چگونه اعاده حیثیت کنیم؟

توسط : آبان 4, 1400 0
چگونه اعاده حیثیت کنیم

چگونه اعاده حیثیت کنیم؟

همه ی ما اصطلاح اعاده ی حیثیت را بسیار شنیده ایم، هنگامی که کسی به دیگری ادعایی غیرواقعی یا تهمتی را نسبت میدهد،این عمل در قانون  جرم است. فرد دیگر می تواند ازشخص اتهام زننده شکایت نموده و اعاده ی حیثیت کند. همچنین در مواردی وجود دارد که شخصی مورد محاکمه و بازداشت قرار می گیرد. در انتها می بینیم که بیگناهی شخص ثابت میشود. دراینجا نیز چنین شخصی می تواند نسبت به آبروی ازدست رفته خویش، خواستار اعاده ی حیثیت باشد.


اعاده ی حیثیت چیست؟

این دعوی زمانی می تواند به جریان بیفتد، که یک فردی با طرح دعوایی، باعث لطمه به حیثیت وآبروی دیگری شود. در صورتیکه آن فرد موردِ افترا بتواند ثابت کند که چنین جرمی از سمت او انجام نشده است. در اینجا این شخص بعد از اثبات ادعای خود، می تواند علیه افترا زننده دعوای اعاده ی حیثیت طرح کند.

نکته: دعوای اعاده ی حیثیت جزو آن دسته از دعاویی است که باید شاکی خصوصی داشته باشد.

شرایط تحقق جرم افترا:

1- اتهام ناروا و منتسب کردن جرمی به دیگری.

2- مشخص بودن فردی که به وی اتهام ناروا زده شده است.

3- عدم موفقیت در اثبات اتهام.

4- ورود اتهام و آسیب به حیثیت و آبرو دیگری از طریق:

  • نوشتن اوراق خطی یا چاپی
  • انتشار این اوراق
  • سخنرانی و طرح ادعا در مجامع
  • درج در روزنامه جراید

اعاده حیثیت در قانون مجازات اسلامی

این موضوع دربخش تعزیرات در مواد 697 و 698 جرم انگاری شده است. شخصی که اعتبار و آبروی او خدشه دارشده است، می تواند به جرم افترا از کسی که به او افترا زده، شکایت کند. در اینجا شخصی که افترا زده است، به موجب قانون مجازات، مجرم شناخته شده. و محکوم به مجازات کیفری متناسب میشود.

مجازات کیفری:

مطابق با متن ماده 697 قانون مجازات، قاضی پرونده در تعیین مقدار مجازات در محدوده ی ذکر شده در قانون اختیار دارد.

برای این جرم دو مجازات شلاق و حبس در نظر گرفته شده است که یکی از آنها را براساس صلاحدید دادگاه انتخاب میشود. در صورت تعیین مجازات حبس، به یکماه تا یکسال و در صورت تعیین مجازات شلاق، تا 74 ضربه قاضی می تواند حکم دهد.

ماده 698 قانون مجازات به جرم افترا به دلیل نشر اکاذیب می پردازد. در این مورد زیان مادی یا معنوی به دیگری وارد میشود.

دراینجا نیز شرایط مانند ماده قبل است. بر اساس این ماده می تواند به دوماه تا دو سال حبس تعزیری و یا تا 74 ضربه شلاق حکم دهد. در ادامه شخص زیان دیده می تواند دعوای اعاده حیثیت خود را نیز علیه متهم به جریان بیاندازد.

جرم فحاشی و توهین

نشر اکاذیب در فضای مجازی

خسارت معنوی:

شخصی که حیثیت و آبروی او لکه دار شده است، حتی در صورت صدور حکم بیگناهی باز هم ممکن است در اثر این افترا خسارات معنوی ایی به وی وارد شده باشد. در اینجا مطابق ماده 1 قانون مسئولیت مدنی، زیان دیده می تواند برای جبران خسارت معنوی خود طرح  دعوی نماید. هرچند که بنظر می رسد، تا به امروز چنین حکمی در دادگاه ها صادر نشده است.

طرح دعوای اعاده ی حیثیت:

مهلت طرح دعوی:

در قانون مجازات موعد زمانی خاصی برای مطرح کردن شکایت افترا و اعاده ی حیثیت مطرح نشده است. اما بطور کلی برای حفظ مصالح و جلوگیری از ضایع شدن حقوق اشخاص، بهتر آن است که پس از اثبات بیگناهی و تبرئه شدن، در اولین فرصت، برای طرح این دعوا اقدام نمایند.

نحوه طرح دعوی و شکایت:

شخصی که مورد افترا قرار گرفته، بعد از ثابت کردن بیگناهی خود در محکمه، براساس ماده 697 قانون مجازات، باید شکایت افترای خود را به دادسرا تقدیم کند. باید در خواست کند که فرد افترا زننده را مورد تحقیق و تعقیب کیفری قراردهند. دادگاده، افترا زننده را برای ارائه اظهارات و دفاعیات می خواند. چنانچه سوء نیت افترا زننده محرز شود، کیفر خواست صادر می شود. و پرونده در دادگاه عمومی جزایی  روال رسیدگی خود را طی میکند.

گروه حقوقی دادیاران – وکلای کیفری در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

اقدامات لازم بعد از سرقت گوشی

اقدامات لازم بعد از سرقت گوشی یکی  از مسائلی که امروزه در جامعه بسیار اتفاق می افتد سرقت گوشی است. بطوریکه افراد واهمه ی آن را...

نحوه شکایت از مامور نیرو انتظامی

نحوه شکایت از مامور نیرو انتظامی مامورین نیرو انتظامی ضابطان قضائی هستند که از طرف دادستان اقدام به تعقیب و دستگیری متهمین و جمع...

قرار منع تعقیب چیست؟

قرار منع تعقیب چیست؟ هنگامی شخصی در جایگاه متهم قرار می گیرد،پ س از گذشت مراحل  رسیدگی، دادگاه ممکن است قراری را بر حسب شرایط...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.