حضانت فرزندان بعد از ازدواج مجدد پدر یا مادر

۵ بهمن, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
حضانت-فرزندان-پس-از-ازدواج-مجدد-پدر
به این مطلب امتیاز دهید

حضانت فرزندان بعد از ازدواج مجدد پدر یا مادر


افراد بعد از طلاق، ممکن است بخواهند مجددا ازدواج کنند و زندگی جدیدی برای خود تشکیل دهند، اما تکلیف حضانت فرزندان در این بین چه می شود؟ آیا حضانت فرزند بعد از ازدواج پدر همچنان با پدر است؟  اگر مادر ازدواج کند چه؟ آیا حضانت فرزند بعد از ازدواج مادر از او سلب می شود؟

همواره بعد از طلاق بی گناه ترین افرادی که بیشترین آسیب را می بینند فرزندان هستند. آن ها غالبا در یک کشمکش مجبور به زندگی با یکی از والدین خود می شوند و دیگر از خانواده ای با حضور پدر و مادر و کانون گرم و صمیمی خبری نیست.

حضانت فرزند


همانطور که می دانید حضانت به معنای قبول سرپرستی و نگهداری فرزند است. با توجه به متن قانون وظیفه ی نگهداری و حضانت فرزند با پدر و مادر توأمان قرار گرفته است. مگر اینکه طی شرایطی یکی از ان ها توسط مرجع قضائی فاقد صلاحیت تشخیص داده شود.

اما بعد از طلاق وظیفه نگهدارای از کودکان در صورتی که شرایط مادر مساعد باشد تا ۷ سالگی با مادر است و بعد از سن بلوغ نیز فرزندان خودشان می توانند انتخاب کنند که با چه کسی زندگی کنند.

اما وظیفه ی پرداخت نفقه ی فرزندان بعد از طلاق بر عهده ی پدر است، حتی زمانی که آن ها پیش مادرشان هستند.

حضانت فرزندان بعد از ازدواج مجدد پدر


در صورتی که بچه ها با پدرشان زندگی می کنند، اگر پدرشان اقدام به ازدواج مجدد نماید، حضانت بچه ها همچنان با پدرشان خواهد بود. در واقع حضانت فرزند بعد از ازدواج پدر از پدر سلب نمی شود.

البته هنگامی که فرزند به سن بلوغ رسید خودش می تواند تعیین کند که با چه کسی می خواهد زندگی کند. اگر بچه انتخاب کند که با مادرش یا شخص دیگری زندگی کند، پدر همجنان حق ملاقات فرزندش را خواهد داشت.

حضانت فرزند بعد از ازدواج مجدد مادر


اگر حضانت فرزند با مادرش باشد، و مادر اقدام به ازدواج مجدد نماید در اینجا اگر شوهر سابق او تقضا نمایدف حضانت فرزندان از مادر گرفته می شود. مرد می تواند دادخواست سلب حضانت فرزند مشترک را به دادگاه تقدیم کند و حضانت فرزندش را از مادرشان بگیرد.

حال اگر مادر مجددا از همسر جدیدش طلاق بگیرد، می تواند مجددا سرپرستی فرزندش را بر عهده بگیرد.

در هر صورت بعد از سلب حضانت فرزند، مادر حق ملاقات کردن بچه را خواهد داشت.

مشاوره حقوقی دادیاران

در چه صورتی حضانت فرزندان بعد از ازدواج مجدد پدر سلب می شود؟


زمانی که شرایط نشان دهد که پدر توانایی نگهداری و مراقبت از فرزندان را ندارد می توان حضانت بچ ه ها را از او سلب کرد. مثلا اگر بعد از ازدواج متوجه شود که بچه ها با نامادریشان سازکاری ندارند یا اینکه دغدغه ها و مشغله ی او به خدی زیاد شود که نتواند به فرزندان رسیدگی کند.

سن قانونی ازدواج دختر و پسر

فهرست مطالبسن قانونی ازدواجشرایط ازدواج زیر سن قانونیمجازات ازدواج زیر سن قانونی ازدواج یکی از مهمترین تصمیم های زندگی هر...

منع اشتغال زن توسط مرد

فهرست مطالب حق اشتغال زوجه:منع اشتغال زوجه توسط زوج امروزه در مقایسه با چند دهه اخیر خانم ها حضور پر رنگ تری در مشاغل و جامعه...

آیا ازدواج مجدد مرد جرم است؟

فهرست مطالبازدواج مجدد مرد متاهلشرایط مجاز ازدواج مجدد مرد در قانون:ازدواج مجدد مرد و مهریه همسر اولضمانت اجرا عدم ثبت ازدواج...

به این مطلب امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.