نکات ضروری در طلاق توافقی

۸ آبان, ۱۴۰۱ 0 مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
مراحل طلاق توافقی
۳/۵ - (۲ امتیاز)

 

در قوانین خانواده ایران، در کنار طلاق یک طرفه که هم از سوی آقا و هم تحت شرایطی خاصی از سوی خانم قابل اقدام هست، طلاقی به نام طلاق توافقی تعریف شده است. در این نوع طلاق هر دو طرف در شرایطی می توانند اقدام به طلاق توافقی نمایند که در مرحله اول تمایل نهایی به خاتمه زندگی با هم داشته باشند. ثانیا در مورد نفقه، حضانت، مهریه و جهزیه به توافق کامل رسیده باشند. در غیر اینصورت رای توافقی برایشان صادر نمی گردد. دراین مطلب قصد داریم به طور کامل نکات ضروری در طلاق توافقی را شرح دهیم .

کمتر از یک ساعت پاسخ خود را دریافت کنید

طلاق توافقی درجدیدترین قوانین سال ۱۴۰۱ و مدارک لازم


زوجین طبق مواد ۲۴ و ۲۵ قانون حمایت خانواده مصوب سال ۹۱ حتی اگر توافق بر جدایی داشته باشند به ناچار می بایستی از دادگاه حکم بگیرند. به این حکم گواهی عدم سازش می گویند. در صورت عدم توافق خانم و شوهر می تواند اقدام به طلاق یک طرفه نمایند که شرایط آن متفاوت می باشد.

 ماده ۲۴ قانون حمایت از خانواده:

« ثبت طلاق و سایر موارد انحلال نکاح و نیز اعلام بطلان نکاح یا طلاق در دفاتر رسمی ازدواج و طلاق حسب مورد پس از صدور گواهی عدم امکان سازش یا حکم مربوط از سوی دادگاه مجاز است.»

ماده۲۵ قانون حمایت از خانواده:

« درصورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع دهد. در این موارد طرفین می‌توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتداء در مراکز مذکور مطرح کنند.
در صورت عـدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهائی به دادگاه منعکس می‌کند.»

مدارک لازم جهت طلاق توافقی
  • سند ازدواج (عقدنامه)
  • شناسنامه زوج و زوجه
  • کارت ملی زوج و زوجه
  • گواهی عدم بارداری
  • در صورت باکره بودن زن، گواهی بکارت او
  • توافقنامه کتبی مبنی بر توافقات زن و مرد در مورد مسائل مختلف مانند مهریه، نفقه، حضانت فرزند و …
  • نظریه کتبی واحد مشاوره دادگاه خانواده
  • ارائه گواهی عدم امکان سازش که از مدت صدور آن سه ماه نگذشته باشد
  • در صورت داشتن وکیل وکالتنامه

مراحل اخذ گواهی عدم سازش و طلاق توافقی


در زیر به طور کامل مراحل طلاق توافقی به همراه آخرین قوانین و تغییرات سال ۹۹ مرحله‌ به‌ مرحله نگارش شده است.

در نظر داشته باشید رویه حقوقی برخی از شهرستان‌ها کمی متفاوت می‌باشد اما مراحل کلی آن به صورت زیر است.

گواهی عدم امکان سازش چیست؟

طلاق خلع و مبارات چیست؟

طلاق از طریق نفقه

طلاق از طریق عسر و حرج

۱. توافقنامه طلاق


هر دو طرف از قبل توافقات خود را در مورد کلیه مسائل مربوط به مهریه، نفقه، حضانت فرزندان و زمان و نحوه ملاقات، جهیزیه و اجرت‌المثل انجام داده و آن را مکتوب می‌کنند. لذا لازم است در متن آن دقت شود و با آگاهی کامل به همراه شاهد امضا گردد. اگر توافقنامه ی خود را در جایی از پرونده ضمیمه کردید، حتما از آن یک نسخه کپی بگیرید. پیشنهاد می شود که قبل از امضای محتوای توافقنامه با وکیل خانواده مشورت کنید. یک توافقنامه معتبر می‌تواند از بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیری کند.

مراحل طلاق توافقی

توافقنامه از روش اعطای وکالت نامه به خانم جزو نکات ضروری در طلاق توافقی


ابتدا مرد با حضور در دفتر اسناد رسمی به خانم به صورت محدود و یا نامحدود وکالت می دهد تا خود را مطلقه سازد. به اصطلاح حق طلاق را به خانم می‌دهد. در مقابل خانم اقرار نامه ای را تنظیم می کند و عنوان می نماید که کلیه حق و حقوق خود را دریافت نموده و از تاریخ تنظیم اقرارنامه هرگونه ادعایی در این خصوص از اعتبار نخواهد داشت. لذا در کنار وکالتنامه محضری اقرارنامه نیز دریافت کنید.

خانم میتواند با اعطای وکالت به وکیل دادگستری که وکیل مع الواسطه (با واسطه) خانم نام دارد، مراحل را بدون حضور خود انجام دهد. وکیل وی میتواند در حدود اختیارات مندرج در وکالت نامه اعطایی از سوی خانم گواهی عدم سازش را دریافت نماید.

۲. مراجعه به سامانه تصمیم سازمان بهزیستی


سازمان بهزیستی با همکاری معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه به منظور ارائه خدمات مشاوره‌ای به زوج‌های درآستانه طلاق سامانه‌ای به نام تصمیم راه اندازی کرده اند. زوج‌های که قصد طلاق دارند باید قبل از مراجعه به دادگاه در سامانه تصمیم سازمان بهزیستی ثبت نام کنند. پس از ثبت نام در این سامانه، ساعت، جلسات  و آدرس مراکز برای شما مشخص میگردد.

مشاور معمولا سعی در بررسی دلایل درخواست زوجین می‌نماید. همچنین توافق های مالی و غیر مالی زوجین در مورد مهریه و نحوه پرداخت آن، اجرت المثل، نفقه، حضانت فرزندان و جهیزیه و …  را مکتوب می کند. پس از آنکه تلاش برای ترغیب جهت زندگی مجدد به نتیجه ای نرسید در پایان جلسات کد پیگری ثبت ارائه می‌گردد. به آن گواهی عدم انصراف از طلاق گفته می‌شود. مراکز خدمات قضایی از سال ۷۷ بدون این برگه اجازه ثبت دادخواست طلاق یکطرفه را ندارند.

درنظر داشته باشید تعداد جلسات بستگی به شرایط و شهرستان متفاوت و از یک تا پنج جلسه می تواند زمان ببرد.

جهت ورود به سامانه تصمیم سازمان بهزیستی کلیک کنید. افراد به راحتی بدون نیاز به مراجعه میتوانند ثبت نام خود را تکمیل کنند.

۳. تنظیم دادخواست


به یکی از دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و تقاضای تنظیم دادخواست طلاق توافقی میدهید. دادخواست شما توسط دفتر خدمات قضایی تنظیم و به شعبه دادگاه خانواده ارجاع می‌شود. پس از آن وقت مشخصی توسط دادگاه تعیین شده تا هر دو یا وکیل شما در دادگاه حضور پیدا کند. این زمان به شما ابلاغ می‌شود.

مشاوره حقوقی دادیاران

۴. جلسه رسیدگی دادگاه


دوطرف و یا وکلای آن‌ها دردادگاه حضور پیدا می‌کنند. پس از نهایی‌شدن دادگاه و بررسی پرونده توسط قاضی، گواهی‌عدم‌سازش صادر می‌گردد.

انجام مراحل طلاق توافقی با وکیل اجباری نیست ولی مزایای بسیاری دارد که طبق تجارب ما پیشنهاد می‌گردد. از جمله این مزایا افزایش سرعت انجام امور می باشد. بسیار اتفاق افتاده به دلیل عدم اشنایی با ضوابط و مراحل ارجای طلاق توافقی ماه ها به طول انجامیده و به طبع آن پشیمانی و یا اتفاقاتی که باعث انصراف یکی از طرفین گردیده است.

همچنین وجود وکیل باعث حفظ حقوق موکل خود، جلوگیری از تنش و درگیری، افزایش کیفیت کار، عدم نیاز به مراجعه موکل می‌گردد.

فقط در طلاق توافقی با حق طلاق (وکالت در طلاق) داشتن وکیل دادگستری برای خانم الزامی می‌باشد.

۵. مراجعه به محضر جهت طلاق


پس از مراحل دادگاه به‌ همراه گواهی عدم‌ امکان سازش ظرف سه ماه، بامراجعه به محضر،سند طلاق امضا و طلاقنامه صادر می‌گردد.

مراحل طلاق توافقی

نکات ضروری در طلاق توافقی


نکته اول:

این که مهریه یا قسمتی از آن پرداخت گردد و یا کاملا بخشیده شود باید از قبل توافق گردد و در توافق نامه ذکر شود. توافق بر سر نحوه پرداخت مهریه از شروط طلاق توافقی است و اگر ابهامی در آن وجود داشته باشد، طلاق از طرف دادگاه رد می‌شود.

نکته دوم:

هزینه های اجباری طلاق توافقی شامل سه قسم می باشد. هزینه دادخواست، هزینه مشاوره، هزینه محضر. هر کدام از این موارد نسبت به شهرستان محل اقامت متفاوت می باشد.

نکته سوم:

اگر پس از صدور رای دادگاه، مرد از جاری شدن طلاق پشیمان گردد، طلاق توافقی انجام نمی گیرد. چنانچه خانم پشیمان گردد، مرد می تواند با مراجعه به دفترخانه ، طلاق را ثبت نماید. اما خانم حق دارد ظرف سه روز آنچه که بخشیده است اعم از مهریه یا نفقه یمعوقه یا حضانت فرزندان یا…را پس بگیرد.

نکته چهارم:

در صورت باکره بودن خانم، امکان پاک نمودن صفحه اول شناسنامه وی وجود دارد. این کار با رای دادگاه و مراجعه به اداره ثبت احوال انجام می‌گیرد.

نحوه پاک کردن نا همسر از شناسنامه بعد از طلاق

نکته پنجم:

گواهی عدم امکان سازش بعد از صدور تنها تا سه ماه اعتبار داشته و پس از آن زوجین دوباره باید برای دریافت آن اقدام کنند.

نکته ششم:

در صورتی که خانم باکره باشد، نیازی به اقرار خانم به عدم بارداری و همچنین نیازی به ارائه گواهی عدم بارداری نیست.

نکته هفتم:

در مواردی نظیر حضانت فرزندان اگر توافق صورت نگیرد، دادگاه طی قوانین و قواعد موجود تعیین تکلیف می‌کند. پیشنهاد می گردد که از قبل توافقات لازم صورت گیرد. اگر ابهامی در دادگاه از سوی هر یک از زوجین ایجاد شود مراحل به مراتب افزایش پیدا می‌کند.

نکته هشتم:

در طلاق توافقی هم زوج و هم زوجه باید در جلسات مشاوره حضور یابند. مگر اینکه زوجه از زوج وکالت در طلاق داشته و در قسمت حدود اختیارات اذن در مشاوره داشته باشد.

نکته نهم:

در طلاق توافقی با حق طلاق (وکالت در طلاق) داشتن وکیل دادگستری برای خانم الزامی می باشد.

شرایط همسر و دختر متوفی برای دریافت مستمری

مقصود از مستمری، حقوق بازنشستگی فرد متوفی است که بازماندگان به صورت مستمر دریافت می نمایند. حقوق بگیران به دو گروه تامین اجتماعی...

پیامد های حقوقی جدایی در دوره ی نامزدی

قانون مدنی پنج ماده را به دوره ی نامزدی اختصاص داده است. بر اساس این مواد توافق دو طرف برای ازدواج در آینده باعث ایجاد رابطه ی...

آیا ازدواج مجدد مرد جرم است؟

سوالی که شاید برای بسیاری از خانم هایی که همسرشان ازدواج مجدد کرده است و یا آقایانی که می خواهند برای بار دوم تجدید فراش کنند،...

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.