تقاضای تعدیل اعسار

۱۲ بهمن, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
تعدیل-اعسار
۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

تقاضای تعدیل اعسار


معنای تقاضای تعدیل اعسار چیست؟

آیا فقط خوانده می تواند تقاضای تعدیل اعسار کند؟ یا خواهان نیز می تواند؟

همانطور که می دانید و در مطلب دادخواست اعسار بیان کردیم اعسار به معنای ناتوانی محکوم به از پرداخت هزینه ایست که به آن محکوم شده است. در واقع شخص تمکن مالی پرداخت آن را ندارد. در اینجا دادخواست اعسار خود را تقدیم دادگاه می کند. دادگاه نیز با توجه به ادعای اعسار محکوم به و ادله و مستنداتی که از وضعیت مالی و درآمدی خود اظهار داشته، ادعای اعسار او را قبول یا رد می کند.

در صورتی که ادعای اعسار محکوم به پذیرفته شود، دادگاه با توجه به میزان بدهی و شرایط محکوم به، مبلغ را قسط بندی می کند.

حال در اینجا مسئله ای که پیش می آید این است که اگر محکوم به توان پرداخت این مبلغ اقساط ماهانه را نداشت در اینجا چه کار باید بکند؟

اگر خواهان بعد از گذشت مدتی متوجه شد که درآمد خوانده افزایش یافته و وضعیت مالی او بهتر شده و توان پرداخت بیشتری را دارد، باید چه کار کند؟

تقاضای تعدیل اعسار یعنی چه؟


هنگامی که محکوم به از سمت دادگاه معسر شناخته شود، در صورتی که هر یک از طرفین دعوی نسبت به میزان اقساط تعیین شده، درخواست کاهش یا افزایش داشته باشند، باید دادخواستی با موضوع تعدیل تقسیط محکوم به ارائه دهند.

معمولا محکوم به تقاضای کاهش مبلغ تعیین شده و محکوم له تقاضای افزایش مبلغ تعیین شده را دارد.

 

نحوه تنظیم دادخواست اعسار

تامین خواسته به چه معناست؟

مستثنیات دین در پرداخت مهریه

 

تقاضای تعدیل اعسار از سوی محکوم به


در اینجا شخصی که نمی تواند اقساط تعیین شده از سوی دادگاه را بپردازد، ضمن ادله و مدارک و شواهدی که تهیه کرده است دادخواستی به دادگاه تقدیم می نماید که اینجانب بضاعت مالی پرداخت این اقساط را با توجه به ادله ی ارائه شده، ندارم.

این دادخواست را به انضمام مدارک و مستندات خود به دادگاه تقدیم می کند. دادگاه نیز پس از بررسی، یا خواسته ی تعدیل او را قبول می کند و میزان مبلغ ماهانه ی پرداختی را کاهش می دهد و یا ادله مورد پذیرش او قرار نمی گیرد و درخواست او را رد می کند.

 

مشاوره حقوقی دادیاران

 

تقاضای تعدیل اعسار از سمت محکوم له


تقاضای تعدیل اعسار از سمت محکوم له یا کسی که طلبکار است و پولش را باید بپردازد، غالبا در جهت افزایش مبلغ اقساط است.

به این صورت که مثلا شخصی که محکوم به پرداخت اقساط شده است بعد از مدتی وضعیت مالی اش بهتر می شود و در اینجا محکوم له متوجه شده و از دادگاه تقاضا می کند تا اقساط را با توجه به شرایط جدید محکوم به تعیین نماید.

 

گروه حقوقی دادیاران _ وکیل پایه یک دادگستری
۰۹۱۵۲۴۴۷۰۹۰

 

شورای حل اختلاف و تفاوت آن با دادگاه

فهرست مطالبشورای حل اختلاف کجاست؟تعریف شورای حل اختلافنحوه انتصاب اعضای شورا به چه صورت است؟تفاوت شورای حل اختلاف با دادگاه...

دادخواست چیست؟

فهرست مطالبدادخواست چیست و چگونه نگارش می‌شود؟حوزه صلاحیت دادگاه های حقوقیدادخواست و مسائل مرتبط با آنانواع دادخواست چیست؟چگونگی...

دریافت شناسنامه المثنی

نحوه دریافت شناسنامه المثنی شناسنامه سندی است که در بردارنده ی هویت هر شخص است. به همین دلیل هر شخصی باید در نگهداری از این سند...

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.