وکیل مهریه در مشهد

توسط : مهر 7, 1399 0
وکیل مهریه در مشهد

وکیل مهریه در مشهد

مهریه چیست؟

مهریه به معنای هدیه و پیشکش می‌باشد و می‌تواند طلا، نقره، پول رایج، لوازم، ملک و… باشد که مرد از روی صداقت (صداق) به زن تقدیم می‌ند. مهریه در زمان وقوع عقد به زن تعلق می‌گیرد (مالک آن نیز خود زن است و نه والدین یا دیگری) و می‌تواند هر زمان که اراده کند آن را از مرد مطالبه کند و مرد موظف به پرداخت آن می‌باشد.

نکته: مهریه باید قابل مالکیت بوده و مادیت داشته باشد همچنین اگر مهریه وجه نقد باشد زمان مطالبه آن، وجه نقد با توجه به تورم روز محاسبه می‌گردد.

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکیل مهریه در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

انواع مهریه

الف) مهرالمسمی: زمانی که زن و مرد پیش از وقوع عقد بر سر میزان مهریه به توافق برسند و مقدار آن را مشخص کنند به آن مهرالمسمی می گویند که باید شرایط زیر را داشته باشد:

  • از لحاظ مالی و اقتصادی ارزش داشته باشد
  • قابلیت تملک و نقل و انتقال داشته باشد
  • مشخص، واضح و عیان باشد
  • منفعت عقلانی داشته باشد
  • مرد توانایی تسلیم آن به زن را داشته باشد

وکیل مهریه در مشهد ۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

نکته: برای تعیین میزان مهریه محدودیتی وجود ندارد ولی براساس ماده 22 قانون حمایت خانواده اگر تعداد سکه ها از 110 عدد بیشتر باشد قانون فرض را بر این می گذارد که مرد توانایی پرداخت بیش از آن را ندارد مگر اینکه زن بتواند استطاعت مالی مرد را به اثبات برساند. همچنین در این موارد (بیش از 110 سکه) حکم حبس و دستور جلب برای مرد صادر نخواهد شد.

ب) مهرالمثل: اگر در زمان وقوع عقد زوجین در رابطه با مهریه توافقی نکرده باشند و یا مهریه اعلام شده مطابق قانون نباشد، دادگاه با توجه به شان زن ( تحصیلات، شغل، ظاهر، خانواده و..) میزان مهریه را مشخص کرده و مرد موظف به پرداخت آن می باشد.

نکته:اگر مطالبه مهریه در زمان طلاق درحالی باشد که زوجه باکره است، تنها یک‌دوم مبلغ مهریه به زوجه تعلق می‌گیرد.

حق حبس زن چیست؟

زوجه می تواند تا زمانی که مرد مهریه او را به صورت کامل پرداخت نکرده از تمکین امتناع کند و نفقه نیز دریافت کند. ولی لازم به ذکر است حق حبس در صورتی که رابطه زناشویی مابین زوجین برقرار شده باشد ساقط می گردد. به عبارتی استفاده از حق حبس برای زوجه تنها تا پیش از برقراری اولین رابطه زناشویی برقرار است.

مهریه عندالمطالبه چیست؟

به این معناست که فرض بر این گرفته شده که مرد استطاعت مالی پرداخت تمام و کمال مهریه را دارد. مگر اینکه مرد بتواند ثابت کند که توانایی مالی ندارد و دادگاه مهریه را تقسیط می کند. به عبارتی اثبات “عدم استطاعت مالی” برعهده مرد می باشد.

مهریه عندالاستطاعه چیست؟

به این معناست که فرض بر این گرفته شده که مرد توانایی مالی پرداخت کامل مهریه را ندارد. در اینصورت زن باید “استطاعت مالی مرد” را به اثبات دادگاه برساند.

نکته: امکان دارد نیمی از مهریه عندالمطالبه و نیم دیگر عندالاستطاعه باشد، که در اینصورت به هر قسمت با توجه به شرایط مشخص شده رسیدگی می گردد.

وکیل مهریه در مشهد ۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

چگونگی تعدیل و یا افزایش مبلغ اقساط مهریه 

الف) تعدیل:در شرایط بحران‌های اقتصادی مثل تورم بازار اگر مرد بتواند اثبات کند که در این شرایط نمی‌تواند اقساط مهریه را پرداخت کند، اقساط توسط دادگاه تعدیل می‌شوند.

ب) افزایش مبلغ: چنانچه زن بتواند اثبات کند که در زمان پرداخت اقساط، میزان درآمد مرد افزایش یافته و یا بتواند اثبات کند که مرد ملک و یا اموالی دارد که زمان تعیین مبلغ اقساط اعلام نشده یا وجود نداشته است، دادگاه مبلغ اقساط مهریه را افزایش می دهد.

نحوه مطالبه مهریه

در وهله اول پیشنهاد می کنیم زوجه با مصالحه و دوستی با همسر خود برای مطالبه مهریه صحبت کند. ولی اگر زوجین دارای اختلافات شدید هستند و یا به طور کل جدا از یکدیگر زندگی میکنند و قصد ادامه زندگی مشترک ندارند زوجه می تواند با توجه به مبلغ مهریه از طریق شورای حل اختلاف یا دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت دادخواست نماید.

لازم به ذکر است که زوجه پیش از هرگونه اقدامی اگر ابتدا به دادگاه مراجعه کرده و تقاضای توقیف اموال نماید از اعمالی همچون فرار از دین جلوگیری می شود. به عبارتی مرد نمی تواند اموال خود را به دیگری واگذار کرده و اعلام کند که استطاعت مالی برای پرداخت مهریه را ندارد.

گرچه در همه موارد پیشنهاد می‌شود پیش از هر اقدامی، با وکیل حاذق در این رابطه مشورت کنید.

گروه حقوقی دادیاران متشکل از بهترین وکیل مهریه در مشهد
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.