وکیل طلاق در مشهد

توسط : مهر 2, 1399 1
وکیل طلاق مشهد

طلاق چیست؟

وکیل طلاق در مشهد در دادیاران. طلاق در لغت به معنای رها شدن می باشد. امروزه برای پایان دادن به رابطه زناشویی میان زن و مرد از این لغت استفاده می‌شود که در فقه و قانون شرایطی برای آن در نظر گرفته شده است.

نکته: طلاق با فسخ نکاح متفاوت است.

اقسام طلاق

در اقسام طلاق، طلاق رجعی و طلاق بائن بیان می شوند. به این معنا که در طلاق رجعی رابطه زناشویی به طور کامل از بین نرفته و در زمان عده زن، زن و شوهر می توانند به هم رجوع کنند و مجددا زندگی خود را از سر بگیرند ولی در طلاق بائن رابطه زناشویی به طور کل از بین رفته و زن می تواند بدون نگه داشتن عده مجددا با مرد دیگری ازدواج کند.

عده زن به چه معناست؟

براساس ماده 1151 و 1153 قانون مدنی عده به معنای سه طهر است! یعنی پاکی زن از عادت زنانگی و مدتی که بین این دو عادت است.

همچنین عده زن حامله نیز تا پایان حاملگی می باشد. در مدت عده زن نمی تواند مجددا ازدواج کند.

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکیل طلاق در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

انواع طلاق

تقاضای طلاق از طرف مرد

برخلاف قدیم که مرد می توانست مستقیما با مراجعه به دفترخانه همسر خود را بدون هیچ دلیلی طلاق دهد، امروزه براساس قانون حمایت از خانواده مرد هر زمان که اراده کند همسر خود را طلاق دهد موظف است با مراجعه به دادگاه و دریافت گواهی عدم سازش و پرداخت تمامی حق و حقوق مالی زن از جمله نفقه، نحله، مهریه و.. از همسر خود جدا شود.

نحله به چه معناست؟

نحله مبلغی است که با توجه به وسع مالی مرد و مدت زندگی مشترک، به صلاحدید دادگاه تعیین می شود و مرد موظف به پرداخت آن است نکته قابل توجه اینکه نحله تنها زمانی باید پرداخت شود که مرد تقاضای طلاق داده و هیچ دلیل موجهی برای آن ندارد.

نفقه به چه معناست؟

نفقه به معنای هزینه و خرجی زندگی شامل خوراک، پوشاک، مسکن، هزینه بهداشت و درمان و حتی خدمتکار درصورت عادت (به این معنی که زن در خانواده خود عادت به داشتن خدمتکار داشته باشد) و یا بیماری می باشد که برعهده مرد است. لازم به ذکر است میزان نفقه با توجه به شان زن، تحصیلات ، شغل و خانواده وی متغیر است و گرچه در قانون قید شده که تنها مایحتاج زن مورد توجه است ولی در دادگاه قاضی به میزان درآمد مرد نیز توجه می کند. مرد پس از طلاق موظف به پرداخت نفقه زن نمی باشد.

در چه صورتی مهریه به زن تعلق نمی گیرد؟

براساس قانون مدنی به محض وقوع عقد، زن مالک مهریه است. مواردی مثل ناشزگی (عدم تمکین)، دادخواست طلاق از طرف زن و یا حتی جرم خیانت زن (داشتن روابط نامشروع) نیز نمی تواند مانع دریافت مهریه از طرف زن شود.

تنها درصورتی که عقد میان زوجین به دلایلی باطل بوده و رابطه زناشویی میان آن‌ها صورت نگرفته باشد مهریه به زن تعلق نمی‌گیرد.

تقاضای طلاق از طرف زن

درصورتی که زن در شروط ضمن عقد، وکالت طلاق داشته باشد می تواند با مراجعه به دادگاه خود را مطلقه کند در غیر اینصورت نیز قانون شرایطی را در نظر گرفته که اگر زن بتواند آنها را به اثبات برساند می تواند از همسر خود جدا شود. این شرایط عبارتند از:

الف) عدم پرداخت نفقه از طرف مرد

ب) غیبت بدون دلیل مرد به مدت بیش از چهار سال و یا مفقودالاثر شدن وی

ج) در سختی و مشقت بودن زن به گونه ای که نتواند به زندگی مشترک ادامه دهد (عسر و حرج)

طلاق توافقی

ساده ترین نوع طلاق می باشد. در این نوع طلاق زوجین باید بر سر مسائل مالی (مهریه، نفقه و..) و فرزندان (حضانت، روزها و مکان ملاقات با فرزندان و…) به توافق برسند. برای انجام این طلاق زوجین باید به “سامانه تصمیم” مراجعه کرده و پس از انجام مشاوره و دریافت نظر کارشناس، به دادگاه مراجعه کرده و گواهی عدم سازش دریافت کنند. سپس به مدت 3 ماه فرصت دارند که به دفترخانه مراجعه کرده و طلاق خود را ثبت کنند.

نکته: برای انجام طلاق توافقی حتما باید هردوی طرفین(زن و مرد)در دفترخانه حاضر باشند در غیر اینصورت طلاق صورت نمی‌گیرد.

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکیل طلاق در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

وقف به چه معناست؟

وقف چیست ؟ در لغت به معنای حبس کردن، توقف، ایستادن و منحصر کردن چیزی به کسی می باشد. در اصطلاحات حقوقی وقف به این معناست که عین...

دادسرا کجاست ؟

دادسرا کجاست : نهادی در دادگستری که در حوزه هر شهرستان انجام وظیفه می کند! دادسرا به ریاست دادستان اداره می شود و همچنین دارای...

شورای حل اختلاف و تفاوت آن با دادگاه

سطح مطلب: عمومی شورای حل اختلاف کجاست؟ یکی از مراجع تخصصی برای رفع اختلاف و صلح و سازش در سطح کشور، شورای حل اختلاف می باشد....

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک دیدگاه ثبت شده است.