چگونه وکیل را عزل کنیم؟ لایحه عزل وکیل

۲۲ آذر, ۱۴۰۲ 2 مدت زمان مطالعه: 3 دقیقه
عزل وکیل
۵/۵ - (۱ امتیاز)

وکالت یک عقد جایز است. به این معنا که هر یک از طرفین حق فسخ وکالت را دارد.عزل و استعفای وکیل عمل حقوقی یک طرفه است.دراین مقاله استعفای وکیل و عزل موکل را بررسی می نماییم.

استعفای وکیل

حال اگر وکیل تصمیم داشته باشد که از ادامه ی روند وکالت استعفا دهد می بایست به شکلی باشد تا حقوق موکل محفوظ بماند و ضرر و زیانی به او نرسد. قواعد و مقررات وکالت نیز در آیین دادرسی مدنی دراین خصوص تصریح دارد.

وکیل دادگاه را از استعفا مطلع نماید

در صورتی که وکیل استعفای خود را به دادگاه اطلاع دهد، دادگاه به موکل اخطار می کند که شخصا یا توسط وکیل جدید، دادرسی را تعقیب نماید. دادرسی تا مراجعه موکل یا معرفی وکیل جدید حداکثر به مدت یک ماه متوقف میگردد. وکیلی که دادخواست تقدیم کرده در صورت استعفا مکلف است آن را به اطلاع موکل خود را برساند. پس از آن موضوع استعفای وکیل و اخطار رفع نقص توسط دادگاه به موکل ابلاغ می شود و رفع نقص به عهده ی موکل است.

ایا در صورت استعفای وکیل، دادرسی به تاخیر می افتد؟

چنانچه اخذ توضیح لازم نباشد دادرسی به تاخیر نمی افتد. اگر نیاز به اخذ توضیح باشد دادگاه مراتب را در صورت مجلس قید می کند. با ذکر موارد توضیح به موکل اطلاع می دهد که شخصا یا توسط وکیل جدید برای ادای توضیح حاضر شود. استعفا وکیل باید در زمانی انجام شود که موجب تجدید جلسه دادگاه نگردد. زیرا دادگاه بر اساس ماده ی ۴۳ قانون ایین دادرسی مدنی جلسه را تجدید نخواهد کرد.

وکیل در صورت استعفا می بایست مراتب را به اطلاع موکل و دادگاه برساند. در صورتی که تخلف انتظامی صورت گرفته باشد، موکل و دادگاه می توانند مراتب را از طریق دادسرای انتظامی وکلا پیگیری نمایند.

عزل وکیل توسط موکل

عزل وکیل عمل حقوقی یک طرفه است که توسط موکل انجام می شود. برای انجام این موضوع موکل باید به دفتر خدمات التکرونیک قضایی مراجعه نموده و لایحه عزل وکیل را به ثبت برساند. بعد از اطلاع دادگاه از عزل، بهتر است یک اظهار نامه برای اطلاع وکیل ارسال نماید زیرا اقدامات وکیل تا زمانی که از عزل خود اگاه نبوده معتبر می باشد.

ایا در صورت عزل وکیل، موکل حق استرداد حق الوکاله را دارد؟

افراد ممکن است بعد از انجام موضوع قرارداد وکالت توسط وکیل، قصد فسخ قرارداد را داشته باشند تا از این طریق از پرداخت حق الوکاله امتناع نمایند. در این صورت موکل به تناسب اقدامات انجام شده مکلف به پرداخت حق الوکاله ی وکیل است.

لایحه عزل وکیل

ریاست محترم شعبه …. دادگاه حقوقی شهرستان ….
احتراما به استحضار می رساند اینجانب .….…. در پرونده کلاسه ………. مطروح در شعبه ………. با توجه به تجویز ماده ۶۷۸ قانون مدنی و براساس قانون ایین دارسی مدنی، مراتب عزل وکیل خود آقای ….. را اعلام می دارم. لذا خواهشمند است دستور فرمایید از این تاریخ به بعد تمامی اوراق قضایی به حساب کاربری سامانه ثنا اینجانب ارسال گردد.

برای انجام هر گونه خدمات وکالت وطرح دعاوی حقوقی یا کیفری، می توانید با وکلا ومشاروان مجموعه ی دادیاران در ارتباط باشید.

مشاوره فوری با وکیل

همین حالا با وکیل دادگستری صحبت کنید

درخواست مشاوره تلفنی

مراحل گرفتن پاسپورت

مراحل گرفتن پاسپورت برای دریافت باید به کجا مراجعه کنم؟ برای سفر به خارج از کشور، شما نیازمند گذرنامه هستید. ویزا یا...

نحوه ی گرفتن وکیل معاضدتی

افراد برای برخورداری از دادرسی عادلانه، طرح دعوا یا دفاع در برابر دیگری، از حق داشتن وکیل برخوردارند. این حق در قانون اساسی و...

همه چیز در رابطه با ضبط صدا برای دادگاه و شکایت، ضبط مکالمه تلفنی برای اثبات جرم

روش های اثبات دعوا در قانون آیین دادرسی کیفری و مدنی تصریح شده است. شهادت، قسامه، علم قاضی و اقرار از ادله اثبات در امور کیفری و...

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه ثبت شده است.

  1. سلام .دوماه پیش وکیل گرفتم . الان راضی نیستم از کار وکیل . پرونده من رو خراب کردن میخام وکیل رو عوض کنم . بایدچیکار کنم ؟