آیا می توان فرزند را از ارث محروم کرد؟

۲۵ آذر, ۱۴۰۱ 0 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
آیا محرومیت از ارث امکان پذیر است
۱/۵ - (۱ امتیاز)

بارها این جمله را از پدر و مادر یا درفیلم وسریال ها شنیده اید: «از ارثم محرومت میکنم.» اما ایا واقعا به لحاظ حقوقی محرومیت از ارث امکان پذیر است؟ در این مطلب به تقسیم ارث و افراد محروم از ارث می پردازیم.


کمتر از یک ساعت پاسخ خود را دریافت کنید

وصیتنامه چیست؟

وصیت کردن عملی است که هر شخصی می تواند قبل از فوت خود تکلیف امور مالی و غیرمالی خود را برای بعد از وفاتش در وصیتنامه اش مشخص کند. وصیت به دو دسته عهدی و تملیکی تقسیم می شود. براساس ماده ۸۲۶ قانون مدنی :

وصیت تملیکی عبارت است از اینکه کسی عین یا منفعتی را از مال خود برای زمان بعد از فوتش به دیگری مجاناً تملیک کند.
وصیت عهدی عبارت است از اینکه شخصی یک یا چند نفر را برای انجام امر یا اموری یا تصرفات دیگری مامور مینماید.
‌وصیت کننده موصی، ‌کسی که وصیت تملیکی به نفع او شده است موصی له،‌ مورد وصیت، موصی‌به می گویند. کسی که به موجب وصیت عهدی ولی بر مورد ثلث یا بر صغیر قرار داده میشود وصی نامیده میشود.

محرومیت از ارث

بطور کلی هیچ کس نمی تواند به لحاظ قانونی کسی را از ارث محروم نماید. زیر هر فردی در وصیت نامه ی خود تنها می تواند تا یک سوم اموال خود را وصیت کند. تنها کاری که شخص می تواند انجام دهد این است که اموال خود را تا زمانی که در قید حیات است به نام هرکس که میخواهد منتقل نماید. اما بعد از فوت شخص نمی تواند در مورد ارث بردن یا نبردن اطرافیانش و تقسیم ارث دخالتی بکند. همچنین از آنجا که ارث از جمله قواعد آمره است، تشخیص این امر که چه کسی می تواند ارث ببرد و تقسیم ارث به چه صورت باید باشد، برعهده قانون قرار می گیرد.

بنابراین محرومیت از ارث برای هرکسی که باشد، در وصیت نامه غیر نافذ است.

تقسیم ارث در ایام حیات

از آنجا که قانون گذار میزان ارث را در هر طبقه مشخص نموده است، اگر شخصی بمیرد، وصیت او تنها تا یک سوم  اموال فرد متوفی قابل اجراست. اما شخص می تواند در زمان حیاتش هر چقدر از اموالش را که می خواهد بفروشد یا به اطرافیانش صلح کند یا هبه نماید. حتی می تواند منزل مسکونی خود را صلح عمری نماید. به این صورت که تا زمانی که صاحب خانه زنده است خودش در آن سکونت دارد، اما هنگامی که فوت کند، صاحب ملک شخصی است که متوفی در ایام حیات به نام او صلح کرده است.

محرومیت از ارث شامل چه کسانی می شود؟

  • قاتل: قاتل از مقتول خود ارث نمی برد.
  • فرزند زنا:  فرزند زنا از ارث پدر و مادرش محروم است.
  • کافر: شخصی که کافر است از مسلمان ارث نمی برد اما برعکس این موضوع امکان پذیر است.
  • سلب فرزند با لعان: مردی که فرزندش را با لعان از خود سلب کند، فرزند از او ارث نمی برد و پدر نیز از فرزندش ارث نمی برد.
  • طلاق با لعان: در صورتی که زن و مردی در اثر لعان از همدیگر طلاق بگیرند، اگر در مدت عده یکی از انها فوت نماید، از هم ارث نمی برند.

کمتر از یک ساعت پاسخ خود را دریافت کنید

دریافت مستمری پدر متوفی توسط دختر

یکی از دغدغه ها و ترس هایی که ذهن خانم های غیر شاغل بعد از فوت پدرشان، مشغول می نماید، احتمالاً مسائل مالی است. خانمی که تا پیش...

آیا جنین از متوفی ارث می برد؟

فهرست مطالبارث جنین از متوفی در قانون مدنیسهم الارث جنیناداره ارث جنین ارث از مباحث پرکاربرد است و اغلب در مورد آن نزاع و...

شرایط وقف مال و نکات ضروری

مدت زمان تخمینی مطالعه: 6 دقیقه فهرست مطالبوقف به چه معناست؟مال وقفی یعنی چه؟حبس و تسبیل در وقف به چه معناست؟انواع وقف...

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.