وکیل مهریه در مشهد

توسط : تیر 26, 1400 0
وکیل مهریه در مشهد

وکیل مهریه در مشهد

نحوه درخواست و مطالبه مهریه

به طور کلی از دو روش میتوان تقاضای مهریه نمود. هر دو روش زیر قابل انجام توسط زوجه و یا وکیل حقوقی وی می باشد. جهت ارتباط با وکیل مهریه در مشهد میتوانید با شماره تماسهای موجود در وبسایت تماس حاصل نمایید.


روش اول صدور اجرائیه از اداره ثبت

صدور اجرائیه از اداره ثبت محل زندگی زوج و یا هر مکانی که دارایی در آن شهر واقع می باشد. در این روش ابتدا زوجه با مدارک لازم به دفتر ازدواج محل وقوع عقد خود مراجعه میکند. دفتر ازدواج اجرائیه ای مبنی بر مطالبه کل و یا بخشی از مهریه صادر میکند . پس از استعلام اداره ثبت ، درخواست توقیف صورت میگیرد. این روش سرعت بیشتری داشته و هزینه دادرسی ندارد اما از نظر حقوقی مشکلاتی دارد . در زمان اجرای توقیف مهریه طرح دعوای فرار از دین قابل مطرح شدن فقط در دادگاه حقوقی می باشد. همچنین پس از توقیف مشمول 5 درصد نیم عشر دولتی است.

مدارک لازم

  • مدارک شناسایی شامل کارت ملی و شناسنامه
  • وکالت نامه در صورت اقدام توسط وکیل مهریه
  • عقدنامه یا رونوشت عقدنامه

روش دوم مطالبه مهریه از طریق دادخواست مطالبه

زوجه میتواند با ارائه دادخواست مطالبه مهریه به مراجع قضایی مهریه خود را مطالبه کند . همچنین در کنار صدور دادخواست، میتواند دادخواست تامین خواسته ارائه دهد . با این کار قبل از مراحل دادگاه دارایی زوج توقیف شده تا از فروش آن جلوگیری گردد. زوجه بعد از صدور تامین خواسته 10 روز فرصت دارد تا دادخواست مطالبه مهریه را به دادگاه ارائه دهد. در این روش باید به هزینه 3.5 درصدی دادرسی مطالبه مهریه توجه داشت که در اکثر موارد، مبلغ قابل توجهی خواهد شد که در زمان دادخواست باید توسط زوجه به حساب دادگستری پرداخت گردد . اما راه حل چیست ؟ زوجه میتواند به میزان کمتری از مهریه را مطالبه کند و یا درخواست اعسار به پرداخت هزینه دادرسی دهد.

انواع مهریه

در حال حاضر مهریه عندالمطالبه در مقابل مهریه عندالاستطاعه قراردارد. فرق نهایی این دو این است که در  مهریه عندالاستطاعه امکان ممنوع الخروجی و جلب و زندان در صورت عدم وجود دارایی زوج وجود نخواهد داشت.

وکیل متخصص مهریه در مشهد : شما میتوانید با مراجعه حضوری، تلفنی و اینترنتی از شرایط و هزینه وکالت پرونده مهریه توسط وکیل مهریه دادیاران مطلع شوید.

جلب و زندان مهریه

سوالی که بسیار مطرح میشود این است که آیا در صورتی که زوج دارای نداشته و یا از دین مهریه فرار میکند آیا میتوان او را جلب کرد؟

جهت مشاوره و وکالت پرونده مهریه و اعسار توسط وکیل مهریه در مشهد با ما تماس بگیرید.

طبق قانون جدید حمایت از خانواده قوانین مطالبه مهریه و جلب و زندان به میزان 110 سکه قابل اجرا بوده و بیشتر از آن در حد توانایی و معرفی دارایی زوج به دادگاه می باشد. لذا اگر زوجه نتواند دارایی ثبتی مشخصی را به دادگاه اعلام کند دیگر توانایی جلب و ممنوع الخروجی زوجه رابیش از 110 سکه ندارد .توجه داشته باشید که رویه دادگاه ها با توجه به شرایط و دستورالعمل با توجه به هر شهرستان متفاوت می باشد . به عنوان مثال در شهرستان مشهد معمولا دادگاه برای عدم پرداخت مهریه جلب و زندان صادر نمیکنند.

در این مطلب بخوانید ، مراحل طلاق توافق در کمترین زمان.

همچنین در این مطلب نحوه طلاق از طریق ترک نفقه بررسی شده است.

مستثنیات دین چیست ؟

در ماده 24 قانون نحوه اجرای محکومیتهای مالی، توقیف یکسری اموال جهت مطالبه مهریه ای دارای محدودیت می باشد که به این محدودیتها مستثنیات دین گفته میشود. لذا قوانین این موارد را به عنوان استسنا قرار داده است.

مستثنیات دین شامل موارد زیر می باشد:

  1. منزل مسکونی که عرفاً در شان محکوم ‌علیه در حالت اعسار او باشد.
  2. اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع حوائج ضروری محکوم ‌علیه و افراد تحت تکفل وی لازم است.
  3. آذوقه موجود به قدر احتیاج محکوم ‌ٌعلیه و افراد تحت تکفل وی برای مدتی که عرفاً آذوقه ذخیره می‌شود.
  4. کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شان آنها.
  5. وسایل و ابزار کار کسبه، پیشه وران، کشاورزان و سایر اشخاص که برای امرار معاش ضروری آنها و افراد تحت تکفلشان لازم است.
  6. تلفن مورد نیاز مدیون.
  7. مبلغی که در ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت می‌شود، مشروط بر اینکه پرداخت اجاره بها بدون آن موجب عسر و حرج گردد و عین مستاجره مورد نیاز مدیون بوده و بالاتر از شان او نباشد .

در رابطه با مستثنیات دین تبصره هایی هم وجود دارد . به عنوان مثال چنانچه به حکم قانون این مستسنیات تبدیل به عوض دیگری گردد (منظور تبدیل به وجه نقد و یا هرچیز دیگری غیر از مسکن) ، از مستثنیات خارج شده است . مگر انکه مدیون قصد تبدیل ان به موضوع اصلی یعنی املاک را داشته باشد . همچنین در صورتی که مال محکوم علیه بیش از نیاز و شان عرفی او باشد میتوان با تشریفات قانونی اقدام به توقیف و مطالبه مهریه نمود.

وکیل مهریه در مشهد
بهترین وکیل مهریه در مشهد

درخواست اعسار زوج جهت تقسیط مهریه

طبق ماده ۶ قانون مجکومیتهای مالی ، “معسر کسی است که به دلیل نداشتن مالی به جز مستثنیات دین قادر به تادیه دیون خود نباشد “.لذا معسر با ارائه فیش حقوقی ، استشهادیه و سایر دلایل کافی باید ثابت کند که توانایی پرداخت مهریه را ندارد .قانون نحوه محکومیتهای مالی در رابطه با تجار اینگونه بیان میکند که تاجر باید دادخواست اعلام ورشکستی خود را تقدیم دادگاه کند . جزئیات کاملتر در ماده 15 قانون نحوه محکومیتهای مالی بیان شده است .

تقاضای تعدیل مهریه

مطابق تبصره 11 همین قانون آورده شده است که امکان درخواست تعدیل مهریه هم برای محکوم به و محکوم له وجود دارد . به این صورت که اگر مرد توانایی خود را در پرداخت اقساط مهریه را از دست بدهد میتواند درخواست تعدیل کند. همچنین در صورتی که مرد وضعیت مالی مناسبی پیدا کند زن میتواند درخواست تعدیل مهریه داده و کل مهریه را درخواست و یا تقاضای افزایش اقساط مهریه داشته باشد .

وکیل مهریه خوب در مشهد

باید توجه داشت که کلیه مراحل گفته شده و تبصره های قانونی مرتبط با مطالبات مهریه با وجود وکیل مهریه خوب و آشنا به این امور به نحو بهتری انجام خواهد گرفت. به مخاطب عزیز توصیه میگردد حداقل یک جلسه مشاوره با وکلای تخصصی مهریه در مجموعه حقوقی دادیاران داشته باشند . دادیاران دارای دو دفتر حقوق خانواده در امامت و بولوار شفای مشهد بوده و همه روزه پاسخگوی شما عزیزان می باشد .

وکیل طلاق در مشهد

وبسایت اداره ثبت اسناد و املاک کل استان خراسان رضوی

سامانه الکترونیک خدمات قضایی

بهترین وکیل مهریه در مشهد را از کجا پیدا کنیم :

در شهرستان مشهد با توجه به جمعیت و تعدد پرونده های حقوق خانواده وکلای زیادی در حوزه تخصصی طلاق و مهریه فعالیت میکنند. پیشنهاد ما بر این است که وکیلی را برای پرونده خود انتخاب کنید که حداقل چهار سال در زمینه حقوق خانواده فعالیت داشته باشد. همچنین حداقل کمتر از 3 ماه پرونده مرتبط انجام داده باشد. رویه های قضایی همواره در حال تغییر می باشد لذا لازم است وکیل مهریه در مشهد در این امور به روز باشد تا به بهترین نحو از موکل خود دفاع کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.