تقاضای تعدیل اعسار

۱۲ بهمن, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 2 دقیقه
تعدیل-اعسار
۲.۷/۵ - (۴ امتیاز)

معنای تقاضای تعدیل اعسار چیست؟

مراحل تقاضای تعدیل اعسار چیست ؟

آیا فقط خوانده می تواند تقاضای تعدیل اعسار کند؟

تعدیل اعسار


همانطور که می دانید و در مطلب دادخواست اعسار بیان کردیم اعسار به معنای ناتوانی محکوم به از پرداخت هزینه ایست که به آن محکوم شده است. در واقع شخص تمکن مالی پرداخت آن را ندارد. در اینجا دادخواست اعسار خود را تقدیم دادگاه می کند. دادگاه نیز با توجه به ادعای اعسار محکوم به و ادله و مستنداتی که از وضعیت مالی و درآمدی خود اظهار داشته، ادعای اعسار او را قبول یا رد می کند.

در صورتی که ادعای اعسار محکوم به پذیرفته شود، دادگاه با توجه به میزان بدهی و شرایط محکوم به، مبلغ را قسط بندی می کند.

حال در اینجا مسئله ای که پیش می آید این است که اگر محکوم به توان پرداخت این مبلغ اقساط ماهانه را نداشت در اینجا چه کار باید بکند؟

اگر خواهان بعد از گذشت مدتی متوجه شد که درآمد خوانده افزایش یافته و وضعیت مالی او بهتر شده و توان پرداخت بیشتری را دارد، باید چه کار کند؟

تقاضای تعدیل اعسار یعنی چه؟


هنگامی که محکوم به از سمت دادگاه معسر شناخته شود، در صورتی که هر یک از طرفین دعوی نسبت به میزان اقساط تعیین شده، درخواست کاهش یا افزایش داشته باشند، باید دادخواستی با موضوع تعدیل تقسیط محکوم به ارائه دهند.

معمولا محکوم به تقاضای کاهش مبلغ تعیین شده و محکوم له تقاضای افزایش مبلغ تعیین شده را دارد.

تقاضای تعدیل اعسار از سوی محکوم به


در اینجا شخصی که نمی تواند اقساط تعیین شده از سوی دادگاه را بپردازد، ضمن ادله و مدارک و شواهدی که تهیه کرده است دادخواستی به دادگاه تقدیم می نماید که اینجانب بضاعت مالی پرداخت این اقساط را با توجه به ادله ی ارائه شده، ندارم.

این دادخواست را به انضمام مدارک و مستندات خود به دادگاه تقدیم می کند. دادگاه نیز پس از بررسی، یا خواسته ی تعدیل او را قبول می کند و میزان مبلغ ماهانه ی پرداختی را کاهش می دهد و یا ادله مورد پذیرش او قرار نمی گیرد و درخواست او را رد می کند.

مشاوره حقوقی دادیاران

تقاضای تعدیل اعسار از سمت محکوم له


تقاضای تعدیل اعسار از سمت محکوم له یا کسی که طلبکار است و پولش را باید بپردازد، غالبا در جهت افزایش مبلغ اقساط است.

به این صورت که مثلا شخصی که محکوم به پرداخت اقساط شده است بعد از مدتی وضعیت مالی اش بهتر می شود و در اینجا محکوم له متوجه شده و از دادگاه تقاضا می کند تا اقساط را با توجه به شرایط جدید محکوم به تعیین نماید.

قرار جلب به دادرسی چیست؟

در مورد تمام جرایم روند رسیدگی به این شکل است که در ابتدا، موضوع در دادسرا توسط بازپرس رسیدگی میشود. به عبارتی بازپرس وظیفه دارد...

اثبات مالکیت ملک

فهرست مطالبمالکیت چیست؟سند مالکیتمستندات لازم برای اثبات مالکیت ملکسندشاهدمبایعه نامهمتصرف بودناثبات مالکیت وراثمدارک اثبات...

چگونه فردی را ممنوع الخروج کنیم؟

فهرست مطالبتعریف ممنوع الخروجموارد منع خروجبدهکاران به دولت:مجرمان تبعه ی ایران :بدهکاران:مهریه:مدیران شرکت ها:زوجه:نحوه اطلاع...

2.7/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.