تقاضای تعدیل اعسار

۱۲ بهمن, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
تعدیل-اعسار
۲.۷/۵ - (۴ امتیاز)
معنای تقاضای تعدیل اعسار چیست؟
مراحل تقاضای تعدیل اعسار چیست ؟
آیا فقط خوانده می تواند تقاضای تعدیل اعسار کند؟
در ادامه به طور کامل به بحث تقاضای تعدیل اعسار میپردازیم.

مشاوره فوری با وکیل

در رابطه با تقاضای تعدیل اعسار نیاز به مشاوره دارید؟

درخواست مشاوره تلفنی
 22  وکیل آنلاین

تعدیل اعسار

همانطور که می دانید و در مطلب دادخواست اعسار بیان کردیم اعسار به معنای ناتوانی محکوم به از پرداخت هزینه ایست که به آن محکوم شده است. در واقع شخص تمکن مالی پرداخت آن را ندارد. در اینجا دادخواست اعسار خود را تقدیم دادگاه می کند. دادگاه نیز با توجه به ادعای اعسار محکوم به و ادله و مستنداتی که از وضعیت مالی و درآمدی خود اظهار داشته، ادعای اعسار او را قبول یا رد می کند.

در صورتی که ادعای اعسار محکوم به پذیرفته شود، دادگاه با توجه به میزان بدهی و شرایط محکوم به، مبلغ را قسط بندی می کند.

حال در اینجا مسئله ای که پیش می آید این است که اگر محکوم به توان پرداخت این مبلغ اقساط ماهانه را نداشت در اینجا چه کار باید بکند؟

اگر خواهان بعد از گذشت مدتی متوجه شد که درآمد خوانده افزایش یافته و وضعیت مالی او بهتر شده و توان پرداخت بیشتری را دارد، باید چه کار کند؟

تقاضای تعدیل اعسار یعنی چه؟

هنگامی که محکوم به از سمت دادگاه معسر شناخته شود، در صورتی که هر یک از طرفین دعوی نسبت به میزان اقساط تعیین شده، درخواست کاهش یا افزایش داشته باشند، باید دادخواستی با موضوع تعدیل تقسیط محکوم به ارائه دهند.

معمولا محکوم به تقاضای کاهش مبلغ تعیین شده و محکوم له تقاضای افزایش مبلغ تعیین شده را دارد.

تقاضای تعدیل اعسار از سوی محکوم به

در اینجا شخصی که نمی تواند اقساط تعیین شده از سوی دادگاه را بپردازد، ضمن ادله و مدارک و شواهدی که تهیه کرده است دادخواستی به دادگاه تقدیم می نماید که اینجانب بضاعت مالی پرداخت این اقساط را با توجه به ادله ی ارائه شده، ندارم.

این دادخواست را به انضمام مدارک و مستندات خود به دادگاه تقدیم می کند. دادگاه نیز پس از بررسی، یا خواسته ی تعدیل او را قبول می کند و میزان مبلغ ماهانه ی پرداختی را کاهش می دهد و یا ادله مورد پذیرش او قرار نمی گیرد و درخواست او را رد می کند.

تقاضای تعدیل اعسار از سمت محکوم له

تقاضای تعدیل اعسار از سمت محکوم له یا کسی که طلبکار است و پولش را باید بپردازد، غالبا در جهت افزایش مبلغ اقساط است.

به این صورت که مثلا شخصی که محکوم به پرداخت اقساط شده است بعد از مدتی وضعیت مالی اش بهتر می شود و در اینجا محکوم له متوجه شده و از دادگاه تقاضا می کند تا اقساط را با توجه به شرایط جدید محکوم به تعیین نماید.

مشاوره فوری با وکیل

همین حالا با وکیل دادگستری صحبت کنید

درخواست مشاوره تلفنی

آیا تغییر سن شناسنامه شدنی است؟

شناسنامه یک سند رسمی است و تغییر در اسناد رسمی به ندرت امکان پذیر است اما اگر سن شناسنامه ایی فرد با سن واقعی تفاوت داشته باشد...

وکالت نامه عادی چیست؟ راه های تائید وکالت نامه عادی

 عقد وکالت، اعطای نمایندگی برای انجام امور حقوقی و اداری است. وکالت نامه کاری برای انجام امور اداری منعقد می شود و به دو...

وکالت کاری چیست؟ انواع وکالت کاری

وکالت یک عقد است که به شکل های مختلف منعقد می شود. ماده ی 656 قانون مدنی در تعریف عقد وکالت می گوید وکالت، عقدی است که به...

2.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.