شکایت از سایت اینترنتی

۲۱ اسفند, ۱۴۰۰ 0 مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
شکایت-از-وبسایت-اینترنتی
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مدت زمان تخمینی مطالعه: ۴ دقیقه

چطور می توان از یک سایت اینترنتی شکایت نمود؟

چه روش هایی برای شکایت وجود دارد؟

به کدام مرجع برای شکایت برای مراجعه نمایم؟

همانطور که می دانید رشد و پیشرفت فناوری و تکنولوژی جریان خرید و فروش بازار را نیز در بر گرفته است. به همین جهت بسیاری از افراد اقدام به تاسیس کسب و کار اینترنتی و فروش آنلاین نموده اند. به مرور زمان این مسئله با حمایت خوبی از سوی قشر خریدار رو به رو شد. به این صورت که می بینیم بسیاری از ما خرید های خود را به صورت آنلاین و اینترنتی انجام می دهیم.

اما خب چالشی که در این بین وجود دارد مسئله ی اعتماد در خرید است. زیرا برخی از اینگونه کسب و کار و خرید و فروش های آنلاین مشکلات دزدی، کلاهبرداری و … را نیز به دنبال داشته است. به جهت شکایت های بسیاری که در این حوزه صورت گرفته بود، دولت اقدام به تاسیس پلیس فتا و دادسرای جرایم رایانه ای جهت رسیدگی به اینگونه شکایت ها نمود.

چه جرایمی در این حوزه اتفاق می افتد؟


مبحثی که ما می خواهیم به آن بپردازیم محدود و مشخص است زیرا دامنه ی جرایم حوزه رایانه ای بسیار گسترده ومتنوع است. ما می می خواهیم به موضوع کلاهبرداری و دزدی در سایت ها و یا اپلیکیشن ها بپردازیم. بسیار اتفاق می افتد که افراد از یک وبسایت خرید می کنند اما کالای مورد نظر به آن ها تحویل داده نمی شود و دیگر افراد پاسخگو نیستند. یا از طریق درگاه های جعلی جهت واریز پول طلاعات حساب افراد را بدست آورده و از حساب او پول برداشت می نمایند. همچنین نمونه ای از کلاهبرداری این است که کالایی که به شما تحویل داده می شود چیزی متفاوت تر و شاید بی کیفیت تر از آن چیزی باشد که قول به تحویل آن به شما داده اند. در هر صورت هر کدام ز این جرایم که اتفاق بیفتد شما می توانید شکایت نموده و آن را پیگیری نمایید.

چند راه برای طرح شکایت وجود دارد؟

جهت طرح شکایت از سایت ­اینترنتی و اپلیکیشن ها شما سه راه دارید:

  • شکایت از طریق سامانه نماد.
  • طرح شکایت از طریق پلیش فتا.
  • شکایت از طریق دادسرا.

نحوه طرح شکایت از طریق سامانه نماد


جهت اقدام به طرح شکایت از فروشگاه های اینترنتی ای که مجوز و نماد اعتماد الکترونیکی دارند، تها کافیست به سمامانه ی نماد مراجعه نموده و از طریق سامانه الکترونیکی نماد برای شکایت اقدام نمایید. این نماد اعتماد الکترونیکی توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت به سایت­ هایی که صلاحیت و شرایط فعالیت دارند اداده می شود تا اعتبار آن ها را تضمین نماید.

اما از آن جا که ممکن است هرگونه تخلف و اقداماتی از جمله عدم پاسخگویی، عدم تحویل کالا و… توسط مسئولین این سایت ها نیز رخ دهد، سایت نماد جهت رسیدگی به شکایات بخشی را اختصاص داد است که می توانید مراجعه نمایید.

 شما با ثبت و پیگیری شکایتتان از طریق نشانی اینترنتی www.enamad.ir می­توانید شاهد رسیدگی به شکایت مورد نظرتان باشید.

نحوه شکایت از طریق پلیس فتا


پلیس فتا یک مرجع اختصاصی در حوزه جرایم فضای سایبری و مجازی است. پلیس فتا در واقع صلاحیت رسیدگی و صدور رای در حوزه جرایم رایانه ای را ندارد. بلکه این مرجع همانند پلیس عادی به عنوان ضابط دادگستری عمل می نماید. در نتیجه شکایت به پلیس فتا منجر به رسیدگی و صدور رای نهایی در مورد موضوع مورد شکایت شما نمی شود. بلکه باید برای اینکه موضوع شکایت شما مورد پیگیری و رسیدگی و صدور رای قرار بگیرد به دادسرا شکایت کنید. اما شما می توانید در صورتی که متوجه وقوع جرمی در حوزه فضای سایبر و رایانه ای شدید تنها به این مرجع گزارش دهید تا بررسی نماید. این مرجع در وبسایت خود به آدرس cyberpolice.ir شرایط طرح گزارش را فراهم نموده است. برای اطلاعات بیشتر به این مطلب مراجعه نمایید.

شکایت از طریق دادسرا


برای طرح شکایت از طریق دادسرا شما باید ابتدا شکوائیه ی خود را تنظیم نمایید و سپس ان را به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی برده و یک شکایت طرح نمایید. پس از ان ادامه ی روال رسیدگی شکایت شما به شما اطلاع داده خواهد شد.

سامانه ثنا چیست و نحوه ثبت نام در آن چگونه است؟

سامانه ثنا چیست؟ آیا برای ثبت شکایت حتما باید در سامانه ثنا ثبت نام کنم؟ نحوه ثبت نام کردن در سامانه ثنا چگونه...

واخواهی چیست؟

فهرست مطالبحکم غیابینحوه واخواهی کردنمهلت واخواهی طرفین باید در حین رسیدگی به دعوی در دادگاه حضور داشته باشند و از خود دفاع...

مجازات شنود غیرمجاز

فهرست مطالبشنود غیرمجاز یا استراق سمعمجازات شنود غیرمجاز:مجوز شنود:صدور مجوز قانونی: هر فردی دارای حریم خصوصی است. حریم خصوصی...

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰ دیدگاه ثبت شده است.