روشهای کلاهبرداری از طریق رمز ارزها

۲ شهریور, ۱۴۰۱ 0 مدت زمان مطالعه: 9 دقیقه
کلاهبرداری از طریق رمز ارزها
۵/۵ - (۱ امتیاز)

با توجه به افزایش سرمایه گذاری در حوزه رمز ارزهای دیجیتال و بازار داغ این روزهای دنیای کریپتو کارنسی ها کلاهبرداران زیادی هم به این حوزه ورود پیدا کرده اند. متاسفانه هم زمان با ایجاد موج سرمایه گذاری رمز ارزها و افراد نا اگاه و عامه بدون اگاهی کافی وارد این سرمایه گذاری میشوند و امار قربانیان را افزایش میدهند. روشهای زیادی برای سودجویان در این مورد وجود دارد. ما در این مطلب مواردی را به شما خواهیم گفت که بیشتر در کشور ایران اتفاق می افتد. این اطلاعات براساس پرونده های حقوقی و شکایات کیفری مطروحه در دفاتر حقوقی و وکلای دادیاران گرد اوری شده است. در این مطلب، در کنار راه های کلاهبرداری از طریق رمز ارزها روشهای پیشگیری از ان را به شما میگوییم، پس همراه ما باشید.

کمتر از یک ساعت پاسخ خود را دریافت کنید

رمز ارز چیست


یک نوع دارایی دیجیتال است که در طراحی ان از فناوری رمز نگاری نا متمرکز استفاده شده است. یعنی بدون اینکه مدیریت مالی ان از سوی سازمان یا سیستم مرکزی کنترل شود به صورت یک شبکه مدیریت میگردد. این نحوه مدیریت رمز نگاری شده در مقابل سیستم های متمرکز مالی مانند بانکها قرار میگیرد. تاریخچه رمز ارزها به سال ۱۹۸۰ برمیگردد که بین کوین نخستین رمز ارز می باشد. امروزه  به هرگونه سامانه الکترونیکی که نیاز به بانک مرکزی نداشته باشد رمز ارز گفته میشود .

جرایم رو به رشد رمز ارزهای دیجیتال


با توجه به موج ورود به اینگونه سرمایه گذاری ها و افزایش قابل توجه برخی از رمز ارزها، عموم مردم به فکر سرمایه گذاری در ان می باشند. متاسفانه بسیاری از این افراد اگاهی و دانش لازم را نداشته و با کوچکترین اطلاعاتی به این حوزه ورود پیدا میکنند. شاید اولین راه جلوگیری از ضررهای کلاه برداری های رمز ارز افزایش سطح دانش و اگاهی می باشد. در زیر روشهای اصلی کلاه برداری از طریق سرمایه گذاری، اموزش و تجارت ارزهای دیجیتال اتفاق می افتد، مورد بررسی قرار میدهیم.

روشهای کلاهبرداری از طریق رمز ارزها


۱- در اختیار گذاشتن رمز کیف پول

اولین و بیشترین مورد کلاهبرداری رمز ارزهای دیجیتال می باشد. سودجو با روشهای مختلفی مشخصات کیف پول دیجیتال قربانی را گرفته و پس از ان اقدام به انتقال دارایی، به حساب های شخصی و یا سایر کیف پولهای هدف میکند. بسیار مراجعین زیادی داشته ایم که در این باره از ما کمک خواسته اند. متاسفانه هیچ راه پیگیری حقوقی موثری وجود ندارد. زیرا پیگیری تراکنش رمز ارزها و مشخصات حساب های مقصد کار دشواری می باشد. کلاه برداران معمولا با روشهای زیر چنین اقدامی انجام میدهد :

کانالهای اموزشی که افراد در حین اموزش اطلاعات خود را در اختیار طرف مقابل خود قرار میدهند. در بسیاری از موارد در حین اموزش، از شما اسکرین شات های متفاوتی میگیرد تا جایی به کدهای رجیستی و یا رمزهای ورود شما برسد.

این روش ساده در حالتهای متفاوتی و شاید ناخواسته اتفاق می افتد. نکته اول این است که برای ارائه اطلاعات خود به هر فرد یا شخص و یا حتی افرادی که به شما اموزش میدهند خط قرمز داشته باشید. به این فکر باشید که ارائه اطلاعات حساب خود (حتی کوچکترین اطلاع) به منزله ارائه کلید منزل و اتاق و یا گاوصندوق خود به فرد غریبه می باشد. از صحت اعتبار افراد و کانالهای اموزشی اطمینان حاصل کنید. تلگرام به دلیل عدم وجود مشخصات هویتی دقیق مالک کانال یا گروه و عدم دسترسی بدون اطلاعات کافی، مکان مناسبی برای این افراد می باشد.

ارتباط با بهترین وکلای کلاهبرداری در مشهد

۲- بد افزارها و اپلیکیشن های کیف پول جعلی


استفاده کنندگان از پلتفرم های شبکه های مجازی همیشه باید از سیستم عامل موبایل و یا کامپیوتر خود اشنایی کافی داشته باشند. به عنوان مثال در سیستم عامل اندروید روشهای زیادی برای جلوگیری از هک شدن و بد افزارها و نرم افزارهای جعلی وجود دارد. همچنین وجود نرم افزار پلی استور و اپ استور،  محیط امنی را جهت دانلود نرم افزراهای معتبر فراهم کرده. ولی جالب است بدانید با وجود همین پلتفرم ها، خطر بد افزارهای از فیلتر رد شده در کمین می باشد.

در این روش قربانی از یک منبع نا معتبر نرم افزاری را که شبیه یک کیف پول و یا خدمات صرافی و … می باشد نصب میکند. این بد افزار اطلاعات شما را به چند روش استفاده میکند :

  • استفاده از رمز و عبور شما جهت ورود به کیف پول.
  • انتقال رمز ارز به کیف پول به مقصد متفاوت و نا معتبر و در نهایت گم شدن دارایی شما.

با اینکه نسبت به سایر روشها کمتر اتفاق می افتد و معمولا افراد از نرم افزارهای کیف پول مناسب و تایید شده استفاده میکنند، متاسفانه افراد زیادی هم هستند که به دلیل عدم اگاهی درگیر چنین بد افزارهایی شده اند .

پیشگیری: استفاده از سامانه و نرم افزراهای معتبر مانند اپ استور و گوگل استور جهت دانلود نرم افزارهای مختلف. پس از ان بررسی اعتبار و اصالت نرم افزار.

۳- اهدای ارز دیجیتال رایگان و یا توکن های بی ارزش


یکی از متداول ترین روشهای کلاه برداری در ایران می باشد. در این روش کلاه برداران و سودجویان پس از جلب اعتماد، اقدام به تخلیه دارایی و منایع شما میکنند. این کار با روشهای مختلفی صورت میگیرد. یکی از این روشها ارائه توکن های بی ارزش به صورت رایگان می باشد. سودجو قربانی را در یک پروسه غیر واقعی و یا بی ارزش قرار میدهد تا در نهایت به خواسته خود برسد.

پیشگیری: در دنیای رمز ارزها هیچ چیز رایگانی وجود ندارد مگر اینکه بی ارزش باشد. تحت تاثیر کلمات و جملات کسب توکن رایگان قرار نگیرید. مگر اینکه از منبع تایید شده و موثقی باشد که اعتبار ان برای شما ایجاد گردد.

۴- کلاهبرداری از طریق رمز ارزها با روش بازاریابی هرمی


با اینکه روشهای بازاریابی هرمی در اکثر کشورها قالب مشخص و قانونی دارد اما متاسفانه افراد خیلی کمی را دیده ام که از این کسب و کار خیری دیده باشند.

در طرح های هرمی رمز ارزها، قربانی در دو مرحله فعالیت دارد. ابتدا سرمایه گذاری یک رمز ارز کاملا بی ارزش و یا در مواردی فیک و سودهای کلان برای سود جویان. دوم فعالیت در جذب زیر شاخه و قربانیان بیشتر.

یک طرح هرمی به خاطر امید دادن برای دریافت سودهای نجومی با جذب اعضای جدید، متمایز می‌شود. فعالیت های هرمی در رمز ارزها هم به این صورت می باشد. انقدر سودهای عجیب قریب را در چشم شما بزرگ میکنند تا اینکه از منطق سرمایه گذاری دور میشوید و تا زمانی که به طور کامل سرمایه خود نا امید شوید. این نوع شبکه های هرمی رمز ارزها معمولا توکن های بسیار ناشناخته را به شما معرفی میکند. در برخی موارد خود توکنی را تولید و عرضه میکنند.

حتی در ابتدای کار شاید با یک پیشنهاد فوق العاده و یک مرحله خرید صاحب چندین برابر ان توکن شوید. پس از ان احتمال دارد مدت زیادی اجازه برداشت دارایی خود را نداشته باشید. همچنین با زیر مجموعه گیری و قربانی کردن افراد دیگر، شبکه را گسترش میدهید. تا جایی که یا شبکه کلا ورشکست میشود و کلا سرمایه شما نابود میشود. در بهترین حالت، سرمایه شما نه تنها افزایش نیافته بلکه چندین برابر کمتر میتوانید وجه خود را برداشت کنید. و یا اینکه این بازی کثیف برای یک دوره دیگر ادامه پیدا میکند.

پیشگیری : سمت هیچ نوع بازاریابی هرمی رمز ارزها نروید مگر اینکه رمز ارز معتبری در شبکه قابل سرمایه گذاری باشد که محدودیت خاصی بر ان وضع نشده است. که چنین چیزی بعید می باشد چون ماهیت این نوع سیستم ها به این شکل است که جنس با ارزش کم را بزرگ جلوه دهد!

۵- فیشینگ


اساس کار فیشینگ، جعل هویت یک شخص یا شرکت برای تخلیه اطلاعات مهم از قربانیان می باشد. فیشینگ یکی از متداول ‌ترین تکنیک ‌های کلاهبرداری در اینترنت است. بالخصوص جهت استخراج اطلاعات مالی در وبسایت ها! این تکنیک صرفا منحصر به تخلیه اطلاعات از طریق وبسایت های جعلی نیست. واسط چنین روشی میتواند ایمیل، نرم افزارها و شبکه های پیام رسان باشد. همچنین در فیشینگ روش متداولی وجود ندارد و سودجو نسبت به شرایط از روشهای مختلف استفاده میکند.

به عنوان مثال  ممکن است ایمیلی از سوی وبسایت صرافی خود دریافت کنید. در این ایمیل مشخصات صرافی و هویتی شما ذکر شده و قرار است برای افزایش امنیت پنل خود اقداماتی انجام دهید. این پست الکترونیک احتمالا حاوی یک لینک بوده و شما را برای حل مشکل به آدرسی مشخص هدایت می‌کند. در واقع شما به صفحه ای هدایت میشوید که کاملا شبیه صفحه صرافی طراحی شده است. در نهایت اطلاعات شما را استخراج میکند.

بیشتر بدانید

راه های پیشگیری:

  • جهت جلوگیری از کلاهبرداری از طریق رمز ارزها به روش فیشینگ همیشه ادرس url  های وبسایتی که در ان هستید بررسی کنید. این کار با مقایسه با وبسایت اصلی امکان پذیر است.
  • برای ورود به وبسایت شرکت یا پلتفرم مورد نظر ان را سرچ نکنید. نام وبسایت را مستقیم وارد کنید.
  • از وجود پروتوکل امنیتی ssl  یا تیک سبز قفل مانند در قسمت جستجو مطمئن شوید. در هر مرورگری میتواند متفاوت باشد.
  • همیشه از کانالهای ارتباط رسمی با شرکت مورد نظر در ارتباط باشید. به هر لینک و پیامی که برای ما ارسال گردید سریعا وارد نشوید و صحت ان را مورد بررسی قرار دهید.

در صورت برخورد با هرگونه کلاهبرداران و سودجویان حوزه اینترنتی و رمز ارزهای دیجیتال به پلیس فتا گزارش دهید.

در صورتی که دچار چنین مشکلی شدید با کارشناسان و وکلای دادیاران مشاوره بگیرید. همچنین با مراجعه به وبسایت حقوقی دادیاران از اخرین قوانین حقوقی و اطلاعات حقوقی روزمره با خبر خواهید شد.

مجازات شنود غیرمجاز

فهرست مطالبشنود غیرمجاز یا استراق سمعمجازات شنود غیرمجاز:مجوز شنود:صدور مجوز قانونی: هر فردی دارای حریم خصوصی است. حریم خصوصی...

جرایم سایبری

جرائم سایبری با گذشت زمان و رشد و پیشرفت تکنولوژی زندگی انسان ها تغییر پیدا کرده و راحت تر شده است. اما به موازات پیشرفت...

کلاهبرداری پیامکی

مدت زمان تخمینی مطالعه: 5 دقیقه جرم کلاهبرداری پیامکی چیست؟ چه مواردی جزو کلاهبرداری های پیامکی محسوب می شود؟ چگونه می...

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.