با توجه به اینکه بررسی بسیاری از مراحل دادگاه و بالخصوص اوراق طرح دعوای قضایی، بدون حضور شاکی انجام می‌گیرد، نگارش محتوا و جزئیات آن بسیار مهم می‌باشد. این اوراق از ابتدا تا انتهای مراحل قضایی ثبت و مورد بررسی قرار می‌گیرند. لذا تهیه و تنظیم مناسب آن‌ها به سرعت و نتیجه فرایند قضایی کمک خواهد کرد.

تنظیم هرگونه اوراق قضایی را به ما بسپارید

لایحه اظهارات، پیشنهادات دفاعیات، مستنداتی است که در قالب نوشتاری به دادگاه و یا دادسرا ارائه می‌گردد.  در تنظیم لایحه قواعد و اصولی باید رعایت گردد که صرفا اشخاص حقوقدان یا اشخاصی که تبحر به امور حقوقی منطبق با قوانین دارند می‌توانند آنرا تنظیم نمایند. چه بسا لایحه‌ای تنظیم گردد و با مستندات ابرازی در مرجع قضائی مغایرت داشته باشد که در نهایت کارگشا نخواهد بود.

این موارد در تنظیم دادخواست و شکوائیه هم صادق هست! برگه دادخواست را می‌توان از محل فروش اوراق قضایی واقع در همه دادگستری‌ها و مجتمع‌های قضایی در سراسر کشور تهیه کرد. هر چند دادخواست‌ها بر اساس نوع مطالب مندرج در آن (بر اساس نوع خواسته) تاحدی با هم متفاوتند ولی همگی آنها اغلب حاوی نکات مشترک هستند.

اینستاگرام دادیاران
واتس اپ دادیاران

تنظیم دادخواست

دادخواست در معنای لغوی به معنای دادخواهی می باشد. در اصطلاح حقوقی به طرح دعوای حقوقی از طرف خواهان علیه خوانده گفته میشود. دادخواست دارای برگه مخصوصی می باشد که از دفاتر خدمات قضایی و دادگستری ارائه میشود. از نکاتی که باید در نظر داشت این است که دادخواست صرفا برای دعاوی حقوقی مطرح میشود و برای دعاوی کیفری شکوائیه لازم می باشد.

دادخواست هم میتواند توسط خواهان و هم توسط وکیل وی تنظیم گردد.

نحوه تنظیم دادخواست

محتوا دادخواست شامل مشخصات خواهان ، مشخصات خوانده، مشخصات وکیل، توضیحات خواسته و سایر توضیحات می باشد که باید به دادگاه صالح ارائه گردد. خواسته ان چیزی است که از طرف خواهان مورد مطالبه قرار میگیرد که میتواند مالی باشد یا غیر مالی.

تنظیم دادخواست به لحاظ شکلی اهمیت زیادی دارد. چرا که فقط با این متن نافذ بودن دادخواست شما برای مرجع رسیدگی مسجل میگردد. لذا پیشنهاد میشود قبل از ارائه دادخواست و برای تنظیم دادخواست به وکیل متخصص تنظیم ادخواست در مشهد مراجعه شود.

تنظیم شکوائیه توسط وکیل پایه یک دادگستری

همانطور که گفته شد شکوائیه برگه ای است که جهت ارائه به دادگاه کیفری تنظیم میگردد. با اینکه فرم مشخصی دارد ولی میتوان شکوائیه را به صورت دستی هم نشوت و مورد قبول مراجع قرار میگگیرد. همانند دادخواست در شکوانیه نیز ، نام و مشخصات شاکی و متهم (مشتکی عنه) و اقامتگاه دقیق طرفین و در صورت وجود نماینده ، ولی ، وصی ، قیم و یا وکیل در ان درج گردد.

چند نکته اساسی :

  • عنوان و موضوع شکوائیه پس از ارائه به مرجع قضایی ثابل تغییر نمی باشد.
  • شکوائیه در فرم های عادی هم قابل ارائه می باشد.
  • مدارک لازم جهت اثبات ادعای دعوای کیفری باید ضمیمه شکوائیه گردد.
  • شکوائیه قبل از دادگاه کیفری به دادسرا ارجا و پس از تایید دادستانی به دادگاه صالح ارجا میگردد.
  • با توجه به حساسیت جرایم کیفری ، وجود کیفر خواست و ریز بینی قضات در اینگونه پرونده ها و وجود شکایت ثانویه فردی که به او اتهام وارد شده به عنوان اعاده حیثیت لازم است با وکیل متخصص مشورت شود.
تنظیم دادخواست - دادیاران

تنظیم لایحه توسط وکیل متخصص

تنظیم انواع لایحه از جمله لایحه حقوقی در دادگاه حقوقی ، لایحه تجدیدنظر، لایحه دفائیه در مرحله اجرای احکام ، لایحه دفائیه کیفری ، لایحه دیوان عالی و … توسط وکیل پایه یک دادگستری در مشهد.

لایحه به متنی گفته می‌شود که از سوی طرفین دعوا چه دعاوی حقوقی چه دعاوی کیفری به مرجع قضایی ارائه میگردد.

لوایح از جمله اوراق قضایی تاثیر گذار در سیر حقوقی دادگاه می باشند. به کرات دیده شده با ارائه یک لایحه خوب دفاعی ، اتهام انتسابی کاملا رفع و حتی الزام به حضور متهم برداشته شده است. لذا مراجعه به وکلای متخصص امری ضروری می باشد.

شکوائیه اگر به خوبی و با ادله مناسب مطرح نگردد احتمال دراد که رد شده و از مرحله دادسرا (قرار موقوفی تعقیب) عبور نکند. لذا دادسرا در صورتی که مجرم بودم متهم و اجرای جرم را تشخیص دهم قرار جلب دادرسی داده و پرونده به یکی از شعب دادگاه کیفری ارجا میگردد.

تنظیم قراردادهای حقوقی

دادیاران علاوه بر اوراق قضایی، قراردادهای مختلف از جمله قراردادهای ملکی، شرکتی، تجاری و… را تنظیم می‌کند.

تنظیم برخی از قرارداها حتی به بیش از یک وکیل نیازمند است! همین امر به ضرورت تنظیم قراردادها توسط وکیل متخصص دلالت دارد.


در صورتیکه نیاز به تنظیم هرگونه اوراق قضایی از جمله شکوائیه، دادخواست، لایحه و قراردهای ‌مختلف دارید تماس بگیرید.