دادسرا کجاست ؟

توسط : مرداد 11, 1399 0
دادسرا کجاست

دادسرا کجاست : نهادی در دادگستری که در حوزه هر شهرستان انجام وظیفه می کند! دادسرا به ریاست دادستان اداره می شود و همچنین دارای معاونان، دادیاران، بازرسان و مابقی تشکیلات اداری می باشد که به تعقیب مجرم و کشف جرم می پردازد. به عبارتی دادسرا بخشی از دادگستری می باشد که تحقیق و بازجویی و کشف جرم وظیفه اصلی آن می باشد.

تشکیلات اداری دادسرا

دادستان: ریاست کل دادسرا را برعهده دارد.

معاون دادستان: زیر نظر دادستان برخی وظایف مربوطه و در غیاب دادستان وظایف او را انجام می دهد.

بازپرس:مقام تحقیق یا مستنطق،که تحقیقات ابتدایی جرم‌ها را انجام داده،و دلایل ومدارک مربوط به جرم(له یا علیه‌مجرم)را جمع‌‌آوری می‌کند.

دادیار: قاضی‌های تازه کاری که در دادسرا و زیر نظر دادستان فعالیت می کنند! دادیار وظیفه دارد در نبود بازرس تحقیقات لازم جهت تشخیص جرم و مجرم را انجام دهد.

دادسرا مشهد

نحوه کار و فعالیت دادسرا

در نظر داشته باشید که دادسرا مختص پرونده های امور کیفری می باشد. لذا هر پرونده ای که به صورت شکوائیه مطرح شود توسط شاکی و یا سایر مراجع مستقیم به دادسرا ارجاع می‌شود. سایر پرونده های غیر کیفری شامل مطالبات مالی امور خانواده و … مستقیم به دادگاه ارجاع میگردد.

زمانی که اعلام جرمی صورت می گیرد پرونده ابتدا (از کلانتری و..) به دادسرا ارسال می شود. در دادسرا بازپرس و در غیاب او دادیار موظف یه تحقیق و بازرسی جرم و مجرم و جمع آوری اطلاعات لازم می باشند، تا مشخص شود جرمی صورت گرفته یا خیر، و قرارنهایی (نتیجه تحقیقات) مانند موقوفی تعقیب، قرار جلب و.. را جهت اظهار نظر (موافقت یا عدم موافقت) به دادستان و یا معاون وی صادر می کنند. اگر مشخص شد که جرمی انجام نشده پرونده در دادسرا مختومه اعلام می گردد در غیر اینصورت پرونده به دفتر دادستان ارسال شده و وی با صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست پرونده را به شعبه مربوطه (دادگاه) صادر می کند. امکان دارد به دلیل وجود ابهام بازرسی در پرونده و یا ایجاد ابعاد جدید، دادگاه پرونده را دوباره جهت تحقیقات لازم به دادسرا ارجاع دهد.

لازم به ذکر است در صورت عدم موافقت دادستان با قرار صادره و اصرار بازپرس بر روی آن، پرونده به دادگاه صالح صادر می شود تا تصمیم قطعی و نهایی صورت بگیرد. مجازات جرم و حکم نهایی در دادگاه صادر می‌گردد و دادسرا تنها تحقیقات مقدماتی را انجام داده و قرار مجرمیت و کیفرخواست صادر می‌کند.

امیدواریم با خواندن این مقاله به مفهوم دادسرا کجاست پی برده باشید.

گروه حقوقی دادیاران مشتکل از بهترین وکلای مشهد می باشد. برای مشاوره رایگان تماس بگیرید.

 

کفایت برگه سبز برای نقل و انتقال خودرو

از قدیم، افراد برای خرید و فروش خودرو به این صورت اقدام میکردند. ابتدا با تنظیم قراداد و ارائه بیانه از سوی خریدار توافقات مکتوب...

وکیل پایه یک دادگستری در مشهد

ارتباط با وکیل پایه یک دادگستری در مشهد و نحوه انتخاب وکیل ایا برای مشکل حقوقی خود نیاز به مشاوره دارید ؟ در رابطه با...

سامانه ثنا چیست و نحوه ثبت نام در آن چگونه است؟

در این پست سامانه ثنا ( ابلاغ قضایی ) معرفی و نحوه ثبت نام در سامانه ثنا توضیح داده میشود. در گذشته برای ابلاغ اوراق قضایی از...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.