باید ادله و مستنداتی برای ادعای خود بیاورند. قانون...

طلاق یک طرفه و تفاوت آن با توافقی

طلاق یک طرفه و تفاوت آن با توافقی طلاق یکی از راه کار های قانون گذار برای پایان دادن به زندگی مشترکیست که زن یا شوهر دیگر...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.