مراحل طلاق توافقی

۱۵ آذر, ۱۴۰۱ 0 مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
طلاق توافقی
۵/۵ - (۱ امتیاز)

کمتر از یک ساعت پاسخ خود را دریافت کنید

مراحل طلاق توافقی چیست؟


اگر زوجین در زندگی مشترک خود به مرحله ای رسیدند که دیگر راهی برای ادامه دادن آن وجود نداشته باشد و قصد جدایی و طلاق داشته باشند، طلاق توافقی یکی از ساده ترین راه های جدایی و طلاق می باشد. زیرا که در این طلاق از پیش طرفین برسر موضوعات مختلفی به توافق رسیده اند و با هم صحبت هایشان را کرده اند در نتیجه نزاع و درگیری یا اعصاب خوردی بوجود نمی آید. در ادامه ی مطلب به مسائلی که باید بر سر آن به توافق برسند می پردازیم و بعد مراحل طلاق توافقی را به ترتیب بیان می کنیم.

مرحله اول (توافق بر سر مهریه و نفقه و فرزندان)


  • مهریه و نفقه: میزان پرداخت مهریه به صورت توافقی می باشد، به این معنا که برخلاف باور عموم، در طلاق توافقی لزوما مهریه بخشیده نمی شود و زوجین می توانند بر سر میزان پرداختی آن چه به صورت نقد و چه به صورت اقساط به توافق برسند.
  • جهیزیه: از آن جهت که خانم می تواند در هنگام طلاق تمامی اقلام جهیزیه خود را مطالبه کرده و با خود ببرد، تصمیم گیری در مورد تعداد وسایل و چگونگی و زمان جابه جایی آنها نیز به صورت توافقی صورت می گیرد.
  • حضانت فرزندان: در مورد حضانت فرزندان؛ مکان و روزهای دیدار والدین با فرزندان، هزینه ها و نفقه اطفال، محل اقامت و.. زوجین باید با هم به توافق برسند. گرچه در این مورد دادگاه با توجه به صلاح دید اطفال و وابستگی عاطفی آنان، دخالت های لازم را خواهد داشت.

مرحله دوم (گذراندن مشاوره)


پس از رسیدن به توافقات لازم، زوجین باید از طریق سامانه تصمیم به آدرس http://zaman.behzist.net جهت گذراندن دوره ۴۵ روزه مشاوره اقدام به ثبت نام کنند. درصورتی که پس از گذراندن دوره های مشاوره؛ زوجین همچنان بر طلاق اصرار ورزند، مشاور عدم سازش را تایید می کند و زوجین باید دادخواست طلاق از طریق دفاتر خدمات قضایی ثبت کنند.

مرحله سوم (گواهی عدم سازش و طلاق)


پس از گذراندن این مرحله، از طریق پیامک به زوجین اعلام می گردد که چه زمانی، به کدام شعبه باید مراجعه کنند. دادگاه، زوجین را به واحدهای مشاوره معرفی می کند، در آنجا مشاورین ضمن پرسیدن دلایل طلاق، از زوجین راجع به توافقات آنها نظیر نفقه، مهریه و دیگر موارد مالی، حضانت فرزندان، جهیزیه و.. نیز سوال می شود و تمامی توافقات را مکتوب و به امضای زوجین می رسانند. پس از دریافت توافق نامه؛ زوجین به شعبه مربوطه راهنمایی می شوند، با توجه به رویه ی شعبه وقت جلسه رسیدگی اعلام می گردد که معمولا برای طلاق توافقی، همان روز یا دو روز بعد از آن می باشد.

در دادگاه قاضی با توجه به بررسی مدارک “گواهی عدم سازش” را صادر می کند که این رای تا سه ماه دارای اعتبار می باشد.

لازم به ذکر است که معمولا در این دادگاه زوجین امضاء می دهند که نسبت به این رای اعتراض ندارند و حق تجدید نظر خواهی و یا واخواهی را از خود سلب می کنند.

در نهایت زوجین یا وکلای آنها می توانند از یکی از دفاتر ثبت طلاق، وقت مراجعه گرفته و جهت ثبت رسمی طلاق و خوانده شدن صیغه طلاق به آنجا مراجعه کنند.

واتس اپ دادیاران

نکات مهم طلاق توافقی


  • هزینه جلسات مشاوره و محضر به عهده زوجین می باشد.
  • در تمامی مراحل به جای زوجین، وکلای آنها می توانند حضور داشته باشند به جز مرحله آخر(خوانده شدن صیغه طلاق)
  • پیش از مراجعه به محضر خانم موظف است آزمایش بارداری داده و برگه عدم بارداری را به محضر تسلیم کند.
  • اگر زوجه باکره باشد باید جهت انجام معاینه به‌ پزشکی قانونی مراجعه کرده و برگه سلامت را به دادگاه تحویل دهد.
  • اگر زوجه باکره باشد و این موضوع از طریق پزشکی قانونی ثابت گردد، زوجه می تواند با اجازه دادگاه پس از طلاق، نام همسر خود را از شناسنامه حذف کند.
  • زوجین باید پیش از هر اقدامی در سامانه ثنا ثبت نام کنند. زیرا بر خلاف گذشته ابلاغات به صورت مکتوب به درب منزل ارسال نمی شوند.
  • زوجین می توانند در هر یک از مراحل اعلام کنند که پشیمان شده اند و تمایل به ادامه زندگی دارند.

آیا راه کوتاه تری برای طلاق وجود دارد؟


یکی از راه‌های کوتاه کردن زمان طلاق های توافقی، و انجام آنها طی بازه زمانی بیست روزه؛ توافق زوجین و اقدام به طلاق یک طرفه می‌باشد. طی کردن تمامی مراحل طلاق توافقی شاید ماه ها زمان ببرد. صرف هزینه و زمان بسیار زیاد مطمئنا برای زوجین مطلوب نیست. به همین دلیل توصیه می شود که با مشورت یک وکیل اقدام به طلاق یک طرفه نمایید.

کمتر از یک ساعت پاسخ خود را دریافت کنید

سن قانونی ازدواج دختر و پسر

فهرست مطالبسن قانونی ازدواجشرایط ازدواج زیر سن قانونیمجازات ازدواج زیر سن قانونی ازدواج یکی از مهمترین تصمیم های زندگی هر...

منع اشتغال زن توسط مرد

فهرست مطالب حق اشتغال زوجه:منع اشتغال زوجه توسط زوج امروزه در مقایسه با چند دهه اخیر خانم ها حضور پر رنگ تری در مشاغل و جامعه...

آیا ازدواج مجدد مرد جرم است؟

فهرست مطالبازدواج مجدد مرد متاهلشرایط مجاز ازدواج مجدد مرد در قانون:ازدواج مجدد مرد و مهریه همسر اولضمانت اجرا عدم ثبت ازدواج...

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.