وکیل طلاق در مشهد

توسط : ۱۵ اسفند, ۱۴۰۰ 0
وکیل طلاق در مشهد
۴.۵/۵ - (۶ امتیاز)

با توجه به امار پرونده های حقوقی از منابع مرکز امار قوه قضائیه، هر ساله شاهد افزایش تقاضای طلاق هستیم. این امار در سال ۱۴۰۰ با رشد ۱۶ درصدی به میزان ۱۴۰ هزار درخواست بوده است. با این حال بسیاری از زوجین به دلیل عدم اگاهی کافی از حق حقوق خود وارد پروسه طلاق شده و دچار مشکل و اشتباهاتی میشوند. اگر به دنبال وکیل طلاق در مشهد هستید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

وکیل طلاق در مشهد


دفتر حقوقی دادیاران با همکاری وکلای متخصص در حوزه امور حقوق خانواده و وکیل طلاق در مشهد ، خدمات مشاوره و وکالت پرونده های طلاق را با شرایط ویژه تقبل می نماید. در مطالب زیر به راه های معمول طلاق یکطرفه و ارتباط با وکیل طلاق به صورت خلاصه اشاره شده است.

اگر تصمیم به طلاق دارید حتما این مطالب را تا انتها مطالعه کنید

ایا برای طلاق لازم است وکیل بگیریم ؟


جواب این سوال به نحوه روابط و توافق زوجین بستگی دارد. پیشنهاد ما بر این است که در هر صورت حتی توافق قطعی، از وکیل متخصص خانواده مشاوره بگیرید. با این حال در شرایطی که توافق مشخصی صورت نگرفته قطعا نیاز به وکیل دارید. چرا ؟

 • در سالهای اخیر رویه دادگاه ها کاملا فرق کرده است. حتی این رویه از شهرستانی به شهرستان دیگر متفاوت است.
 • وجود وکیل شرایط را برای طرف دیگری که در روال قانونی مراحل طلاق خلل ایجاد میکند، تنگ خواهد کرد.
 • رفت امد در پله های دادگاه برای افرادی که با این محیط اشنایی ندارند کمی سرسام آور است. و این باعث میشود در سیر اجرایی پرونده کلافه شوند و مراحل قانونی به خوبی پیش نرود.
 • پیرو یک طلاق به اصطلاح غیر توافقی احتمال اینکه پرونده به سایر دادگاه ها (کیفری و دادگاه های عمومی) کشیده شود وجود دارد.

لذا وجود وکیل به نوعی پشتیبانی قوی و اعتبار شما در دادگاه خواهد بود.

بهترین وکیل طلاق در مشهد

مشاوره طلاق در مشهد


به کلیه زوجین واقع در شهرستان مشهد توصیه میشود قبل از هر اقدام قانونی و یا توافق قبل از طلاق از وکلای متخصص خانواده و طلاق، مشاوره دریافت کنند. جلسه مشاوره طلاق در مشهد، میتواند به صورت فردی با حضور یک طرف و یا با حضور زوجین انجام گیرد. در صورتی که توانایی حضور فیزیکی در دفاتر حقوقی ما را ندارید با مراجعه به کانالهای ارتباطی ما از جمله واتس اپ، اینستاگرام و تماس مستقیم در ارتباط باشید. در ادامه راه های طلاق یکطرفه به طور کامل توضیح داده شده است.

انواع طلاق در ایران

طلاق از نظر فقهی به دو گروه تقسیم میشود. این دسته بندی بر اساس قابلیت رجوع در دوران عده یا عدم قابلیت آن تعیین شده است.

طلاق رجعی


طلاق رجعی نوعی از طلاق است که در مدت عده برای مرد حق رجوع وجود دارد. عده، مدت زمانی است که زن پس از طلاق حق ازدواج مجدد ندارد. این مدت زمان بسته به نوع جدایی ( فسخ نکاح، مرگ شوهر، باردار بودن یا نبودن و نوع ازدواج و … ) متفاوت می باشد. علت وجود عده از نظر فقهی احترام به همسر سابق و اطمینان از نداشتن فرزند از وی و پاک بودن رحم می باشد. در دوره عده طلاق رجعی مرد می تواند به همسر خود رجوع کرده و به او محرم می باشد. هرگونه ازدواج مجدد زن در این دوره باطل می باشد. همچنین زوجه در این دوره از شوهرش نفقه می گیرد.

طلاق بائن آن است که در مدت عده برای مرد حق رجوع وجود ندارد. در طلاق بائن رابطه‌ ی زوجیت قطع شده و حق نفقه از زن گرفته شده (مگر آن که آبستن باشد) و زوجین از یک دیگر ارث نمی برند. و اگر مرد بخواهد دوباره با زن ازدواج کند باید عقد جدیدی جاری گردد.

موارد طلاق بائن


 • طلاق دختر باکره. یعنی دختری که دخول انجام نداده است.
 • طلاق زن یائسه.
 • طلاق خلع و مُبارات مادام که زن رجوع به عوض نکرده باشد.
 • چنانچه مردی ۳ بار با یک زن ازدواج نماید طلاق سوم بائن محسوب می شود.
 • طلاق در صورت عسر و حرج زن.

عسر و حرج چیست و زوجه چگونه می تواند درخواست طلاق دهد؟


عسر و حرج در لغت به معنای معنای سختی و مشقت می باشد. در قرآن کریم می‫خوانیم: «فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ یُسْراً» ، یا «سَیَجْعَلُ اللّهُ بَعْدَ عُسْرٍ یُسْراً». بدین ترتیب، معناى عسر عبارت از صعوبت، مشقت و شدت است که در فارسى از آن به دشوارى و سختى تعبیر مى‌شود. واژه حرج نیز به معناى ضیق، تنگى، و سختى به کار رفته است. «… ما جَعَلَ عَلَیْکُمْ فِی الدِّینِ مِنْ حَرَجٍ» .

مشاوره حقوقی در مشهد
مشاوره حقوقی دادیاران

عسر و حرج زوجه شرایطی است که زن به نوعی تحمل ادامه زندگی بر او دشوار می باشد و در حال رنج دیدن است. اثبات این موضوع در اختیار دادگاه خانواده می باشد. در واقع عسر و حرج دارای مفهومی عرفی است که دادگاه باید به این مسئله دست پیدا کند که زوجه در شرایطی است که ادامه زندگی برای اون با درد و رنج شدید همراه است. ولی شرایط مشخصی را عنوان نکرده است. به همین دلیل قانونگذار به ذکر مصادیق تمثیلی از آن اکتفا کرده است.

مصادیق عسر و حرج


 • ترک زندگی خانواده توسط شوهر حداقل به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب در طول یک سال بدون عذر موجه.
 • اعتیاد شوهر به مواد مخدر یا ابتلای او به مشروبات الکلی و امتناع زوج از ترک آن‌ها یا عدم امکان الزام شوهر به ترک آن در مدتی که به تشخیص پزشک برای ترک اعتیاد لازم بوده است .
 • محکومیت قطعی ۵ سال به بالا.
 • ضرب و جرح یا فحاشی یا هرگونه سوءِ رفتار مستمر زوج که عرفا با توجه به وضعیت زن قابل تحمل نباشد.
 • ابتلای شوهر به بیماری‌های صعب‌العلاج روانی یا مسری یا هر عارضه‌ ی صعب‌ العلاج دیگر که زندگی مشترک را مختل کند مثل بیماری سارس یا ایدز.
وکیل طلاق در مشهد
نمونه دادنامه طلاق به درخواست زوجه

نکاتی در رابطه با طلاق از طریق عسر و حرج زن باید بدانید این است که عوامل فوق به تنهایی دال بر عسر و حرج نیست و شرایط عسر و حرج برای قاضی باید محرض شود. لذا اینکه زوج صرفا به مواد مخدر اعتیاد داشته یا در مواردی همسر خود را کتک زده است ادله کافی محسوب نمی گردد. با سوابق که از دادگاه های خانواده مشهد داریم، شرایط عسر و حرج اخرین مرحله برای طلاق یک طرفه زن می باشد. مگر اینکه زوجه واقعا شرایط کافی را داشته باشد.

همچنین در نظر داشته باشید که این نوع از طلاق معمولا مراحل طولانی داشته و نیاز به ادله و شهود کافی می باشد. به عنوان مثال ضرب و جرح زن باید در پزشک قانونی اثبات گردد. همچنین این ضرب و جرح باید مکرر و به گونه ای باشد که شرایط عسر و حرج را برای قاضی پرونده مسجل کند.

در نظر داشته باشید که سوابق شکایت، صورت جلسات کلانتری و پزشکی قانونی بالخصوص به صورت مکرر و در دراز مدت به اثبات شرایط عسر و حرج کمک خواهد کرد. پیشنهاد می گردد جهت طلاق یکطرفه با وکلای ما در مجموعه حقوقی دادیاران مشورت کنید.

طلاق از طریق ترک انفاق


طبق ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی زوجه در دو صورت می تواند درخواست طلاق ترک انفاق از دادگاه نماید. اول در صورت عجز زوج در پرداخت نفقه و دوم امتناع شوهر از پرداخت نفقه. در صورتی که هر کدام برای دادگاه محرز گردد دادگاه می تواند حکم  اجبار به طلاق زن نماید. در جرم ترک انفاق برای اینکه شوهر به دلیل نفقه ندادن مجازات شود، باید با وجود استطاعت مالی و وضع اقتصادی مناسب، از انجام وظیفه خودداری کند. البته در صورتی که شوهر ثابت کند که زن از وی تمکین نمی کند، نه ‌تنها مجازاتی نداشته، بلکه تکلیف پرداخت نفقه از گردن او ساقط خواهد شد. می توان در نظر داشت که زوجه می تواند قبل ازدواج عدم پرداخت نفقه را در صورت داشتن وکالت طلاق شرط کند. پیشنهاد می گردد در رابطه با این مسئله حتما با وکیل متخصص طلاق در مشهد مشورت گردد.

وکیل طلاق در مشهد

وکیل طلاق توافقی در مشهد


باید توجه داشته باشید که در واقع اکثر درخواست های طلاق در نهایت به طلاق توافقی خطم خواهد شد. در واقع اکثر طلاق های ثبت شده توافقی محسوب می شود. معمولا زوج و زوجه پس از طرح دعاوی مختلف و عدم دریافت نتیجه جهت طلاق توافقی اقدام می کنند. نکاتی که باید در طلاق توافقی در نظر گرفت:

 • ثبت توافقات اولیه جهت تعیین تکلیف مهریه، جهیزیه، حضانت فرزندان و طلاق.
 • ثبت قرار های محضری و ارائه حق طلاق توسط مرد.
 • مشاوره دادگاه.
 • دادخواست طلاق توافقی.
 • ثبت واقعه طلاق.

در طلاق توافقی زوجه با دریافت حق طلاق نیاز به وکیل دادگستری به عنوان وکیل زوج در دادگاه نیاز دارد. همچنین قبل از هرگونه توافقی پیشنهاد می شود به وکیل متخصص طلاق توافقی در مشهد مراجعه کنید.

بهترین وکیل طلاق در مشهد


مجموعه ی حقوقی دادیاران در مشهد دارای دفتر تخصصی حقوق خانواده می باشد. این مجموعه با بهره گیری از وکلای مجرب خانواده سال ها در امور طلاق، نفقه، مهریه، حضانت فرزندان و … تخصص داشته و دفاتر تخصصی در محدوده بولوار شفا و امامت مشهد دایر می باشد.

جهت ارتباط با دفتر حقوقی دادیاران و وکیل طلاق در مشهد با ما تماس بگیرید.

گروه حقوقی دادیاران ، جهت رزرو وقت مشاوره و ارتباط با وکلای خانواده _ بهترین وکلای مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰
4.5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۰ دیدگاه ثبت شده است.